Απέδρασε από την Καλαμαριά ο Ολυμπιακός Βόλου

Το αριθμητικό μειονέκτημα των τελευταίων 25 λεπτών δεν εμπόδισε τον Ολυμπιακό Βόλου να επικρατήσει 1-0 του Απόλλωνα στην Καλαμαριά. Ο Αχαρναϊκός κέρδισε ανύπαρκτο πέναλτι στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Φωστήρα, αλλά ο Ιβάν Γέσιτς αστόχησε και το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, ενώ ο Άλιμος νίκησε 2-0 τον Ηρακλή Ψαχνών.

1ος όμιλος

Ισόπαλη 1-1 έληξε η αθηναϊκή μονομαχία μεταξύ του Αχαρναϊκού και του Φωστήρα, καθώς ο Ιβάν Γέσιτς έχασε το ανύπαρκτο πέναλτι που κέρδισε ο Αντρέι Ατανασόφ στο 89ο λεπτό. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι έχασαν κλασική ευκαιρία στο 21' με τον Γιώργο Καλογερόπουλο και προηγήθηκαν στο 32' με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Βασίλη Ταμπάκη (πέντε γκολ στα τελευταία έξι ματς). Η ομάδα του Ταύρου ισοφάρισε στο 69' με πέναλτι του Αλέξανδρου Σμυρλή, ενώ αμφότεροι οι αντίπαλοι έχασαν κλασικές ευκαιρίες στο φινάλε, με σημαντικότερη το πέναλτι του Γέσιτς.

Αχαρναϊκός (Βαζάκας): Παγούδης, Μωυσιάδης, Ζώνας, Ιωαννίδης (68' Χριστόπουλος), Εμέκα, Καλογερόπουλος (57' Σκαθαρούδης), Νιάρος, Παπατόλιος, Ιορδανίδης, Ταμπάκης (80' Ατανασόφ), Γέσιτς.

Φωστήρας (Βαζέχα): Mπότος, Βλάχος, Γρομητσάρης, Γενιτσαρίδης, Αχείμαστος (93' Παντελάκης), Ράμα, Μουκίδης, Μπελέρης (66' Ιμεράι), Μουστόγιαννης, Σμυρλής (84' Σιώπης), Γκατσέσα.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαριάνο Μπεριέξ, ο Άλιμος επικράτησε 2-0 του Ηρακλή Ψαχνών και αποσπάστηκε πέντε βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Αργεντινός άσος σκόραρε με ισάριθμα σουτ στο 14ο και το 35ο λεπτό, υποχρεώνοντας τον Γιώργο Φοιρό να κάνει διπλή αλλαγή στο 42', προκειμένου να σώσει την παρτίδα. Εν τέλει, το δεύτερο ημίχρονο δεν επεφύλασσε πολλές συγκινήσεις, με εξαίρεση τις αποβολές των Χρήστου Παληγεώργου (βούτηξε για να κερδίσει πέναλτι στο 80') και Δημήτρη Καραμέρη (πήρε την πρώτη κίτρινη στο 78' και τη δεύτερη στο 85').

Άλιμος (Δημητρίου): Σταυριανός, Κάρδαρης, Καρακώστας, Ιωάννου, Γαβριήλ, Τσατσαρής (61' Τιάγκο), Μπεριέξ (86' Μπονγκ), Παντελής, Σαγανάς (87' Σταύρου), Καραμέρης, Νικολόπουλος.

Ηρακλής Ψαχνών (Φοιρός): Μελίσσας, Παληγεώργος, Παλαιολόγος (60' Σικαλιάς), Μπακομήτρος (43' Τσεβάς), Ραπτάκης, Ίβκοβιτς, Β. Πατσατζόγλου, Τσιμότζι, Γουόρντεν, Ενρίκο, Μπαλαράμπε (43' Χ. Πατσατζόγλου).

2ος όμιλος

Με γκολ του Κλάρενς Μπιτάνγκ στο 14ο λεπτό, ο Ολυμπιακός Βόλου πέρασε νικηφόρα από την Καλαμαριά (1-0) και επανήλθε στις επιτυχίες μετά από δύο συνεχόμενες ήττες. Ο Καμερουνέζος άσος σκόραρε με σέντρα από δεξιά, ενώ από τα δικά του πόδια άρχισε μία αντεπίθεση που οδήγησε σε κλασική ευκαιρία του Ζόραν Μπαλντοβάλιεβ στο 42'. Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου έμεινε με 10 παίκτες στο 68' λόγω αποβολής του Μπεριάν, αλλά διατήρησε το προβάδισμα, δεδομένου ότι ο Απόστολος Αναστασίου είχε κάνει επιθετικό φάουλ στον Δημήτρη Ρίζο προτού να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του.

Απόλλων Καλαμαριάς (Διλμπέρης): Βρονταράς, Χατζηλιάδης, Θ. Παπαδόπουλος, Παπαστεριανός, Βαγγελόπουλος, Μπιτσάκος, Νατσιόπουλος (46' Καπετάνος), Παναγιωτούδης, Ευσταθίου (46' Τσούτσης), Αναστασίου (67' Φιγκερόα).

Ολυμπιακός Βόλου (Ελευθερόπουλος): Ρίζος, Γιαλούσης, Μαργαρίτης, Μπάρμπας, Μπεριάν, Ζέρης, Μαρτίνεθ (86' Καρράς), Ρόκας, Μπιτάνγκ, Μπαλντοβάλιεβ (60' Τριανταφυλλάκος), Διαμαντόπουλος.