Επισκοπή - ΑΕΚ 0-2 (VIDEO)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χρήστο Αραβίδη, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ, η ΑΕΚ επικράτησε με 0-2 της Επισκοπής για την 20η αγωνιστική της Football League.

H AEK με το "καλησπέρα" πήρε το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Στο δεύτερο λεπτό, ο Μιχάλης Μπακάκης έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Χρήστος Αραβίδης με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στέφανου Γουναρίδη. Η "Ένωση" είχε τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, με τους παίκτες της Επισκοπής να μένουν σε παθητικό ρόλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα δεν βρέθηκαν στα ίδια στάνταρ απόδοσης, αλλά η Επισκοπή δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Γιάννη Ανέστη. Όσο περνούσε η ώρα, η ΑΕΚ ανέβαζε την απόδοσή της. Στο 69' ο Πέτρος Μάνταλος έκανε όμορφη ενέργεια, έπιασε το σουτ από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, καθώς βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ.

Εφτά λεπτά αργότερα όμως, ο Χρήστος Αραβίδης με το δεύτερο προσωπικό γκολ του στον αγώνα έκανε το 0-2 για την "Ένωση", κλειδώνοντας τη νίκη. Τα τελευταία λεπτά, ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα να συνεχίζει την αήττητη πορεία της στη Football League.

Δείτε το 0-1:

Και το 0-2:

Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Γουναρίδης, Αργυρίου, Πετράκος (72' Μανουσάκης), Δελήμπασης, Πιθαρούλης, Βιγιαφάνε, Λάμπρου, Βιτώρος (85' Δρακάκης), Βουρβαχάκης, Νικολακάκης, Πάλλας.

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Ανάκογλου (80' Ντούνης), Πλατέλλας (63' Κρισάντους), Μάνταλος, Μπαρμπόσα (75' Ζόριτς),Αραβίδης.

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής

1ος όμιλος

Κυριακή 1η Μαρτίου

15:00 Επισκοπή - ΑΕΚ 0-2

(2' Αραβίδης, 76' Αραβίδης)

15:00 Ερμιονίδα - Φωστήρας 2-1

(39', 86' πεν. Παβίσεβιτς - 56' Γκατσέσα)

15:00 Παναχαϊκή - Πανηλειακός 3-0 (άνευ αγώνα)

15:00 Φωκικός - Απόλλων Καλαμαριάς 1-2

(29' Χαλιώτης - 39' Ευαγγελιδάκης (αυτ.), 84' Τσούτσης)

15:00 Λάρισα - Αιγινιακός

18:00 Ολυμπιακός Βόλου - Λαμία

To live του αγώνα

14:42
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ της Επισκοπής και της ΑΕΚ για την 20η αγωνιστική της Football League.
14:45
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:

Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Γουναρίδης, Αργυρίου, Πετράκος, Δελήμπασης, Πιθαρούλης, Βιγιαφάνε, Λάμπρου, Βιτώρος, Βουρβαχάκης, Νικολακάκης, Πάλλας.

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Μάνταλος, Μπαρμπόσα, Αραβίδης.
14:48
Ο Τραϊανός Δέλλας αποφάσισε να δώσει φανέλα βασικού στον Άνταμ Τζανετόπουλο, αφήνοντας στον πάγκο τον Βασίλη Λαμπρόπουλο.
14:50
H "Ένωση" είναι πρωτοπόρος με 47 βαθμούς, ενώ η Επισκοπή βρίσκεται στην 10η θέση της βαθμολογίας με 17.
14:56
Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.
14:58
1' Έναρξη του αγώνα.
15:00
2' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!
15:01
Ο Μπακάκης έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Αραβίδης με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γουναρίδη για το 0-1!
15:02
Με το... καλησπέρα η "Ένωση" παίρνει το προβάδισμα.
15:05
6' Σέντρα-σουτ του Μάνταλου. Μπλόκαρε ο Γουναρίδης.
15:06
7' Σουτ του Πετράκου. Πολλά μέτρα άουτ.
15:09
10' Μακρινό σουτ του Μπαρμπόσα. Η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Γουναρίδη.
15:10
11' Σουτ του Βιτώρου. Πολύ άστοχο.
15:11
Η ΑΕΚ έχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Πιέζει ψηλά, "κλέβει" μπάλες και απειλεί διαρκώς την εστία του Γουναρίδη.
15:16
Αρκετές δυνατές μονομαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών το τελευταίο πεντάλεπτο.
15:20
21' Ο Αραβίδης έκανε ωραία κίνηση έξω από τη μεγάλη περιοχή, γύρισε και σούταρε απευθείας, αλλά ο Γουναρίδης μπλόκαρε.
15:22
22' Επικίνδυνη σέντρα του Σοϊλέδη από αριστερά. Διώχνουν με δυσκολία οι αμυντικοί της Επισκοπής, πριν γίνει απειλητικός ο Αραβίδης!
15:24
25' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Σέντρα του Σοϊλέδη, ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γουναρίδη!
15:25
27' Κίτρινη κάρτα στον Πυθαρούλη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Πλατέλλα.
15:32
Έχει ανέβει μέτρα στο γήπεδο τα τελευταία λεπτά η Επισκοπή.
15:35
35' Κίτρινη κάρτα στο Δελήμπαση για φάουλ πάνω στον Μάνταλο.
15:36
36' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου. Μπλόκαρε ο Γουναρίδης.
15:42
44' Πρώτη ευκαιρία για την Επισκοπή. Ο Πάλλας έκανε το σουτ, αλλά ο Ανέστης μπλόκαρε.
15:43
44' Ο Πάλλας έκλεψε την μπάλα από τον Τζανετόπουλο, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν απογοητευτικό.
15:44
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ προηγείται της Επισκοπής με 1-0, χάρη στο γκολ του Χρήστου Αραβίδη.
16:00
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
16:02
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
16:04
49' Ο Σοϊλέδης έκανε λάθος πάσα, ο Πάλλας προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί, αλλά το σουτ του πέρασε μακριά από την εστία του Ανέστη.
16:09
54' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Σοϊλέδης έκανε ωραία ατομική ενέργεια, σούταρε δυνατά λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Γουναρίδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια!
16:14
60' Κίτρινη κάρτα στον Βουρβαχάκη.
16:15
61' Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πέρασε απ' όλους, αλλά ο Γουναρίδης δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε την μπάλα.
16:17
63' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κρισάντους στη θέση του Πλατέλλα.
16:24
69' Δοκάρι για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος επιχείρησε το σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ!
16:27
72' Αλλαγή για την Επισκοπή. Ο Μανουσάκης εντός, ο Πετράκος εκτός.
16:29
75' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπαρμπόσα αποχωρεί και στη θέση του μπαίνει ο Ζόριτς.
16:31
76' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ και πάλι με τον Αραβίδη!
16:32
Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Έλληνας επιθετικός πρόλαβε στην έξοδο τον Γουναρίδη και με κεφαλιά έκανε το 0-2!
16:33
80' Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ντούνης στη θέση του Ανάκογλου.
16:39
85' Αλλαγή για την Επισκοπή. Ο Δρακάκης στη θέση του Βιτώρου.
16:43
89' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Κρισάντους στρώνει στον Ζόριτς, αλλά το σουτ του Μαυροβούνιου πέρασε λίγο έξω από την εστία του Γουναρίδη.
16:44
91' Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνε.
16:45
91' Σουτ του Μάνταλου, η μπάλα ψηλά άουτ.
16:46
93' Κίτρινη κάρτα ο Μανουσάκης.
16:47
93' Καλή στιγμή για την Επισκοπή, αλλά ο Ανέστης μπλόκαρε.
16:47
93' Τέλος του αγώνα. Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 της Επισκοπής, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χρήστο Αραβίδη.