ΑΕΚ - Παναιγιάλειος 3-0 (VIDEO)

Δύο γκολ με κεφαλιές κι ένα με δυνατό σουτ έβαλε ο Χρήστος Αραβίδης, ο οποίος απέδειξε ότι έχει πάρει μπρος και οδήγησε την ΑΕΚ στη νίκη επί του Παναιγιάλειου με 3-0. Πεντάλεπτη διακοπή στο 5' λόγω ιδιαίτερα δυσμενών καιρικών συνθηκών.

Ο Χρήστος Αραβίδης επανήλθε στην κορυφή της επίθεσης της ΑΕΚ, ενώ ο Έλντερ Μπαρμπόσα ξεπέρασε πλήρως τις ενοχλήσεις του και πήρε θέση στο αρχικό σχήμα, ενώ στον αντίποδα, ο Παναιγιάλειος παρατάχθηκε σε διάταξη 4-1-4-1, με τον Χρήστο Αθανασόπουλο να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του κάτω από τα γκολπόστ.

Ένας συνδυασμός χαλαζόπτωσης, βροχής και ισχυρού αέρα είχε ως αποτέλεσμα ο διαιτητής Ανδρέας Καραλιόλιος να διακόψει την αναμέτρηση μόλις στο 5ο λεπτό (για περίπου πέντε λεπτά).

Οι πρώτες καλές ευκαιρίες κατεγράφησαν από πλευράς Παναιγιάλειου και συγκεκριμένα από τους Αλέξανδρο Σεχολάρι (ο Γιάννης Ανέστης τον νίκησε σε τετ-α-τετ στο 11'), Ανέστη Νάστο (ο Ανέστης απέκρουσε το σουτ του στο 16').

Ουσιαστικά, η ΑΕΚ έκανε αισθητή την παρουσία της μετά το ημίωρο, ο Έλντερ Μπαρμπόσα απείλησε στο 32ο λεπτό με μονοκόμματο γυριστό σουτ, ο Χρήστος Αραβίδης άνοιξε το σκορ στο 40ό με κεφαλιά του Χρήστου Αραβίδη, έπειτα από φάουλ του Πέτρου Μάνταλου και ο Βαγγέλης Πλατέλλας σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με δυνατό σουτ.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα μπήκε φορτσάτη στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν έχασε ευκαιρίες μέχρι τη στιγμή που ο Άρης Σοϊλέδης, στην πρώτη του συμμετοχή στο αρχικό της σχήμα, έβγαλε σέντρα από αριστερά και ο Αραβίδης ξανασκόραρε με κεφαλιά (στο 65').

Η ΑΕΚ εξακολουθούσε να δείχνει διάθεση στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα κι αυτό ήταν κάτι που άρεσε στους λιγοστούς φίλους της, οι οποίοι φυσικά δεν παρέλειψαν να φωνάξουν συνθήματα για το γηπεδικό ζήτημα.

Το σόου του Αραβίδη ολοκληρώθηκε στο 86' με δυνατό σουτ, έπειτα από γύρισμα του Δημήτρη Γροντή, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή, δεκατέσσερα λεπτά νωρίτερα.