Πλέι οφ στο 94' για Φωστήρα και... Ηρακλή Ψαχνών, ασέβεια του Ολυμπιακού Βόλου προς τον Βύζαντα

Βγαλμένο από σενάριο επιστημονικής φαντασίας ήταν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του Νοτίου ομίλου, καθώς ο Φωστήρας επικράτησε 1-0 του Ηρακλή Ψαχνών στο 94ο λεπτό και αμφότεροι κέρδισαν το εισιτήριο των πλέι οφ, δεδομένου ότι ο Παναιγιάλειος αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την αδιάφορη Επισκοπή.

Ουδείς μπορούσε να φανταστεί τι θα επακολουθήσει, όταν στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης του Ταύρου προκλήθηκε σύρραξη μεταξύ των παικτών του Φωστήρα και του Ηρακλή Ψαχνών. Ένα... ημίχρονο αργότερα οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων αποχώρησαν αγκαλιασμένοι από το γήπεδο, στο άκουσμα της είδησης ότι ο Παναιγιάλειος έχει χάσει βαθμούς από την Επισκοπή. Στο αγωνιστικό σκέλος οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίωρο, εν συνεχεία όμως οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς. Αμφότεροι έχασαν από μία καλή ευκαιρία για το γκολ, το οποίο τελικά σημειώθηκε με περιπετειώδη τρόπο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Χρήστο Τασουλή.

Υπό το βλέμμα 3.500 οπαδών του, ο Παναιγιάλειος αγκάλιασε τα πλέι οφ παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε ιδιαίτερα νευρικός απέναντι στην αδιάφορη Επισκοπή. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Κουρμπανά είχε δοκάρι στο 49ο λεπτό με κεφαλιά του Θύμιου Αργυρόπουλου και προηγήθηκε στο 71ο με τον Χρήστο Χρυσοφάκη, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Παναγιώτη Ατματσίδη που βρήκε στο δοκάρι και πλασέ του Γιάννη Μπουρλάκη. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ωστόσο, ο Αντώνης Μανουσάκης ισοφάρισε 1-1 με μακρινό σουτ και δεδομένου ότι ο Φωστήρας σκόραρε στην εκπνοή, ο σύλλογος της Αχαΐας έμεινε εκτός τετράδας.

Εντός ενός οκταλέπτου γράφτηκε η ιστορία της αναμέτρησης του Πύργου, όπου ο Πανηλειακός επικράτησε 2-1 του Αχαρναϊκού. Οι τερματοφύλακες παρακολούθησαν μαζί με τους περίπου 500 θεατές το πρώτο ημίχρονο, μετά την ανάπαυλα όμως, είχαν αρκετή δουλειά. Τέσσερα λεπτά μετά την κλασική ευκαιρία του Κώστα Φλίγκου και συγκεκριμένα στο 67' οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δυνατό σουτ του συνήθη Κώστα Νεοφύτου. Αμέσως μετά ο Φλίγκος απείλησε ξανά και τελικά, με την... τρίτη, ισοφάρισε στο 72'. Η ανατροπή επετεύχθη άμεσα και συγκεκριμένα στο 75ο λεπτό με ατομική προσπάθεια του Μάριαν Αλτιπαρμακόβσκι, έπειτα από απόκρουση του Κωνσταντίνου Κούμη.

Με γκολ του Στράτου Χιντζίδη στο 12ο λεπτό, η Παναχαϊκή επικράτησε 1-0 της Γλυφάδας στο "Μ. Κρητικόπουλος" της Καισαριανής και τερμάτισε στην 6η θέση της βαθμολογίας. Το πρώτο ημίχρονο είχε πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, ενώ στα τελευταία λεπτά του δευτέρου ο Βασίλης Ταμπάκης σημάδεψε το δοκάρι του Κλεάνθη Παπαδόπουλου, ο οποίος αλλοίωσε την πορεία της μπάλας και ο Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος άγγιξε το 0-2.

Ελάχιστες συγκινήσεις επεφύλασσε η μονομαχία μεταξύ της Καλλιθέας και των Χανίων στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης. Δύο διαγώνια σουτ του Αλέξανδρου Αρναρέλλη και ένα φάουλ του Βίκτορ Πούλγκα άγχωσαν τον Δημήτρη Ρίζο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ το δεύτερο σημαδεύτηκε από το δοκάρι του Λούκας Γκαλάν στο 78ο λεπτό και τον τραυματισμό του Χάρη Μπριλάκη στο αφτί, μετά από αψιμαχία στο 50ό λεπτό. Τελικά το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους και η αθηναϊκή ομάδα κατετάγη στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Γεμάτο ανατροπές ήταν το ματς του Αστέρα Μαγούλας με τον Φωκικό στο Δημοτικό Στάδιο Ελευσίνας. Η ομάδα του Δήμου Ρόκα προηγήθηκε στο 3ο λεπτό με μακρινή εκτέλεση φάουλ του Σταύρου Μήτκα, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν τα δεδομένα πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου χάρη στα γκολ των Γιώργου Θέου (δύσκολη φάση, ο βοηθός θεώρησε πως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή) και Μιχάλη Φράγκου. Το δεύτερο μέρος, πάντως, ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι ισοφάρισαν στο 71' με πλασέ του Χρήστου Κανελλόπουλου και πήραν τους τρεις βαθμούς ( 3-2) με σουτ του Αλέξανδρου Καραγιάννη στο 91'.

Ο Βύζας παρατάχθηκε χωρίς προπονητή και αναπληρωματικούς, αλλά ο Ολυμπιακός Βόλου δεν τον σεβάστηκε συντρίβοντάς τον 8-0. Ο Μάριο Γκούρμα έκανε "καρέ" (σκόραρε στο 23', το 41', 53' και το 66'), ο Μάριο Μπρέσκα "μίλησε" προς το τέλος (63' και 68'), ενώ ο Ηλίας Ιωάννου είχε δώσει το προβάδισμα στους "ερυθρολεύκους" και ο Μάρκες Κρέσπο Κριστομπάλ είχε διπλασιάσει τα γκολ.