Κλείδωσε την πρωτιά η Κέρκυρα

Η Κέρκυρα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Νίκη Βόλου στο ντέρμπι του Πανθεσσαλικού Σταδίου και, διατηρώντας στους 8 βαθμούς τη μεταξύ τους διαφορά, ουσιαστικά κλείδωσε την πρώτη θέση του Βορείου ομίλου.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου προηγήθηκε στο 14ο λεπτό με κεφαλιά του Νίκου Γυφτοκώστα έπειτα από σέντρα του Δημήτρη Σουάνη και διατήρησε με χαρακτηριστική άνεση το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα.

Ένα λάθος του Βρονταρά στο 66ο λεπτό δεν έμεινε ανεκμετάλλευτο από τον Αντόνιο Ανιέτε, ο οποίος τον "κρέμασε" με λόμπα και έφερε το ματς στα ίσα, ενώ η Κέρκυρα θα μπορούσε να αποδράσει με τους τρεις βαθμούς αν η κεφαλιά του Αριστοτέλη Καραγιαννίδη στο 80ό λεπτό, δεν τράνταζε το δοκάρι των γηπεδούχων.

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Αποστολίδης, Ζουλιώτης, Παπαδόπουλος (64' Μανουσάκης), Γιώτας, Ρεπετσάς, Ακασού, Μπακάλης (46' Σεϊμάν), Σοϊλέδης, Ανιέτε, Τσίτας, Γέσιτς (46' Τζιώρας).

Κέρκυρα (Γρηγορίου): Βρονταράς, Βενέτης, Παρασκευαΐδης, Ζορμπάς, Σουάνης, Καραδέμητρος (74' Καραγιάννης), Γκόμες, Μπαλντοβάλιεβ (86' Μπαλντοβάλιεβ), Ανδρεόπουλος, Γυφτοκώστας (74' Μπεριάν), Κουτσόπουλος.

# Ο αγωνιστικός χώρος του Πανθεσσαλικού Σταδίου θύμιζε χωράφι για δεύτερο συνεχόμενο ματς, μετά από εκείνο του Κυπέλλου με τον Απόλλωνα Σμύρνης