Με το δεξί ο Απόλλων, φινάλε θρίλερ στα Τρίκαλα

Ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε με 3-2 της Ζακύνθου στη Ριζούπολη σε ένα ματς με ρυθμό, φάσεις και συγκινήσεις. Γκολ στο ντεμπούτο του ο Ζαϊρί. Φινάλε θρίλερ στα Τρίκαλα, όπου ο Κισσαμικός αν και προηγήθηκε με 2-0 τελικά ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις (2-2). "Λευκή ισοπαλία" σε Αίγιο και Καρδίτσα.

Απόλλων Σμύρνης - Ζάκυνθος 3-2

Κυρίαρχος ήταν από το πρώτο λεπτό ο Απόλλων Σμύρνης κόντρα στη Ζάκυνθο στη Ριζούπολη. Στο 25' μάλιστα έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όμως τόσο η προσπάθεια του Φαρινόλα, όσο κι αυτή του Τζιώρα σταμάτησαν στο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ευτύχισαν να σκοράρουν πρώτοι κόντρα στη ροή του αγώνα χάρη υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Ζαϊρί στο ντεμπούτο του με τους νησιώτες.

Ο Απόλλων απάντησε στο δεύτερο μέρος. Αρχικά στο 66' ο Φαρινόλα έφερε το ματς στα ίσια, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Βάντερσον με σουτ πραγματοποίησε την απόλυτη ανατροπή του σκορ. Η Ζάκυνθος κατάφερε να ισοφαρίσει στο 75ο λεπτό με τον Λεωνίδα Κωστούλας να κάνει μια υπέροχη λόμπα και να "κρεμάει" τον Ταΐρη για το 2-2. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Στο 80' ο Τζιώρας με σουτ εντός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Απόλλων Σμύρνης (Α. Βοσνιάδης: Ταΐρης, Πάνος (61' Κρητικός), Γκόλιας, Κύργιας, Δεληζήσης, Ψιάνος, Παρπέξ, Αλμπάνης (51' Βάντερσον), Φαρινόλα, Κονέ, Τζιώρας (88' Καλλέργης).

Ζάκυνθος (Κ. Καραμά): Πολίτης, Στασινόπουλος (56' Αναστασιάδης), Πεχλιβανόπουλος, Κυριακίδης, Αποστόλου, Νίκιτς, Πέττας (56' Κρολ), Μεντούρ, Ορφανίδης, Ζαϊρί, Καραμαλίκης (65' Κωστούλας).

Τρίκαλα - Κισσαμικός 2-2

Τη νίκη μέσα από τα χέρια του έχασε ο Κισσαμικός. Η ομάδα της Κρήτης που φέτος αγωνίζεται για πρώτη φορά στη δεύτερη κατηγορία "πάγωσε" τα Τρίκαλα με ένα γκολ σε στην αρχή του κάθε ημιχρόνου.

Αρχικά στο 6ο λεπτό ο Βαττής νίκησε τον Χιώτη, ενώ στο 47' ο Μάντζης έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι που ήταν καλύτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, κατάφεραν να μειώσουν στο 67ο λεπτό με κεφαλιά του Κουσκουνά. Στη συνέχεια το γήπεδο... κατηφόριζε με τα Τρίκαλα να χάνουν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Τελικά η "λύτρωση" ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Λαμπάκη να γράφει με σουτ το τελικό 2-2.

Παναιγιάλειος - Αχαρναϊκός 0-0

Ο Παναιγιάλειος αν και κυρίαρχος από το πρώτο λεπτό δεν κατάφερε να βρει απάντηση στην πολύ καλά οργανωμένη άμυνα του Αχαρναϊκού. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες για γκολ, όμως όποτε χρειάστηκε ο κίπερ Παγούδης ήταν εκεί.

Από ένα βαθμό λοιπόν πήραν οι δύο ομάδες στην πρεμιέρα, με τον Αχαρναϊκό να αναχωρεί από το Αίγιο με χαμόγελα.

Αναγέννηση Καρδίτσας - Αγροτικός Αστέρας 0-0

Τίποτα ιδιαίτερο στην Καρδίτσα. Το ματς ήταν κακό δίχως πολλές φάσεις. Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι όμως δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν καμία από τις ελάχιστες ευκαιρίες του σε γκολ. Ο Αγροτικός Αστέρας από την πλευρά του ήταν προσανατολισμένος αμυντικά και φάνηκε πως ήθελε την ισοπαλία την οποία τελικά και πήρε.

Σίγουρα ένα ματς που θα ξεχαστεί γρήγορα από τους φιλάθλους και των δύο ομάδων.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου

18:00 ΑΟΚ Κέρκυρα - Καλλιθέα 1-0

(90+3' Γκόμες)

Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου

18:00 ΑΕ Λάρισα - Λαμία 3-0

(18', 42' Μαρουκάκης, 90+3' Μπουντόπουλος)

Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου

15:00 Απόλλων Σμύρνης - Ζάκυνθος 3-2

(66', Φαρινόλα, 68' Βάντερσον, 80' Τζιώρας - 30' Ζαϊρί, 75' Κωστούλας)

16:00 Τρίκαλα - Κισσαμικός 2-2

(67' Κουσκουνάς, 90+2' Λαμπάκης - 6' Βαττής, 47' Μάντζης)

Πανελευσινιακός - Παναχαϊκή

Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τα ματς της 1ης αγωνιστικής της Football League.
15:04
Ξεκινάμε με το ματς Απόλλων Σμύρνης - Ζάκυνθος που κάνει σέντρα από λεπτό σε λεπτό.
15:04
Τα υπόλοιπα ματς είναι στις 16.00
15:05
Απόλλων Σμύρνης:  Ταΐρης, Πάνος, Γκόλιας, Κύργιας, Δεληζήσης, Ψιάνος, Παρπέξ, Αλμπάνης, Φαρινόλα, Κονέ, Τζιώρας.

Ζάκυνθος: Πολίτης, Στασινόπουλος, Πεχλιβανόπουλος, Κυριακίδης, Αποστόλου, Νίκιτς, Πέττας, Μεντούρ, Ορφανίδης, Ζαϊρί, Καραμαλίκης.

15:06
Σέντρα στο ματς!
15:10
Ελάχιστος κόσμος στο γήπεδο. Υπάρχουν και μερικοί φίλοι της Ζακύνθου.
15:12
7' Σουτ του Πεχλιβανόπουλου, η μπάλα στην αγκαλιά του Ταΐρη.
15:27
Έχει ανέβει στο γήπεδο ο Απόλλων στα τελευταία λεπτά που δείχνει να πατάει καλύτερα.
15:33
25' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους! Αρχικά ο Φαρινόλα έπιασε την κεφαλιά σε σέντρα του Γκόλια, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Τζιώρας πήρε το ριμπάουντ αλλά έστειλε τη μπάλα εκ νέου στο δοκάρι!
15:35
30' ΓΚΟΛ! Ο Ζαουάντ Ζαϊρί με απευθείας εκτέλεση φάουλ βάζει μπροστά στο σκορ τη Ζάκυνθο! Ντεμπούτο με γκολ για τον Μαροκινό άσο.
15:47
36' Σέντρα σουτ του Φαρινόλα, διώχνει εύκολα ο Πολίτης.
15:53
Ημίχρονο στην αναμέτρηση
16:02
Να θυμίσουμε πως τα ματς Πανσερραϊκός-Ολυμπιακος Βόλου και Πανελευσινιακός-Παναχαϊκή δεν θα γίνουν. Έχουν αναβληθεί μετά από απόφαση της διοργανώτριας αρχής.
16:06
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο στη Ριζούπολη.
16:06
Ξεκίνησαν και τα άλλα δύο ματς της ημέρας.
16:12
6' Τρίκαλα - Κισσαμικός; ΓΚΟΛ! Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδιάζουν νωρίς νωρίς στο ματς και ανοίγουν το σκορ με τον Βαττή.
16:13
Ας δούμε τις συνθέσεις των αγώνων που ξεκίνησαν πριν από λίγο.
16:14
ΑΟ Τρίκαλα: Χιώτης, Λαμπάκης, Νιάρος, Ρεπετσάς, Ζώνας, Ριζογιάννης, Αρσενίεβιτς, Μουμίν, Κουσκουνάς, Γκονζάλες, Γκμπαλέ

Κισσαμικός: Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Λώττας, Γιαννίτσης, Ταραλίδης, Βαττής, Σακελλαρίου, Πότσι, Μάντζης, Μάνιας, Σελινιωτάκης
16:16
Αναγέννηση Καρδίτσας: Κουτσόπουλος, Σ¨αββας, Δημόπουλος, Ρούσσης, Κισκαμπάνης, Ακασσού, Μαυριάς, Μοσχάκης, Τσούκαλος, Μπιτέλης, Μπλέντι

Αγροτικός Αστέρας: Βοσνιάδης, Σαρακατσάνος, Καραντασιάδης, Καπίας, Αμαραντίδης, Τσεμπερίδης, Σαμουηλίδης, Οικονόμου, Βελλίνης, Κουτσοσπύρος, Γέσιτς
16:19
Παναιγιάλειος: Πίτκας, Σανδραβέλης, Ομάρ, Ιωάννου, Φωτιάς, Σπίνουλας, Κρισμάρεβιτς, Πέρεθ, Λινάρδος, Μπούνας, Πέριτς

Αχαρναϊκός: Παγούδης, Μουστάκης, Ιωαννίδης, Χριστοφιλέας, Κωστόπουλος, Εμέκα, Μαρής, Φιγκέιρα, Ομπράντοβιτς, Ταμπάκης, Παβίσεβιτς
16:22
20' Τρίκαλα-Κισσαμικός: Αν και αιφνιδιάστηκαν οι γηπεδούχοι είναι καλύτεροι. Έχουν την κατοχή και πιέζουν για το γκολ
16:23
55' Απόλλων Σμύρνης-Ζάκυνθος: Ακυρώθηκε γκολ των γηπεδούχων. Σωστή η απόφαση γιατί ο Τζίωρας χρησιμοποίησε το χέρι του.
16:25
Και ωραίες παρουσίες στο γήπεδο της Ριζούπολης...
16:29
66' Απόλλων Σμύρνης-Ζάκυνθος: ΓΚΟΛ! Ο Πάολο  Φαρινόλα ισοφαρίζει σε 1-1 για τους γηπεδούχους.
16:30
Αρχικά ο Κρητικός έπιασε το σουτ με τον Πολίτη να αποκρούει εντυπωσιακά. Στη συνέχεια όμως της φάσης ο Φαρινόλα με νέο σουτ τον νίκησε και έφερε το ματς στα ίσια.
16:32
68' Απόλλων Σμύρνης-Ζάκυνθος: ΓΚΟΛ! Τα πάνω κάτω στο ματς! Ο Απόλλων κάνει την απόλυτη ανατροπή με τον Βάντερσον να βρίσκει δίχτυα. 2-1 μέσα σε δύο λεπτά.
16:36
75' Απόλλων Σμύρνης-Ζάκυνθος: ΓΚΟΛ! Ο Κωστούλας ισοφαρίζει για την Ζάκυνθο.
16:39
Τρομερό ματς στη Ριζούπολη, με φάσεις, ρυθμό και 4 γκολ.
16:44
80' Απόλλων Σμύρνης-Ζάκυνθος: ΓΚΟΛ! Απίστευτη εξέλιξη στο ματς. Ο Απόλλων παίρνει και πάλι το προβάδισμα.
16:45
Ο Τζιώρας είναι ο σκόρερ του Απόλλωνα.
16:49
Ημίχρονο στα άλλα τρία παιχνίδια που ξεκίνησαν στις 16.00. Μόνο ο Κισσαμικός έχει πετύχει γκολ που προηγείται μέσα στα Τρίκαλα.
16:54
Στις καθυστερήσεις είμαστε στη Ριζούπολη. Ο Απόλλων δείχνει να παίρνει τη νίκη.
16:56
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης!
16:56
Τελικό: Απόλλων Σμύρνης - Ζάκυνθος 3-2
17:05
Δράση και πάλι στα γήπεδα της Football League. Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στις τρεις αναμετρήσεις της ημέρας.
17:05
17:08
47' Τρίκαλα - Κισσαμικός: ΓΚΟΛ! Όπως και στο πρώτο μέρος έτσι και τώρα, ο Κισσαμικός αιφνιδιάζει τους γηπεδούχους.
17:09
Σκόρερ ο Μάντζης που με όμορφο πλασέ νικάει τον Χιώτη.
17:14
55' Παναιγιάλειος - Αχαρναϊκός: Κινητικοί οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο. Ψάχνουν το γκολ.
17:19
Άρχισαν και οι αποδοκιμασίες στα Τρίκαλα. Η ομάδα πάντως πιέζει και είναι κυρίαρχη στο γήπεδο. Τα γκολ τα δέχθηκε κόντρα στη ροή του αγώνα.
17:21
Το πανό των φίλων της Αναγέννησης Καρδίτσας, ενάντια στην κάρτα φιλάθλου.
17:26
Παραμένει το 0-0 σε Αίγιο και Καρδίτσα. Ο Κισσαμικός κρατάει το 0-2 στα Τρίκαλα.
17:31
67' Τρίκαλα-Κισσαμικός: ΓΚΟΛ! Ο Κουσκουνάς με κεφαλιά μειώνει σε 1-2 για τον ΑΟΤ και τον ξαναβάζει στο παιχνίδι.
17:36
Τίποτα ιδιαίτερο στην Καρδίτσα. Στο Αίγιο ο Παναιγιάλειος είναι κυρίαρχος αλλά ακόμη δεν έχει πετύχει το γκολ.
17:45
Μπαίνουμε στα τελευταία λεπτά των αναμετρήσεων δίχως να έχει αλλάξει κάτι...
17:51
Τελικό στην Καρδίτσα: Αναγέννηση - Αγροτικός Αστέρας 0-0
17:53
90+2' Τρίκαλα-Κισσαμικός: ΓΚΟΛ! Τα Τρίκαλα ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις!