ΑΕΛ - Ηρακλής 0-1

Με πέναλτι του Νίκου Πουρτουλίδη στο 25ο λεπτό, ο Ηρακλής επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ στο Αλκαζάρ και αύξησε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από τη δεύτερη Λαμία, η οποία έχει ρεπό αυτήν την αγωνιστική.

Ελάχιστες συγκινήσεις επεφύλασσε το πρώτο ημίχρονο αυτής της αναμέτρησης μεταξύ δύο ομάδων που έχουν γράψει τη δική τους ξεχωριστή σελίδα στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Ο Ηρακλής πήρε το προβάδισμα στο 25ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Πασχάλης Μελισσάς από τον Σάββα Σιατραβάνη κι εκτέλεσε εύστοχα ο αρχηγός Νίκος Πουρτουλίδης.

Εν αντιθέσει με το πρώτο ημίχρονο που η ΑΕΛ προσπαθούσε κυρίως με γεμίσματα, στο δεύτερο ανέβασε την απόδοσή της, είχε δοκάρι στο 60' με κεφαλιά του Μίλαν Μπόγιοβιτς (άτυχος στο ντεμπούτο του), απείλησε στο 68' με σουτ του Μούτσα Μπλέντι και ζήτησε πέναλτι για χέρι του Παύλου Κυριακίδη στο 76'.

ΑΕΛ (Τζαναβάρας): Αποστολίδης, Κοντοδήμος, Δεληζήσης, Σαρακατσάνος (46' Μπλέντι), Μουλόπουλος, Μελισσάς, Νεμπεγλέρας, Σουάνης (62' Γκούρτσας), Πινδώνης (73' Περίκο), Μπιλά, Μπόγιοβιτς.

Ηρακλής (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Στάμου, Μπαρτολίνι, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης (79' Ζιαμπάρης), Ρομάνο, Σιατραβάνης (73' Κυριακίδης), Κάσσος, Λουκίνας (65' Περόνε).