"Φρέναρε" στη Λαμία η Κέρκυρα

Αν και έπαιζε για 40 λεπτά με παίκτη λιγότερο, η Λαμία... φρέναρε την Κέρκυρα, από την οποία απέσπασε ισοπαλία με 1-1.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής της Football League ανάμεσα σε Λαμία και Κέρκυρα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και πίεσαν για ένα γρήγορο γκολ. Μόλις στο 4ο λεπτό, η ομάδα του Δημήτρη Σπανού είχε δοκάρι, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα με τον Γιόνε Πίντο που πρόλαβε τον Κουτζαβασίλη στην έξοδο και σκόραρε με προβολή.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση. Το γκολ για τους Φαίακες ήρθε στο 29ο λεπτό, όταν ο Ζορμπάς εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Νίκιτς έκανε το σουτ εκτός περιοχής, από την κόντρα επωφελήθηκε ο Αρναρέλλης και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τα πράγματα δυσκόλεψαν περισσότερο για τη Λαμία στο 54', όταν έμεινε με 10 παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Καραλή, ωστόσο κατάφερε να κρατήσει μέχρι το τέλος την ισοπαλία, με το 1-1 να είναι και το τελικό σκορ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Λαμία: Πίτκας, Ζουλιώτης, Κυριακόπουλος, Ντάσιος, Γιαλούσης, Μπαλού, Τζόκιτς (68' Σιλιγαρδάκης), Σιατραβάνης (90+1' Μπουλούλης), Μίλιεβιτς (82' Νεόφυτος), Καραλής, Πίντο.

Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης, Γκόμεζ, Ντιόγκο, Βενέτης, Ιωάννου, Κόντος (46' Καρντόσο), Ντουαλά (67' Μπαλντοβαλίεφ), Νίκιτς, Παμλίδης, Ζορμπάς (78' Σουάνης), Αρναρέλλης.