Πέρασε κι από την Καλλιθέα ο Ολυμπιακός Βόλου

Ένα ημίωρο χρειάστηκε ο Ολυμπιακός Βόλου για να σπάσει το εντός έδρας αήττητο της Καλλιθέας και με 2-0 να αυξήσει στους 11 βαθμούς τη διαφορά από τη δεύτερη θέση. "Λευκή" ισοπαλία στα Χανιά.

Ρεσιτάλ αποτελεσματικότητας έδωσε στο "Γ. Λαμπράκης" ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος σκόραρε στις δύο ευκαιρίες που του δόθηκαν και επικράτησε 2-0 της Καλλιθέας.

Με τη συμπλήρωση επτά λεπτών στο ματς, ο συνήθης Μάριο Γκούρμα εκμεταλλεύθηκε την ασυνεννοησία των Μάρσιο Πίκολο και Σταμάτη Καλαμιώτη για να ανοίξει το σκορ, ενώ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα γκολ με εν κινήσει σουτ στο 27' και έφτασε διψήφιο αριθμό τερμάτων στο πρωτάθλημα (πρώτος σκόρερ).

Η ομάδα του Κριστόφ Βαζέχα παραλίγο να απαντήσει άμεσα με κεφαλιά του Λούκας Ματίας Γκαλάν, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έχασε ευκαιρίες με τους Καλαμιώτη, Γιάννη Καραλή και Τάσο Χριστοφιλέα, ωστόσο το γκολ που θα την έβαζε εκ νέου στο ματς δεν μπήκε ποτέ.

Καλλιθέα (Βαζέχα): Λυμπερόπουλος, Χριστοφιλέας, Καλαμιώτης, Πικόλο, Παγώνης, Κατσικογιάννης, Φαγιέ (82' Σταύρου), Καραλής (61' Μιχαλόπουλος), Αρναρέλης, Ατματσίδης (46' Αγόνγκ), Γκαλάν.

Ολυμπιακός Βόλου (Ρόκα): Γεωργίου, Γιαλούσης, Αυλωνίτης, Μελίσσης, Καρράς, Πινδώνης, Κατσίκης, Ρόκας, Καπετάνος (78' Ολίσε), Δεινόπαπας (50' Μπρέσκα), Γκούρμα (65' Ιωάννου).

Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το ματς που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής μεταξύ των Χανίων και της Παναχαϊκής.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου και έχασε ευκαιρίες για να προηγηθεί με τον Βαγγέλη Κοντογουλίδη, ενώ στον αντίποδα οι γηπεδούχοι απείλησαν με φάουλ του Σωτήρη Τσάτσου στο 41ο λεπτό.

Η μεγαλύτερη στιγμή των Χανίων καταγράφηκε στο 69ο λεπτό, όταν μετά από λάθος του Στράτου Χιντζίδη, ο Τόμι Κονσταντίνοβ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Χρήστο Λαμπάκη, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Η ένταση δεν έλειψε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, καθώς ο Αλέξης Κούγιας διαμαρτυρήθηκε για τη διαιτησία του Νίκου Ανούσου, ωστόσο η "φωτιά" έσβησε γρήγορα.

Χανιά (Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Χατζηησαΐας, Ζντράβκοβιτς, Γκούμας, Παπατζίκος, Βασιλόγιαννης, Καμπλιώνης (68' Βαλλιάνος), Μανωλάς, Μέλο (46' Κονσταντίνοβ), Τσάτσος (82' Σκάρος), Πάγκαλος.

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Λαμπάκης, Κιάσσος, Χιντζίδης, Σπίνουλας, Κωστόπουλος, Φατιόν, Κοντογουλίδης (85' Πλέγας), Πάτο, Στεργίδης (75' Χοτζάλι), Βαγγελόπουλος, Ντα Κόστα (52' Χούσα).

# Ο Γιάννης Αναστασίου ήταν εκ των θεατών του αγώνα της Καλλιθέας. Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού συνηθίζει να παρακολουθεί αναμετρήσεις ανεξαρτήτου διοργάνωσης επί αθηναϊκού εδάφους.

# Η ένταση δεν έλειψε ούτε από την αναμέτρηση του "Γ. Λαμπράκης", αφού κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας του ημιχρόνου υπήρξαν αναταραχές μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων.