28η αγ.: Πέταξε ξανά βαθμούς ο Πανσερραϊκός

Προηγήθηκε με δύο γκολ, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να νικήσει ο Πανσερραϊκός.

Πανσερραϊκός ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Σε αυτόχειρα τείνει να εξελιχθεί ο Πανσερραϊκός, ο οποίος είχε ξανά ένα εντός έδρας παιχνίδι στα χέρια του με προβάδισμα δύο τερμάτων, ωστόσο όπως με τον Πανελευσινιακό, περιορίστηκε στην ισοπαλία 2-2, κόντρα στα Χανιά αυτήν τη φορά για την 28η αγωνιστική της Football League.

Τα "λιοντάρια" προηγήθηκαν στο 18' με πέναλτι του Εμίλιο Φουρτάδο που έφτασε τα 13 γκολ στην κατηγορία (δύο πίσω από τον αρχισκόρερ των Τρικάλων, Νίκο Κουσκουνά), ενώ στο 32' ο Δημήτρης Καστανιώτης έπιασε πέναλτι του Ούγκο Μασάδο και κράτησε το μηδέν. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Κρητικούς, στο 52' ο Αργύρης Μπαρέττας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με ωραίο σουτ.

Κάπου εκεί ήρθε η αφύπνιση των φιλοξενουμένων. Στο 55' ο Χρήστος Καρτσαμπάς μείωσε σε 2-1 και στο 83' ο Μασάδο πήρε το "αίμα" του πίσω και με καταπληκτικό σουτ νίκησε τον Καστανιώτη. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι ζήτησαν έντονα πέναλτι σε ανατροπή του Μπαρέττα, ο διαιτητής δεν καταλόγισε τίποτα και το 2-2 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Πανσερραϊκός: Καστανιώτης, Τσιμίκας, Καψάλης, Βοσκόπουλος, Παπατζίκος, Αγγελίδης (83' Στεργιανός), Σιάκκας, Δωματάς (85' Ανδρέου), Γιάντσης (69' Ρούτσης), Μπαρέττας, Φουρτάδο

Χανιά: Πρίφτης, Παγώνης, Διαμαντόπουλος, Μπριλλάκης, Καρτσαμπάς, Μασάδο, Καμινιώτης (76' Νύκταρης), Παλιάτσιος, Νάκας, Τσούτσης (90+3' Φυντικάκης), Δεινόπαπας (45' Χατζηλιάδης)

Ο Κρίστιαν Μίλιεβιτς με πανέμορφο σουτ μόλις στο 2ο λεπτό έδωσε στη Λαμία την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας για το παιχνίδι που έριξε την "αυλαία" της 28ης αγωνιστικής της Football League. Ο Σουηδός μέσος "χτύπησε" πολύ νωρίς και έδωσε το μομέντουμ στους φιλοξενούμενους, που είχαν και δοκάρι στο 50' με τον Σάββα Σιατραβάνη.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Δημήτρη Σπανού έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μίλος Γιόκιτς, ωστόσο οκτώ λεπτά αργότερα αποβλήθηκε και ο Νίκος Γκόλιας για τους γηπεδούχους. Το 0-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, με τη Λαμία να πανηγυρίζει το δεύτερο διπλό στη σεζόν.

Αναγέννηση Καρδίτσας: Κουτσόπουλος, Σάββας, Δημόπουλος (58' Τζέκος), Γκόλιας, Κισκαμπάνης, Καραχάλιος, Υφαντής (46' Τσιλούλης), Μπλέντι, Τσούκαλος, Ακασού (46' Σκαθαρούδης), Μαυριάς

Λαμία: Πίτκας, Ζουλιώτης, Κυριακόπουλος, Γιαλούσης, Ντάσιος, Μπαλού, Τζόκιτς, Καραγιάννης (57' Σιλιγαρδάκης), Σιατραβάνης, Μίλιεβιτς (87' Κοτσώνης), Πίντο (73' Μπουλούλης)