Με το δεξί στο πρωτάθλημα η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ ήταν πιο ουσιαστική από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς και σκοράροντας δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τη νίκη με 2-0 στο άδειο λόγω τιμωρίας Αλκαζάρ.

INTIME

Οι "βυσσινί" παρατάχθηκαν πλήρεις στο ματς που έριξε την αυλαία της 1ης αγωνιστικής, εν αντιθέσει με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς που είχε τρεις σημαντικές απουσίες (Φρανς Μπερτέν, Κρίστι Κιόσε, Κώστας Καπετάνος), ωστόσο δεν κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της στο πρώτο ημίχρονο.

Ένα δυνατό σουτ του Θανάση Πινδώνη στο 4ο λεπτό και μία προβολή του Ηλία Τσιλιγκίρη στο 16ο ήταν οι πιο καλές στιγμές των "βυσσινί", ενώ στον αντίποδα, μόνον ο Χρήστος Ευσταθίου είχε διάθεση να απειλήσει τα καρέ του Μανώλη Αποστολίδη.

Η είσοδος του Νίκου Καρανίκα έδωσε ώθηση στην ομάδα του Κωνσταντίνου Παναγόπουλου, η οποία εκμεταλλεύθηκε το γεγονός ότι ο Σπύρος Βρονταράς βρέθηκε σε κακή μέρα. Στο 52ο λεπτό ο γκολκίπερ του Απόλλωνα έκανε ένα τραγικό λάθος που έμεινε ανεκμετάλλευτο, αλλά στο 64ο ολιγώρησε μετά από σέντρα του Τσιλιγκίρη, με συνέπεια ο Περίκο να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά.

INTIME

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος έντεκα λεπτά αργότερα, όταν μετά από μπαλιά του Νταβίδ Βερδού στην πλάτη του Ζαν Ακασού, ο Πινδώνης έπιασε το σουτ στην κίνηση και διπλασίασε το προβάδισμα των "βυσσινί".

ΑΕΛ (Παναγόπουλος): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Δεληζήσης, Σαρακατσάνος, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Μπιλά (46' Καρανίκας), Τσιλιγκίρης, Περίκο (84' Ζούνιορ), Βερδού (78' Αναστασάκος).

Απόλλων Καλαμαριάς (Γράφας): Bρονταράς, Γαλανόπουλος, Βαγγελόπουλος, Παπαστεριανός, Κατσιαρός, Μπιτσάκος, Ακασού, Ευσταθίου (81' Παπαδόπουλος), Καράμπελας (36' Τσούτσης), Νατσιόπουλος (71' Σουλίδης), Γκέσιος.

Ρεπό: Φωκικός

Τρεις συν ένα τρόποι για να παρακολουθήσεις ένα ματς κεκλεισμένων των θυρών (PHOTOS)

17:25
Καλωσήρθατε στο live της αναμέτρησης του Αλκαζάρ μεταξύ της ΑΕΛ και του Απόλλωνα Καλαμαριάς που ρίχνει την αυλαία της 1ης αγωνιστικής της Football League.
17:29
Ο αγώνας θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών εξαιτίας της τιμωρίας που επιβλήθηκε στη "βυσσινί" ΠΑΕ για όσα έγιναν στο ματς Κυπέλλου της 1ης Σεπτεμβρίου με τον Ολυμπιακό Βόλου.
17:33
Οι γηπεδούχοι θα παραταχθούν πλήρεις, ενώ οι φιλοξενούμενοι χωρίς τον Μπερτέν, ο οποίος έχει υποχρεώσεις με την εθνική Αϊτής, τον τραυματία Κιόσε και τον ανέτοιμο Καπετάνο.
17:39
ΑΕΛ και Απόλλων έχουν αναμετρηθεί 28 φορές με γηπεδούχους τους "βυσσινί" σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Είκοσι νίκες μετρά η ομάδα της Λάρισας, τρεις εκείνη της Καλαμαριάς, ενώ τα άλλα πέντε ματς έληξαν ισόπαλα. Η τελευταία μονομαχία τους επί θεσσαλικού εδάφους καταγράφηκε στις 30 Μαρτίου 2008 για τη Super League (νίκη της ΑΕΛ με 2-1).
17:46

ΑΕΛ:
Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Δεληζήσης, Σαρακατσάνος, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Μπιλά, Τσιλιγκίρης, Περίκο, Βερδού.

Απόλλων Καλαμαριάς: Bρονταράς, Γαλανόπουλος, Δήμου, Παπαστεριανός, Κατσιαρός, Μπιτσάκος, Ακασού, Ευσταθίου, Καράμπελας, Νατσιόπουλος, Γκέσιος.
17:46
Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Κώστα Κατσούλη.
17:46
Στη σέντρα η ΑΕΛ.
17:46
Το ματς άρχισε
17:47
Με άσπρη εμφάνιση η ΑΕΛ, με την κλασική κόκκινη-μαύρη ο Απόλλων.
17:50
4o λεπτό: Δυνατό σουτ του Πινδώνη, ο Βρονταράς βρίσκεται στη σωστή θέση και μπλοκάρει.
17:52
Δεν υπάρχει κάποιο link για την προβολή του αγώνα, ενώ η τηλεοπτική του μετάδοση γίνεται από τον OTE Sport 4.
17:55
9ο λεπτό: Eπικίνδυνη αντεπίθεση του Ευσταθίου, τον σταματά ο Σαρακατσάνος.
17:57
Σύντομη διακοπή λόγω τραυματισμού του Ευσταθίου.
18:00
Αργό τέμπο μέχρι στιγμής, η ΑΕΛ κυκλοφορεί την μπάλα χωρίς να πατάει περιοχή.
18:04
16ο λεπτό: Σέντρα του Μουλόπουλου από δεξιά, ο Τσιλιγκίρης κάνει την προβολή κι ο Βρονταράς μπλοκάρει. Καλή στιγμή για την ΑΕΛ.
18:13
Πολλές διακοπές λόγω φάουλ και τραυματισμών.
18:14
Καμιά δεκαπενταριά φίλαθλοι της ΑΕΛ έχουν σκαρφαλώσει στη στέγη του κλειστού γηπέδου του Αλκαζάρ για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση!
18:15
29ο λεπτό: Σύγχυση στα καρέ του Απόλλωνα, ο Βερδού κάνει το σουτ κι ο Ακασού ανακόπτει με τάκλιν την πορεία της μπάλας.
18:22
36ο λεπτό: O Tσούτσης στη θέση του Καράμπελα.
18:36
Ιδιαίτερα ανιαρό το πρώτο ημίχρονο. Ο Απόλλων έκλεισε καλά τους διαδρόμους προς τα καρέ του Βρονταρά, ενώ η ΑΕΛ δεν πήρε καλό βαθμό στο δημιουργικό κομμάτι.
18:50
46ο λεπτό: Ο Καρανίκας στη θέση του Μπιλά.
18:50
Σέντρα στο δεύτερο μέρος
18:52
46ο λεπτό: Eπικίνδυνη σέντρα του Καρανίκα, οι αμυντικοί απομακρύνουν με υπερένταση.
18:58
52ο λεπτό: Λάθος εκτίμηση του Βρονταρά, ο οποίος χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Βερδού κάνει ενστικτωδώς ένα αδύναμο σουτ, με συνέπεια αυτό να είναι ακίνδυνο.
19:02
Ο Καρανίκας έχει ενισχύσει αρκετά την ΑΕΛ.
19:05
60ό λεπτό: Ψηλοκρεμαστό σουτ του Βερδού, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
19:09
ΓΚΟΛ! ΑΕΛ - Απόλλων Καλαμαριάς 1-0
19:10
64ο λεπτό: Σέντρα του Τσιλιγκίρη από αριστερά, ο Βρονταράς ολιγωρεί κι ο Περίκο ανοίγει το σκορ με σκαστή κεφαλιά.
19:16
71o λεπτό: O Σουλίδης στη θέση του Νατσιόπουλου.
19:20
ΓΚΟΛ! ΑΕΛ - Απόλλων Καλαμαριάς 2-0
19:21
75o λεπτό: Mπαλιά του Νεμπεγλέρα στην πλάτη του Ακασού, ο Πινδώνης πιάνει το σουτ στην κίνηση και σημειώνει το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΛ.
19:21
76ο λεπτό: Kίτρινη στον Πινδώνη. Παράλληλα, ο Βερδού δίνει τη θέση του στον Αναστασάκο.