Λυτρώθηκε στο φινάλε ο Ηρακλής, στο κυνήγι της Παναχαϊκής ο Απόλλων

Με γκολ του Πασά ένα λεπτό πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας, ο Ηρακλής πήρε σπουδαία νίκη επί του Αιγινιακού με 2-1 στο "Καυτανζόγλειο". Νωρίτερα, ο Απόλλων επικράτησε με 1-0 της Καλλιθέας στη Ριζούπολη σε ένα κακό ποιοτικά ματς με λιγοστές φάσεις.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κύλησαν με τον Ηρακλή να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να προσπαθεί να βρει δρόμους προς την εστία του Αιγινιακού, ο οποίος αμυνόταν. Έχοντας προηγουμένως δημιουργήσει μόλις δύο τελικές, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ στο 26ο λεπτό, όταν ο Πορτουλίδης εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την περιοχή του Αιγινιακού και στρώθηκε στον Κυριακίδη που έκανε από κοντά το 1-0 με δυνατό σουτ.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 54', όταν ο Γιαζιτζόγλου πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και σούταρε, νικώντας τον τερματοφύλακα του Ηρακλή. Ο "γηραιός" ανέβασε την απόδοσή του, ψάχνοντας το γκολ που θα του έδινε τη νίκη, το οποίο τελικά ήρθε λίγο πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας. Στο 89ο λεπτό, ο Πασάς έμεινε αφύλακτος στο ύψος της μικρής περιοχής και με κεφαλιά έγραψε το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ηρακλής: Χουάντερσον, Κυριακίδης, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Ρομάνο, Κάσσος, Τσιλιγκίρης, Λουκίνας.

Αιγινιακός: Τόλιος, Λιόλιος, Μπάρος, Αραμπατζής, Γιαζιτζόγλου, Πολύζος, Φαμπίνιο, Πέντα, Ντεβέσα, Γουέλκαμ, Καζάκης.

Στο άλλο ματς της ημέρας, ο Απόλλων είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην σχεδόν άδεια Ριζούπολη, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να κρατήσουν την μπάλα και να την κυκλοφορήσουν με ασφάλεια. Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο τέταρτο, ο Απόλλων ανέβασε στροφές και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 18', με τον αφύλακτο Τζιώρα να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Φαρινόλα.

Η Καλλιθέα προσπάθησε να απαντήσει κυρίως με μακρινές μπαλιές, αρκετές εξ'αυτών άστοχες, την ώρα που ο Απόλλων προσπαθούσε να διασφαλίσει το υπέρ του σκορ και να "χτυπήσει" στις αντεπιθέσεις. Η μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 60ο λεπτό, όταν μετά από γέμισμα του Μασάδο, ο Λεβέντης σούταρε δυνατά μπροστά στον Ταΐρη, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Η Καλλιθέα αύξησε την πίεσή της, ωστόσο της έλειπε η επιτυχημένη τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και να γνωρίσει τελικά την ήττα με 1-0.

Απόλλων: Ταΐρης, Ψιάνος, Γκόλιας, Κύργιας, Κοτσώνης, Ηρακλής, Βάντερσον, Πινιέιρο, Τζιώρας, Καραδέμητρος, Φαρινόλα.

Καλλιθέα: Μοσχονάς, Λεβέντης, Παγώνης, Πίκολο, Γιαννίτσης, Ρουσάκης, Κατσικογιάννης, Μιχαλόπουλος, Μασάδο, Αρναρέλης, Ντουμιρσάι.

To LIVE των αγώνων:

16:08
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε Live την εξέλιξη των αναμετρήσεων της Football League.
16:08
Αρχή με την αναμέτρηση του Απόλλωνα με την Καλλιθέα.
16:09
Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΠΟΛΛΩΝ (Αλέκος Βοσνιάδης): Ταΐρης, Ψιάνος, Γκόλιας, Κύργιας, Κοτσώνης, Ηρακλής, Βάντερσον, Πινιέιρο, Τζιώρας, Καραδέμητρος, Φαρινόλα.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Νίκος Παντέλης): Μοσχονάς, Λεβέντης, Παγώνης, Πίκολο, Γιαννίτσης, Ρουσάκης, Κατσικογιάννης, Μιχαλόπουλος, Μασάδο, Αρναρέλης, Ντουμιρσάι.

16:11
9' Ο Απόλλων έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, σε αυτά τα πρώτα λεπτά.
16:13
11' Η Καλλιθέα, φαίνεται σε αυτά τα πρώτα λεπτά, να έχει αδυναμία στο να κρατήσει την μπάλα και να την κυκλοφορήσει με ασφάλεια.
16:15
14' Κακό, ποιοτικά, το ματς στο πρώτο τέταρτο.
16:17
Στην τρίτη θέση με 31 βαθμούς ο Απόλλων Σμύρνης, στην όγδοη με 20 η Καλλιθέα.
16:18

Στον πάγκο του Απόλλωνα είναι οι: Πίτκας, Χατζηζήσης, Φαρία, Άρσιτς, Λαγός, Σουάνης, Ανγκούλο.

Στον πάγκο της Καλλιθέας είναι οι: Κατσούλης, Τσώνης, Μπέλης, Τσίπρας, Τεγούσης, Τσίτας, Τσίγκας.

16:20
18' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ! Ο Τζιώρας με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι ανοίγει το σκορ για τον Απόλλωνα.
16:21
Μετά από σέντρα του Φαρινόλα, η κεφαλιά του Τζιώρα.
16:23
Φαινόταν ότι ο Απόλλων είχε καλύτερα πατήματα στο γήπεδο, ακόμη και τώρα η Καλλιθέα δεν μπορεί να κυκλοφορήσει - χωρίς παρεμβολές - την μπάλα.
16:25
24' Κίτρινη κάρτα για τον Ηρακλή.
16:27
Είναι η Καλλιθέα τώρα που επιτίθεται. Άναρχα όμως, με μακρινές μπαλιές. Οι περισσότερες, χωρίς τύχη.
16:30
27' Πολλά λάθη, εκατέρωθεν. Η ποιότητα της αναμέτρησης συνεχίζει να παραμένει κακή.
16:32
31' Ο Απόλλων έχει πετύχει αυτό που θέλει, το γκολ δηλαδή, και δεν απειλείται ουσιαστικά από την Καλλιθέα.
16:33
Με Πινιέιρο και Φαρινόλα αναπτύσσεται ο Απόλλων, με Μασάδο η Καλλιθέα.
16:35
34' Ταϊρης και Μοσχονάς δεν ανησυχούν ιδιαίτερα.
16:37
Αλέκος Βοσνιάδης και Νίκος Παντέλης συνεχίζουν να δίνουν οδηγίες.
16:39
Συνεχίζει να μην είναι αποδοτικό το δημιουργικό παιχνίδι της Καλλιθέας. Μακρινές μπαλιές, αρκετές εξ' αυτών άστοχες.
16:42
41' Ελάχιστες οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.
16:45
Η ουσία είναι ότι αυτό το στυλ του παιχνιδιού βοηθά τους γηπεδούχους που προηγούνται ήδη.
16:46
44' Άστοχο το σουτ στην κίνηση που επιχείρησε ο Τζιώρας.
16:47
Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων, είμαστε σε αυτό.
16:49
Ημίχρονο. Απόλλων Σμύρνης - Καλλιθέα 1-0. Το γκολ του Τζιώρα χωρίζει τις δύο ομάδες.
17:08
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
17:10
Είναι η Καλλιθέα αυτή που έχει μπει πιο δυνατά στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου.
17:13
Έτσι όπως φαίνεται από αυτά τα πρώτα λεπτά, ο Απόλλων θα προσπαθήσει να διασφαλίσει το υπέρ του σκορ και να "χτυπήσει" στις αντεπιθέσεις.
17:16
53' Από την άλλη όσο χώρο και να δίνει ο Απόλλων, δεν μπορεί η Καλλιθέα να απειλήσει. Αντίθετα, είναι οι γηπεδούχοι που φτάνουν πιο συχνά στην αντίπαλη περιοχή.
17:18
54' Αλλαγή για την Καλλιθέα. Ο Τσίτσας περνά στη θέση του Ντουρμισάι.
17:19
56' Αλλαγή και τον Απόλλωνα. Ο Σουάνης πέρασε στη θέση του Φαρινόλα.
17:21
57' Καλό σουτ του Κατσικογιάννη, αλλά τα πολλά φάλτσα είχαν ως αποτέλεσμα να περάσει άουτ, η μπάλα.
17:22
59' Κίτρινη κάρτα για τον Καραδέμητρο.
17:23
60' Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα.
17:25
Ήταν το σουτ του Λεβέντη, μετά από γέμισμα του Μασάδο.
17:26
63' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Λαγός στη θέση του Ηρακλή.
17:28
65' Αλλαγή για την Καλλιθέα. Ο Μπέλης στη θέση του Κατσικογιάννη.
17:32
69' Η κλεψύδρα αδειάζει και η Καλλιθέα δεν φαίνεται απειλητική.
17:34
71' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Χατζηζήσης στη θέση του Ψιάνου.
17:36
72' Αυξάνεται η πίεση της Καλλιθέας. Ωστόσο, η μοναδική δίοδος επίθεσης είναι οι στημένες φάσεις.
17:39
74' Αλλαγή για την Καλλιθέα. Τσίπρας αντί για Αρναρέλλη.
17:40
75' Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα. Ο Μπέλης έκανε τη σέντρα, ο Μιχαλόπουλος βρέθηκε μόνος του με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα, αλλά έκανε λάθος κοντρόλ. Ίσως, να αιφινιδιάστηκε.
17:42
Τελευταίο δεκάλεπτο  στην αναμέτρηση. Πιέζει όλο και πιο πολύ η Καλλιθέα.
17:43
Σε αυτό, συνδράμει και η οπισθοχώρηση του Απόλλωνα. Αδικαιολόγητη εν μέρει.
17:46
Συνεχίζει να ψάχνει η Καλλιθέα τον τρόπο να απειλήσει, ωστόσο στερείται επιτυχημένης τελικής επιλογής.
17:48
85' Από τα πιο ανώδυνα ματς για τους δύο τερματοφύλακες.
17:49
87' Αμύνεται μαζικά ο Απόλλων, δεν βρίσκει χώρους η Καλλιθέα.
17:52
Πάμε να δούμε και τις συνθέσεις από το "Καυτανζόγλειο" και την αναμέτρηση του Ηρακλή με τον Αιγιανιακό που ξεκινά σε δέκα λεπτά.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Κυριακίδης, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Ρομάνο, Κάσσος, Τσιλιγκίρης, Λουκίνας.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Σταύρος Διαμαντόπουλος): Τόλιος, Λιόλιος, Μπάρος, Αραμπατζής, Γιαζιτζόγλου, Πολύζος, Φαμπίνιο, Πέντα, Ντεβέσα, Γουέλκαμ, Καζάκης.

17:52
Έχουμε μπει στο τελευταίο λεπτό. Αναμένουμε τις καθυστερήσεις.
17:53
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων, είμαστε στο πρώτο εξ' αυτών.
17:54
92' Ο Τζιώρας πήγε να σκοράρει πίσω από τη σέντρα, αλλά η εκτέλεση δεν ήταν ανάλογη της έμπνευσης.
17:55
92' Κίτρινη κάρτα για τον Τσίτα.
17:56
Μπαίνουμε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.
17:58
Τελικό αποτέλεσμα. Ο Απόλλων παίρνει με το γκολ του Τζιώρα τη νίκη με 1-0 επί της Καλλιθέας.
18:00
Αφήνουμε την Ριζούπολη και την Αθήνα και ταξιδεύουμε στο Καυτανζόγλειο και τη Θεσσαλονίκη. Ηρακλής εναντίον Αιγινιακού. Ας δούμε ξανά τις συνθέσεις των δύο αντιπάλων.
18:00

18:03
1' Έναρξη αγώνα
18:13
10' Ο Ηρακλής ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό στο πρώτο 10λεπτο αλλά ακόμα δεν έχει απειλήσει την εστία του Αιγινιακού.
18:18
15' Κίτρινη κάρτα στον Πολύζο.
18:21
17' Αντεπίθεση του Αιγινιακού που καταλήγει σε κεφαλιά του Γουέλκαμ η οποία έφυγε άουτ.
18:26
21' Κίτρινη κάρτα στον Φαμπίνιο
18:27
Στατιστικό: 2-1 οι τελικές προσπάθειες για τον Αιγινιακό.
18:29
26' Γκολ για τον Ηρακλή (1-0): Φάουλ για τον γηραιό, σύγχυση στην περιοχή του Αιγινιακού με κερδισμένο τον Κυριακίδη που από κοντά ανοίγει το σκορ!
18:36
29' Ο Ρομάνο βγάζει στον Κάσσο που κόβεται τελευταία στιγμή. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται έντονα για ανατροπή και πέναλτι, ο Μαλούτας αφήνει το ματς να συνεχιστεί.
18:37
33' Το 1-0 έχει δώσει ψυχολογία στον Ηρακλή που πιέζει για ένα δεύτερο τέρμα.
18:39
Στατιστικό: 13 τα φάουλ του Αιγινιακού, 4 του Ηρακλή
18:42
35′ Κίτρινη στον Γουέλκαμ
18:43
39' Κίτρινη στον Μπαρτολίνι
18:46
44' Κίτρινη στον Ιντζόγλου
18:49
+1' ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο μέρος
18:49
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
18:51
Ο Ηρακλής έχει τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας (63-37%), ο Αιγινιακός έχει δημιουργήσει περισσότερες τελικές (6-4). Αλλά η μοναδική του γηραιού που πήγε προς την αντίπαλη εστία, διαμόρφωσε και το 1-0 του ημιχρόνου.
19:07
46' Σέντρα στην επανάληψη.
19:09
46' Ο Ρίκκα πέρασε στη θέση του Πολύζου.
19:11
50' Ησυχία στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.
19:15
54' Γκολ για τον Αιγινιακό (1-1): Ο Γιαζιτζόγλου παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή και από πλάγια αριστερά σουτάρει με δύναμη νικώντας τον τερματοφύλακα του Ηρακλή!
19:17
56' Κίτρινη κάρα στον Μαρσέλο.
19:22
60' Καλή στιγμή για τον Αιγιανιακό, ο Ρίκκα σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή αλλά ο πορτιέρε του Ηρακλή μπλοκάρει την μπάλα.
19:24
62' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Λουκίνα ο Περόνε.
19:24
Στατιστικό: Ισοπαλία και στις τελικές, από 8 για κάθε ομάδα.
19:26
62' Κεφαλιά του Τσιλιγκίρη από κοντά, η μπάλα μόλις άουτ.
19:27
Στατιστικό: 5-2 τα κόρνερ για τον Ηρακλή.
19:27
65' Πιέζει ασφυκτικά ο Ηρακλής στο τελευταίο πεντάλεπτο.
19:33
70' Αλλαγή για τον Αιγινιακό. Στην θέση του Ντιντάκ μπαίνει ο Κυνηγόπουλος.
19:34
Στατιστικό: Στο 58-42% η κατοχή μπάλας για τον Ηρακλή.
19:37
76' Έριξαν τον ρυθμό οι φιλοξενούμενοι και κρατάνε το 1-1.
19:41
78' Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Τσιλιγκίρη, ο Τσιλιανίδης.
19:46
85' Φεύγει ο Καζάκης και μπαίνει ο Κώστας Αχαλινόπουλος, Κλείνει τις αλλαγές ο Αιγινιακός.
19:49
87' Ολοκληρώνει τις αλλαγές και ο Ηρακλής. Στη θέση του Πουρτουλίδη περνάει ο Πασάς.
19:50
89' Γκολ για τον Ηρακλή (2-1): Λύτρωση για τον Ηρακλή στο φινάλε! Ο Πασάς είναι αφύλακτος στο ύψος της μικρής περιοχής σε εκτέλεση κόρνερ και σημειώνει με κεφαλιά το 2-1!
19:52
91' Πέντε λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
19:58
ΤΕΛΙΚΟ: ΗΡΑΚΛΗΣ-ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ 2-1
19:59
Σπουδαία νίκη για τον Ηρακλή με το γκολ του Πασά στο 89'. Νωρίτερα, ο Απόλλων νίκησε με 1-0 την Καλλιθέα. Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας στα δύο lives, καλό σας βράδυ!