Κέρκυρα-Καλλιθέα 1-0

Με πανέμορφο γκολ του Γκόμες στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η Κέρκυρα επικράτησε της Καλλιθέας με 1-0 στο ΕΑΚ, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της Football League.

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της Football League, η Κέρκυρα είχε το πάνω χέρι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ωστόσο ο αργός ρυθμός και ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεπαν στους Φαίακες να δημιουργήσουν φάσεις, παρά τη διάθεση που έδειχναν οι παίκτες. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να αναπτυχθούν με μακρινές μπαλιές, κάνοντας εύκολο το έργο των φιλοξενούμενων που έδιναν βάση στην άμυνα.

Ενώ λοιπόν όλα έδειχναν ότι το ματς θα ολοκληρωθεί χωρίς σκορ, στην τελευταία φάση του αγώνα και συγκεκριμένα στο 93', ο Γκόμες μπήκε στην περιοχή, έκανε εξαιρετική κοφτή ντρίμπλα και με το αριστερό έπιασε εκπληκτικό σουτ με αποτέλεσμα να στείλει αρχικά την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 για την Κέρκυρα.

Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης, Καραγιάννης, Βενέτης, Γκόμεζ, Ντιόγκο, Ζορμπάς, Καρντόσο, Ντουαλά, Ντατίδης (59' Λέντριτς), Μακρίδης (54' Κόντος), Γεωργακόπουλος (70' Σουάνης).

Καλλιθέα: Κατσούλης, Μουχτάρης, Τσώνης, Παγώνης, Ρουσάκης, Μπούζας (46' Σταματόπουλος), Αναρέλλης, Τεγούσης, Σταύρου, Φράκος (64' Μασένα), Λουκάνοβιτς (79' Σμυρλής).

Το LIVE του αγώνα:

17:53
Καλησπέρα σας. Στην πρεμιέρα της Football League 2015-16, η Κέρκυρα υποδέχεται στο ΕΑΚ την Καλλιθέα.
17:53
Η σέντρα της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη για τις 18:00.
18:03
Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΕΑΚ.
18:07

Κέρκυρα (Διγκόζης): Κουτζαβασίλης, Καραγιάννης, Βενέτης, Γκόμεζ, Ντιόγκο, Ζορμπάς, Καρντόσο, Ντουαλά, Ντατίδης, Μακρίδης, Γεωργακόπουλος.

18:07

Καλλιθέα (Παντέλης): Κατσούλης, Μουχτάρης, Τσώνης, Παγώνης, Ρουσάκης, Μπούζας, Αναρέλλης, Τεγούσης, Σταύρου, Φράκος, Λουκάνοβιτς.

18:11
10' Παιχνίδι κέντρου με ικανοποιητικό ρυθμό στο ξεκίνημα.
18:12
11' Κίτρινη κάρτα στον Ζορμπά που βιάστηκε να εκτελέσει ένα φάουλ πριν σφυρίξει ο ρέφερι.
18:15
15' Πιο "ζωηροί" οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα, χωρίς την σπουδαία φάση ακόμη.
18:19
18' Περισσότερα από την δεξιά πτέρυγα επιχειρεί να επιτεθεί η Κέρκυρα. Αποτελεσματικά αμύνεται για την ώρα η Καλλιθέα.
18:22
Στο 68% - 32% η κατοχή μπάλας για τους γηπεδούχους, με την συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα.
18:23
22' Σουτ του Μακρίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κατσούλη η μπάλα. Καλή στιγμή για την Κέρκυρα.
18:24
23' Επιμένει από δεξιά η Κέρκυρα. Γύρισμα του Ντουαλά για το κεφάλι του Μακρίδη, άουτ η μπάλα.
18:29
28' Σουτ του Ζορμπά εκτός περιοχής, δεν ανησυχεί ο Κατσούλης.
18:31
30' Συμπληρώθηκε μισή ώρα αγώνα στο ΕΑΚ, πάντα στο 0-0 Κέρκυρα και Καλλιθέα.
18:38
37' Η Κέρκυρα εξακολουθεί να έχει το πάνω χέρι στον αγωνιστικό χώρο, δίχως για την ώρα να βρίσκει τον δρόμο προς την αντίπαλη εστία.
18:42
41' Η Καλλιθέα αμύνεται αποτελεσματικά για την ώρα, ωστόσο επιθετικά δεν έχει να παρουσιάσει κάτι αξιόλογο σε αυτά τα 41 λεπτά του πρώτου μέρους.
18:44
42' Καταρρακτώδης βροχή αυτή την ώρα στο ΕΑΚ.
18:47
Ημίχρονο στην αναμέτρηση, δίχως κάποιο τέρμα για Κέρκυρα και Καλλιθέα.
19:04
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
19:05
46' Αλλαγή για την Καλλιθέα με την έναρξη της επανάληψης. Ο Σταματόπουλος στην θέση του Μπούζα.
19:09
51' Σπουδαία επέμβαση του Κατσούλη σε εξ επαφής προσπάθεια του Ντουάλα να σκοράρει!
19:12
Η βροχή στο τέλος του πρώτου μέρους έχει κάνει ακόμη πιο βαρύ τον αγωνιστικό χώρο.
19:12
54' Κίτρινη κάρτα στον Φράγκο.
19:13
54' Ο Κόντος στην θέση του Μακρή. Πρώτη αλλαγή για την Κέρκυρα.
19:17
59' Λέντριτς αντί Ντατίδη στο ματς.
19:18
60' Συμπληρώσαμε μια ώρα αγώνα στο ΕΑΚ, πάντα στο 0-0 Κέρκυρα και Καλλιθέα.
19:19
12(7) - 3 (0) οι τελικές στο παιχνίδι.
19:22
64' Δεύτερη αλλαγή για την Καλλιθέα. Ο Μασένα στη θέση του Φράγκου.
19:27
68' Κίτρινη κάρτα στον Τεγούση.
19:28
70' Σουάνης αντί Γεωργακόπουλου στο παιχνίδι.
19:34
75' Ο Κατσούλης αποσοβεί τον κίνδυνο για την εστία του σε σουτ του Κόντου με το αριστερό μέσα από την περιοχή.
19:39
79' Σμυρλής αντί Λουκάνοβιτς. Έκλεισε τις αλλαγές της και η Καλλιθέα.
19:44
86' Πιέζει για ένα γκολ η Κέρκυρα, αντέχει η Καλλιθέα.
19:48
90' Σουτ του Ζορμπά εκτός περιοχής, μόλις άουτ η μπάλα, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κατσούλη!
19:51
93' Γκοοοοοοοοολ! Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Γκόμες σκοράρει για την Κέρκυρα!
19:53
Τέλος αγώνα. Ο Γκόμες με ένα πανέμορφο γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρηκε τη νίκη στην Κέρκυρα. Την οποία δικαιούταν η γηπεδούχος ομάδα με βάση τη συνολική εικόνα της αναμέτρησης.