Πανελευσινιακός - ΑΕΛ 0-2

Με γκολ των Μαρουκάκη και Λαμπρόπουλου, η ΑΕΛ επικράτησε με 2-0 του Πανελευσινιακού στην Ελευσίνα και επανήλθε στην κορυφή της βαθμολογίας της Football League.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η ΑΕΛ ήταν εμφανώς καλύτερη από τον Πανελευσινιακό στο ξεκίνημα της αναμέτρησης στην Ελευσίνα, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να περάσουν το κέντρο του γηπέδου με αποτέλεσμα να μην μετρούν ούτε ένα σουτ στο πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι μετέφρασαν την υπεροχή τους σε γκολ στο 16ο λεπτό με τον πρώτο σκόρερ τους, τον Μαρουκάκη, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με συρτό σουτ, "γράφοντας" το 0-1. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μετά το γκολ της ΑΕΛ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Ελευσίνας πραγματοποίησε το πρώτο της σουτ, ωστόσο οι παίκτες του Ντόστανιτς δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους και ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους για να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ. Και τα κατάφεραν καθώς στο 83' ο Λαμπρόπουλος πήρε την μπάλα από τον Βαρέλα και με πλασέ διαμόρφωσε το 0-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Πανελευσινιακός: Μανιάτης, Ανδρίκος (65' Τσολακίδης), Βουρβαχάκης, Κακαράς, Τσίγκρος, Παληγεώργος, Κυζιρίδης, Κωνσταντινίδης (88' Ναούμ), Βάιτζερ, Γιαννιτσάνης, Πλαβούκος (74' Πούρνος).

ΑΕΛ: Ξενοδόχοφ, Μασούρας, Κοντοχρήστος, Γιοβάνοβιτς, Κομεσίδης, Μπανούσης, Αναστασόπουλος, Ουρτάδο (75' Χοτζάλι), Βαρέλα (86' Κρητικός), Μαρουκάκης, Μπόγιοβιτς (69' Λαμπρόπουλος).

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου

18:00 Απόλλων Σμύρνης - Χανιά 1-0

(25' Δεληζήσης)

Σάββατο 13 Φεβρουαρίου

18:30 Παναιγιάλειος - Λαμία 1-3

(67' Κρισμάρεβιτς - 22', 76' Σιατραβάνης, 40' Πίντο)

Κυριακή 14 Φεβρουαρίου

15:00 Κέρκυρα - Παναχαϊκή 2-1

(18' Παμλίδης, 72' Χιντζίδης - 2' Σαμπατάκος)

17:53
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Πανελευσινιακός - ΑΕΛ που διεξάγεται στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Football League.
17:54
Πρόκειται για το τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής.
17:57
Πανελευσινιακός: Μανιάτης, Ανδρίκος, Βουρβαχάκης, Κακαράς, Τσίγκρος, Παληγεώργος, Κυζιρίδης, Κωνσταντινίδης, Βάιτζερ, Γιαννιτσάνης, Πλαβούκος.
ΑΕΛ: Ξενοδόχοφ, Μασούρας, Κοντοχρήστος, Γιοβάνοβιτς, Κομεσίδης, Μπανούσης, Αναστασόπουλος, Ουρτάδο, Βαρέλα, Μαρουκάκης, Μπόγιοβιτς.
17:59
Οι δύο ομάδες κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.
18:16

16'

ΓΚΟΛ! Η ΑΕΛ ανοίγει το σκορ στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης!
18:18
Ο Μπόγιοβιτς ανοίγει στον Μαρουκάκη κι αυτός με συρτό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της ΑΕΛ
18:22

18'

Ατομική ενέργεια από τον Βαρέλα, κανένα πρόβλημα για τον Μανιάτη που μπλοκάρει
18:23
Δεν έχει δεχθεί πίεση από τον Πανελευσινιακό μέχρι στιγμής η ΑΕΛ
18:31

31'

Κίτρινη κάρτα στον Πλαβούκο
18:32
Αργός ο ρυθμός στο πρώτο μισάωρο, ο Πανελευσινιακός δεν μπορεί να περάσει το κέντρο
18:38

38'

Κίτρινη κάρτα στον Παληγεώργο για διαμαρτυρία
18:40

38'

Κίτρινη κάρτα και στον Τσίγκρο
18:41

39'

Καλή στιγμή για την ΑΕΛ. Ο Μαρουκάκης μπαίνει στην περιοχή, κάνει και το σουτ αλλά η μπάλα φεύγει άουτ
19:12

49'

Πρώτο σουτ του Πανελευσινιακού στο παιχνίδι από τον Παληγεώργο, η μπάλα φεύγει άουτ
19:15

55'

Λάθος απομάκρυνση του Μανιάτη, ο Μαρουκάκης σουτάρει αλλά αυτή τη φορά ο γκολκίπερ του Πανελευσινιακού μπλοκάρει
19:21

58'

Νέο σουτ του Μαρουκάκη, διώχνει ο Μανιάτης
19:21
Η ΑΕΛ έχει ανέβει και πιέζει για ένα δεύτερο γκολ
19:27

65'

Αλλαγή για τον Πανελευσινιακό: Ο Τσολακίδης στη θέση του Ανδρίκου
19:29

69'

Αλλαγή και για την ΑΕΛ; Ο Λαμπρόπουλος περνά στη θέση του Μπόγιοβιτς
19:29

70'

Κίτρινη κάρτα στον Νίκο Αναστόπουλο
19:34

74'

Αλλαγή για τον Πανελευσινιακό: Ο Πούρνος στη θέση του Πλαβούκου
19:35

75'

Δεύτερη αλλαγή και για την ΑΕΛ: Χοτζάλι αντί Ουρτάδο
19:38
Μπήκαμε στο τελευταίο 10λεπτο της αναμέτρησης
19:43

83'

ΓΚΟΛ! Η Λάρισα πετυχαίνει και δεύτερο γκολ με σκόρερ τον Λαμπρόπουλο!
19:44
Ο Βαρέλα κέρδισε την μπάλα, την έστρωσε στον Λαμπρόπουλο κι αυτός με πλασέ διαμόρφωσε το 0-2
19:48

86'

Αλλαγή για την ΑΕΛ: Ο Κρητικός στη θέση του Βαρέλα
19:49

88'

Αλλαγή για τον Πανελευσινιακό: Ο Ναούμ περνά στη θέση του Κωνσταντινίδη
19:51
Βρισκόμαστε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης
19:53
Τέλος αγώνα
19:54
Η ΑΕΛ νικά με 2-0 στην Ελευσίνα και φιγουράρει και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας της Football League