ΑΕΚ - Χανιά 4-1

Με τον Ανάκογλου να σκοράρει δις και τους Λαμπρόπουλο και Αραβίδη να βρίσκουν δίχτυα, η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα με 4-1 των Χανίων στο ΟΑΚΑ και πλέον ετοιμάζεται για την πρώτη μεγάλη μάχη με τον Ολυμπιακό για το Κύπελλο. Ντεμπούτο με την Ένωση ο Κρισάντους.

Λίγες μέρες πριν από το πρώτο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για το Κύπελλο, η ΑΕΚ υποδέχθηκε στο ΟΑΚΑ τα Χανιά. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα, με τον Μπακάκη να χάνει την πρώτη καλή στιγμή στο 6' και τον Σικαλιά να διώχνει.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει για την Ένωση, η οποία άνοιξε το σκορ στο 14'. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντούνη, ο Ανάκογλου έκανε ωραίο κοντρόλ και με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα του Δέλλα δεν εφησύχασε, αυξάνοντας την πίεσή της για ένα δεύτερο γκολ, την ώρα που οι παίκτες των Χανίων γύρισαν πίσω, με αποτέλεσμα να αφήνουν κενό μπροστά και να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν τις στιγμές που έβγαιναν στην κόντρα.

Λίγο πριν από τη συμπλήρωση μισής ώρας και ενώ ο ρυθμός είχε πέσει αισθητά, ο Λαμπρόπουλος με ωραία κεφαλιά έκανε δύο τα τέρματα για την ΑΕΚ. Όλα έδειχναν πως οι "κιτρινόμαυροι" είχαν... καθαρίσει το ματς, ωστόσο στο 35' ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων, ο Πάγκαλος ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 2-1 για τα Χανιά, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η ΑΕΚ συνέχισε με πατημένο το γκάζι, μεταφράζοντας γρήγορα την υπεροχή της σε γκολ. Οι παίκτες της Ένωσης αναπτύχθηκαν ωραία, ο Ντούνης γύρισε την μπάλα από δεξιά, ο Αραβίδης την άφησε και ο Ανάκογλου με κοντινό πλασέ έγραψε το 3-1.

Από το σημείο εκείνο ο ρυθμός έπεσε και το παιχνίδι έμοιαζε περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ΑΕΚ να κρατά την μπάλα και να περιμένει να περάσει ο χρόνος. Στο 77ο λεπτό, ο Κρισάντους πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, πραγματοποιώντας το ντεμπούτο του με τα "κιτρινόμαυρα". Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έφτασε και σε τέταρτο γκολ, με τον Αραβίδη να γράφει το τελικό 4-1.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Σαρρής, Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης, Ρόβας, Ανάκογλου (77' Κρισάντους), Ντακόλ (43' Αραβίδης), Μπαρμπόζα, Ντούνης (70' Γιόχανσον), Μπρέσεβιτς.

Χανιά: Σικαλιάς, Γκότοβος, Οικονομόπουλος, Κοντέων, Εσόνο, Σιλιγαρδάκης, Νγκουέμ (57' Γκούμας), Πάγκαλος, Γκονσάλες, Ρόχας (68' Αλέκου), Κρητικός.

Το LIVE του αγώνα:

17:30
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε λίγα λεπτά αρχίζει το ματς της ΑΕΚ με τα Χανιά.
17:31
Για την ΑΕΚ θα παίξουν οι: Ανέστης κάτω από τα δοκάρια, Μπακάκης, Σαρρής, Λαμπρόπουλος και Πεταυράκης στην άμυνα. Ρόβας και Ανάκογλου κεντρικά χαφ, ενώ ο Ντακόλ θα έχει ένα ελεύθερο ρόλο.

Τέλος στα άκρα της επίθεσης θα βρεθούν Μπαρμπόζα, Ντούνης και φουνταριστός ο Μπρέσεβιτς.
17:39
Ας δούμε και τους έντεκα για τα Χανιά: Σικαλιάς, Γκότοβος, Οικονομόπουλος, Κοντέων, Εσόνο, Σιλιγαρδάκης, Νγκουέμ, Πάγκαλος, Γκονζάλες, Ρόχας, Κρητικός
17:41
Οι δυο ομάδες κάνουν το καθιερωμένο ζέσταμα πριν τη σέντρα του αγώνα.
17:58
Αρκετός κόσμος στο ΟΑΚΑ (περίπου 5000) πρέπει να πούμε, ενώ ακούστηκαν και διάφορα συνθήματα ενόψει του αγώνα με τον Ολυμπιακό για το Κύπελλο Ελλάδας.
17:59
Οι δυο ομάδες κάνουν την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο και σε λίγο θα έχουμε σέντρα.
18:02
Φάουλ σε καλό σημείο για τα Χανιά.
18:03
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Σαρρής, Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης, Ρόβας, Ανάκογλου. Ντακόλ, Μπαρμπόζα, Ντούνης, Μπρέσεβιτς.

Χανιά: Σικαλιάς, Γκότοβος, Οικονομόπουλος, Κοντέων, Εσόνο, Σιλιγαρδάκης, Νγκουέμ, Πάγκαλος, Γκονζάλες, Ρόχας, Κρητικός.
18:04
Ο Σούλης Παπαδόπουλος στον πάγκο των Χανίων πρέπει να πούμε.
18:05
3' Και νέο φάουλ σε καλή θέση για τα Χανιά
18:06
4' Κεφαλιά του Κρητικού για τα Χανιά η μπάλα για λίγο άουτ.
18:07
Πάντα δυο παίκτες των Χανιών πάνω από τη σέντρα ασκούν πίεση στους αμυντικούς  της ΑΕΚ. Με λίγα λόγια δεν κλείνονται πίσω.
18:08
6' Καταπληκτική μπαλιά του Ανάκογλου στον Μπακάκη, ο Σικαλιάς θα διώξει σε κόρνερ!
18:09
7' Μπακάκης και Ντούνης στα πρώτα λεπτά έχουν πρόβλημα από την πλευρά τους. Ο Γκονζάλες έχει πάρει πολλά φάουλ.
18:09
8' Καλή εκτέλεση φάουλ για τα Χανιά, ο Ανέσης θα πέσει και θα διώξει!
18:11
Όλο το παιχνίδι της ΑΕΚ περνάει από τα πόδια του Ανάκογλου που μοιράζει ωραία τη μπάλα.
18:11
9' Φάουλ σε εξαιρετική θέση για την ΑΕΚ.
18:12
10' Ο Ντακόλ θα εκτελέσει, η μπάλα πάνω στον Σικαλιά.
18:13
11' Ο Γκονζάλες θα σταματήσει τη μπάλα με το χέρι. Θα μπορούσε να δει την κάρτα.
18:14
Ένα ακόμα κόρνερ για την ΑΕΚ που ανεβάσει στροφές όσο περνάει η ώρα.
18:15
14' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Ανάκογλου!
18:16
Ο Ντούνης θα εκτελέσει το κόρνερ, ο Ανάκογλου θα κάνει ωραίο κοντρόλ και με το αριστερό θα ανοίξει το σκορ για την Ένωση.
18:17
Άσχετα από το γκολ, ο Ανάκογλου είναι ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής της Ένωσης μέχρι στιγμής. Σε αντίθεση με τον Μπαρμπόζα που ακόμα δεν έχει βρει ρυθμό.
18:18
Πιέζει ασφυκτικά και για δεύτερο γκολ η ΑΕΚ!
18:19
18' Ωραία μπαλιά για τον Ρόχας των Χανιών, δεν θα προλάβει όμως.
18:21
Ο σκόρερ και αρχηγός της ΑΕΚ, Δημήτρης Ανάκογλου
18:22
Έχουν γυρίσει πολύ πίσω οι παίκτες των Χανιών με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κάποιος μπροστά όταν βγαίνουν στην κόντρα.
18:23
Ο Μπακάκης θα σπρώξει τον Γκονζάλες και θα γλιτώσει την κάρτα.
18:24
23' Ο Κοντέων θα σουτάρει αντί να δώσει στα αριστερά του που είχε συμπαίκτες. Καλή στιγμή.
18:26
Δυνατά μαρκαρίσματα εδώ και 2-3 λεπτά και από τις δυο ομάδες.
18:27
Ο Ντακόλ γυρίζει αρκετά πίσω για να πάρει τη μπάλα και να κάνει παιχνίδι.
18:28
Έχει πέσει ο ρυθμός εδώ και 4-5 λεπτά.
18:29
27' Κακό σουτ από τον Ντακόλ. Ωραία ξεκίνησε η φάση από τα πόδια του Ανάκογλου.
18:30
Ωραία μπάλα από την ΑΕΚ. Ανοίγει το παιχνίδι σε όλο το γήπεδο.
18:31
29' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Λαμπρόπουλο!
18:32
Ο Ρόβας θα εκτελέσει το φάουλ και ο Λαμπρόπουλος με υπέροχη κεφαλιά θα κάνει το 2-0. Βέβαια ο παίκτης της Ένωσης φαίνεται να ήταν σε θέση οφσάιντ.
18:34
Η ΑΕΚ καθαρίζει από νωρίς και πλέον περιμένουμε ακόμα καλύτερο θέαμα.
18:34
Το παλέψανε στο ξεκίνημα τα Χανιά, όμως μόλις η ΑΕΚ ανέβασε απόδοση πέτυχε δυο γκολ.
18:35
Βέβαια όπως είπαμε στο δεύτερο ο Λαμπρόπουλος φαίνεται να είναι οφσάιντ.
18:37
35' Πέναλτι για τα Χανιά!
18:37
Ο Πεταυράκης δεν κάνει κάτι αντικανονικό στον Πάγκαλο.
18:38
36' Ο Πάγκαλος από τα 11 βήματα θα κάνει το 2-1.
18:39
Κόρνερ για τα Χανιά!
18:41
Ο 24άχρονος άσος Κρισάντους με τα χρώματα της ΑΕΚ
18:42
40' Κεφαλιά του Ντούνη, ο Σικαλιάς σε κόρνερ!
18:43
Ο Ντακόλ φαίνεται να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα και ίσως αντικατασταθεί.
18:44
Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ντακόλ έξω, Αραβίδης μέσα στο 43'
18:45
Κίτρινη κάρτα στον Σαρρή στο 44ο λεπτό.
18:47
Χορταστικό πρώτο μέρος. Τρία γκολ, πολλές φάσεις και δυνατά μαρκαρίσματα.
18:47
Νεύρα ανάμεσα σε Μπρέσεβιτς και Σιλιγαρδάκη.
18:48
Κρητικός και Μπρέσεβιτς πήραν από μία κάρτα.
18:49
Ένα κόρνερ ακόμα για την ΑΕΚ. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους.
18:49
Τέλος στο πρώτο μέρος. Η ΑΕΚ προηγείται με 2-1 των Χανίων.
18:50
Σε ένα ακόμα παιχνίδι οι φίλοι της ΑΕΚ δίνουν βροντερό "παρών".
19:08
Σέντρα στο δεύτερο μέρος.
19:09
Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ.
19:09
47' Κίτρινη κάρτα στον Κοντέων.
19:10
Πήγε να γίνει ένα κόλπο στην εκτέλεση, αλλά κάπου μπερδεύτηκαν οι παίκτες της ΑΕΚ.
19:12
Πιέζει η ΑΕΚ με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.
19:13
50' Καλό σουτ του Ντούνη, η μπάλα στην αγκαλιά του Σικαλιά.
19:15
53 ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Ανάκογλου.
19:16
Οι παίκτες της ΑΕΚ θα αναπτυχθούν ωραία, θα γίνει το γύρισμα στην περιοχή από τα δεξιά και ο Ανάκογλου που είχε προωθηθεί με κοντινό πλασέ θα κάνει το 3-1.
19:17
Φάουλ σε καλό σημείο για τα Χανιά
19:18
55' Γκονζάλες το σουτ η μπάλα άουτ.
19:19
Γκούμας μέσα, Νγκουέμ έξω στο 57'
19:21
Έχει πέσει ο ρυθμός μετά το τρίτο γκολ της ΑΕΚ.
19:22
Σε λίγα λεπτά έχουμε σέντρα στο ντέρμπι ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός
19:24
62' Κίτρινη κάρτα στον Μπαρμπόζα. Επικίνδυνο παίξιμο από τον Πορτογάλο.
19:28
65' Οφσάιντ ο Μπρέσεβιτς.
19:29

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Σαρρής, Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης, Ρόβας, Ανάκογλου. Ντακόλ (Αραβίδης 43'), Μπαρμπόζα, Ντούνης, Μπρέσεβιτς.

Χανιά: Σικαλιάς, Γκότοβος, Οικονομόπουλος, Κοντέων, Εσόνο, Σιλιγαρδάκης, Νγκουέμ (Γκούμας ,57') Πάγκαλος, Γκονζάλες, Ρόχας, Κρητικός.
19:35
Περισσότερα διαδικαστικά μοιάζουν τα τελευταία λεπτά.
19:36
74' Φάουλ σε καλό σημείο για τα Χανιά. Για να δούμε...
19:37
Ο Γκονζάλες θα εκτελέσει, ο Ανέστης δεν θα ανησυχήσει.
19:40
Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κρισάντους θα κάνει ντεμπούτο και θα μπει στη θέση του Ανάκογλου.
19:41
Κρατάει τη μπάλα η ΑΕΚ και περιμένει να περάσει ο χρόνος.
19:44
Ο ρυθμός έχει πέσει αρκετά. Για να μην πούμε εντελώς...
19:45
82' ΓΚΟΛ 4-1 η ΑΕΚ με τον Αραβίδη
19:46
Ωραία κάθετη μπαλιά από τον Μπαρμπόζα (ίσως η πρώτη θετική του ενέργεια στο ματς), ο Αραβίδης με διπλή προσπάθεια θα σκοράρει.
19:47
85' Καλή στιγμή για τα Χανιά. Ο Πάγκαλος έκανε τη σέντρα, ο Κρητικός την κεφαλιά η μπάλα για λίγο άουτ.