Στο μηδέν Νίκη Βόλου, Ηρακλής Ψαχνών και... διαιτητής

Η άδικη αποβολή του Κώστα Φλίγκου κάθε άλλο παρά επηρέασε τη Νίκη Βόλου, αφού στο δεύτερο ημίχρονο έπαιζε... μόνη της. Παρόλα αυτά ο Ηρακλής Ψαχνών έφυγε με το βαθμό (0-0) και διεύρυνε το εκτός έδρας αήττητό του στα 10 παιχνίδια.

Ο Ηρακλής Ψαχνών λίγο έλειψε να πάρει νωρίς-νωρίς το προβάδισμα, καθώς στο 10ο λεπτό ο Βίκτορ Ερέρο Πούλγκα βγήκε τετ α τετ με τον Ηλία Βούρα και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του. Η φάση της αναμέτρησης καταγράφηκε στο 34ο λεπτό όταν ο διαιτητής Νίκος Ρούσσος-Μπεκετζής έβγαλε απευθείας κόκκινη κάρτα στον Κώστα Φλίγκο θεωρώντας -λανθασμένα- ότι χτύπησε τον Θανάση Ρεπετσά.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, πάντως, η Νίκη Βόλου κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες για να προηγηθεί. Στο 61ο λεπτό το σουτ του Νίκου Πουρτουλίδη από το ύψος της περιοχής βρήκε σε πόδι αμυντικού και πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιώργου Σικαλιά, στο 66ο ο Μανώλης Σκούφαλης δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κενή εστία, ενώ στο 92ο το σουτ του Τάσου Κυριάκου κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Νίκη Βόλου (Στέλιος Μανωλάς): Βούρας, Φλίγκος, Βέρτζος, Κοντοδήμος, Ψιάνος, Καρατζάς, Ριζογιάννης, Πουρτουλίδης (77' Χατζής), Κυριάκος, Σκούφαλης, Τάντιτς (49' Λαλίν).

Ηρακλής Ψαχνών (Γιώργος Βαζάκας): Σικαλιάς, Μπακομήτρος, Μήτσης, Γέσιτς, Ζουλιώτης, Σέγκος (79' Στεπάνοβιτς), Πούλγκα (67' Ογιαρμπίντε), Δήμου, Ρούτσης (92' Λαμπρόπουλος), Ρεπετσάς, Χαϊκάλης.

# Κατάθεση στεφάνου στην κερκίδα που καθόταν ο Κώστας Λάζος, πρόεδρος της Ερασιτεχνικής Νίκης ο οποίος απεβίωσε πρόσφατα, έκανε η θεσσαλική ΠΑΕ, ενώ πριν από τη σέντρα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του.

# Η δυνατή βροχή υποχρέωσε αρκετές εκατοντάδες φιλάθλους να μετακινηθούν στη σκεπαστή διώροφη κερκίδα, προκειμένου να προφυλαχθούν.

# Τρεις νίκες και 7 ισοπαλίες μετρά μακριά από τα Ψαχνά ο Ηρακλής. Είναι η μοναδική ομάδα της κατηγορίας που δεν έχει ηττηθεί εκτός έδρας.

Θρασύβουλος - Απόλλων Σμύρνης (15:00)

Βύζας Μεγάρων - Αναγέννηση Γιαννιτσών (15:00)

Ρεπό: Εργοτέλης

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

18:17
Καλησπέρα σας
18:18
Θα παρακολουθήσετε την αναμέτρηση της Νίκης Βόλου με τον Ηρακλή Ψαχνών για την 22η αγωνιστική της Football League
18:19
Η αυλαία της αγωνιστικής άνοιξε την Παρασκευή στην Λάρισα εκεί όπου ο Πανσερραϊκός νίκησε με 1-0 την ΑΕΛ

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου: Βούρας, Φλίγκος, Βέρτζος, Κοντοδήμος, Ψιάνος, Καρατζάς, Ριζογιάννης, Πουρτουλίδης, Κυργιάκος, Σκούφαλης, Τάντιτς.

Ηρακλής Ψαχνών: Σικαλιάς, Μπακομήτρος, Μήτσης, Γέσιτς, Ζουλιώτης, Σέγκος, Πούλγκα, Δήμου, Ρούτσης, Ρεπετσάς, Χαϊκάλης.
18:31
Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Πανθεσσαλικό Στάδιο
18:43
Απουσιάζει η μεγάλη φάση από την αναμέτρηση μέχρι στιγμής
18:52
Η μεγαλύτερη φάση του αγώνα ήταν στο 10ο λεπτό με τον Σέγκο να έχει δοκάρι για τον Ηρακλή Ψαχνών
19:04
34': Με δέκα παίκτες θα συνεχίσει η Νίκη Βόλου, καθώς αποβλήθηκε ο Φλίγκος για χτύπημα εκτός φάσης
19:17
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου
19:33
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στο Πανθεσσαλικό
19:34
47': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή Ψαχνών με τον Γέσιτς να κάνει την κεφαλιά και τον Βούρα να διώχνει πάνω στην γραμμή
19:47
61': Μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη Βόλου με τον Πορτουλίδη να κάνει το σουτ και την τελευταία στιγμή η μπάλα να χτυπά στους αμυντικούς και να φεύγει κόρνερ
19:53
66': Μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη Βόλου. Ο Σκούφαλης από πλεονεκτική θέση στην μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ
20:12
85': Παραλίγο να σημειώσει αυτογκόλ ο Μπακομήτρος, αλλά τελευταία στιγμή η μπάλα κατέληξε άουτ