Τα χρειάστηκαν Ολυμπιακός Βόλου και Κέρκυρα, ισόπαλο το θεσσαλικό ντέρμπι

Λίγες ημέρες μετά τη μονομαχία τους στο Κύπελλο, ο Ολυμπιακός Βόλου έκαμψε δύσκολα (3-2) την αντίσταση του Αστέρα Μαγούλας, ενώ και η Κέρκυρα τα βρήκε σκούρα κόντρα στον αξιόμαχο Βατανιακό (4-3). Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το θεσσαλικό ντέρμπι του Τυρνάβου με την Νίκη Βόλου.

Νότιος όμιλος

Την όγδοη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος επικράτησε 3-2 του Αστέρα Μαγούλας. Η ομάδα του Χοσέ Μανουέλ Ρόκα προηγήθηκε στο 15' με κεφαλιά του Θανάση Δεινόπαπα, αλλά εκείνη του Αντώνη Πριόνα ανέτρεψε τα δεδομένα μέσα σε 11 λεπτά χάρη στα γκολ των Δημήτρη Ασλανίδη (στο 19' μετά από λάθος του Χρήστου Μελίσση) και Χρήστου Νόνη (στο 30' με κεφαλιά). Οι γηπεδούχοι, πάντως, ισοφάρισαν άμεσα με τον Μάριο Γκούρμα και ανέκτησαν το προβάδισμα με τον ίδιο παίκτη στο 51', ενώ στο 75' στάθηκαν τυχεροί, καθώς ο Γιώργος Αντωνόπουλος σημάδεψε το δοκάρι του Θανάση Γεωργίου.

Ο Φωκικός έγινε η πρώτη ομάδα μετά τον Ηρακλή Ψαχνών και το ματς της πρεμιέρας που καταφέρνει να κάμψει την αντίσταση των Χανίων. Έπειτα από ένα ανιαρό πρώτο ημίχρονο με πολλές διακοπές και τραυματισμούς, η ομάδα του Γιώργου Κούτση έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 55' με τον Δήμο Τζέκο, εκείνη του Μουράτ Σεροπιάν έπραξε αναλόγως με τον Γιώργο Μπουντόπουλο στο 75' και εν τέλει οι γηπεδούχοι νίκησαν 1-0 με εκτέλεση φάουλ του Ομάρ Άλβαρες στο 79'. Ο σύλλογος της Άμφισσας θα είχε κλειδώσει νωρίτερα τη νίκη αν ο Γιάννης Πεχλιβανόπουλος δεν σημάδευε το δοκάρι του Κώστα Θεοδωρόπουλου λίγο πριν από το φινάλε.

Στους δύο βαθμούς μείωσε τη διαφορά με τα Χανιά ο Ηρακλής Ψαχνών, μετά τη δίκαιη επικράτησή του επί της Επισκοπής με 2-0. Το σκορ άνοιξε στο 12ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Στέλιου Κρητικού, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Χρήστου Πατσατζόγλου, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Παναγιώτης Μπακομήτρος με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Η ομάδα του Θωμά Γράφα θα μπορούσε να σημειώσει κι άλλο γκολ αν η μπάλα δεν κατέληγε στο δοκάρι, ύστερα από απόκρουση του Μανώλη Καλογεράκη στο 28ο λεπτό.

Από ένα ημίχρονο μοιράστηκαν Βύζας και Παναιγιάλειος στην ισόπαλη ( 1-1) αναμέτρηση των Μεγάρων. Στο πρώτο οι γηπεδούχοι σκόραραν με πλασέ του Κριστιάν Μεϊντί στο 22ο λεπτό και άγγιξαν το δεύτερο γκολ με τον Γιώργο Νικολέτο στο 28ο, ενώ στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 65' με μακρινή λόμπα του Νίκου Κατσικοκέρη και είχαν δύο δοκάρια (Ανέστης Νάστος στο 50', Λεωνίδας Σκαρτσίλας στο 72').

Βόρειος όμιλος

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Πέλκα, ο οποίος έκανε χατ τρικ, ο Απόλλων Καλαμαριάς συνέτριψε 4-1 την Αναγέννηση Γιαννιτσών και πλησίασε στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός βρήκε δίχτυα στο 7ο (με φάουλ), το 27ο (μετά από ωραία συνεργασία με τον Χρήστο Αθανασιάδη) και το 45ο λεπτό (με κοντινό σουτ), ενώ στο ενδιάμεσο ο Απόστολος Αναστασίου είχε κάνει το... λάθος να ισοφαρίσει. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φάνης Τζανδάρης στο 81' (σκόραρε στο ντεμπούτο του έπειτα από ασίστ του ασταμάτητου Πέλκα).

Η πιο χορταστική και συναρπαστική αναμέτρηση της ημέρας διεξήχθη στην Κέρκυρα, όπου η ομώνυμη ομάδα επικράτησε 4-3 του Βατανιακού. Οι "Φαίακες" πήραν προβάδισμα τριών γκολ με τους Δημήτρη Καραδέμητρο (στο 25'), Μάθιου Γκόμες (στο 32') και Γιώργο Παρασκευαΐδη (στο 36'), αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τους Ζώη Χαρίση (39' δυνατό σουτ, 66' ψηλοκρεμαστό σουτ) και Παναγιώτη Κυπαρίσση (66' διαγώνιο σουτ). Το συγκρότημα του Μιχάλη Γρηγορίου φλέρταρε με το πατατράκ, ωστόσο ο Τάσος Βενέτης σκόραρε στο 79ο λεπτό και του χάρισε τη νίκη, ενώ ο Ζόραν Μπαλντοβάλιεβ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι στο 81'.

Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το θεσσαλικό ντέρμπι μεταξύ του Τυρνάβου και της Νίκης Βόλου στο Αλκαζάρ. Με εξαίρεση ένα σουτ του Ερίντ Πρίφτη στο 15ο λεπτό, το πρώτο ημίχρονο δεν επεφύλασσε ιδιαίτερες συγκινήσεις. Στο δεύτερο μέρος και κυρίως στο τελευταίο τέταρτο οι γηπεδούχοι δημιούργησαν κάποιες καλές ευκαιρίες, ωστόσο δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Μανώλη Αποστολίδη.

Η μεγαλύτερη έκπληξη της αγωνιστικής πραγματοποιήθηκε στο ντέρμπι της Κατερίνης μεταξύ του Πιερικού και του Αιγινιακού. Το συγκρότημα του Νίκου Θεοδοσιάδη προηγήθηκε στο 9ο λεπτό και απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω της αποβολής του Φαμπίνιο Μασάδο στο 25', αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι το συνέτριψαν 5-1! Ο Γιάννης Γκέσιος ισοφάρισε στην εκπνοή του πρώτου μέρους, ο Παναγιώτης Γιαζιτζόγλου ανέτρεψε τα δεδομένα με πέναλτι στο 64', ο Χρήστος Κουτσοσπύρος έβαλε δύο γκολ μόλις πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και ο Κυριάκος Κιβρακίδης χρίστηκε σκόρερ λίγο πριν αποβληθεί και αφήσει την ομάδα του με 9 παίκτες!

Ελάχιστες συγκινήσεις επεφύλασσε η αναμέτρηση της Αναγέννησης Καρδίτσας με την Δόξα Δράμας, ενώ το τελικό 0-0 κρίνεται απόλυτα φυσιολογικό. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, ενώ στο δεύτερο οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία, χωρίς ωστόσο να σημειώσουν το πολυπόθητο γκολ. Στο 57ο λεπτό η εκτέλεση φάουλ του Ξενοφώντα Γήτα τράνταξε το δοκάρι των "μαυραετών" και στις καθυστερήσεις εκείνη του Σωκράτη Μπουντούρη πέρασε λίγο άουτ.

Με γκολ του Κύδωνα Καρλόπουλου στο 10ο λεπτό, η Καβάλα έκαμψε την αντίσταση της Ζακύνθου, η οποία ολοκλήρωσε την αναμέτρηση του "Ανθή Καραγιάννη" με 9 παίκτες. Ο 24χρονος μέσος σκόραρε με πέναλτι που κέρδισε ο Αντώνης Καπνίδης από τον Λάζαρο Φωτιά, ωστόσο η ομάδα του Ιονίου πίεσε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου για την ισοφάριση. Τελικά οι αποβολές των Φίλιπο Κούνσολο και Φωτιά στο 62' και το 70' αντίστοιχα έγειραν για τα καλά την πλάστιγγα υπέρ των "αργοναυτών" που επικράτησαν 1-0.