ΑΕΚ - Απόλλων Σμύρνης 2-1

Η ΑΕΚ έφτυσε αίμα απέναντι στον αξιόμαχο Απόλλωνα Σμύρνης στο Ολυμπιακό Στάδιο και χρειάστηκε το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάνταλου στο 85ο λεπτό για να πάρει τη νίκη (2-1), τη δεύτερη σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Football League.

Το παιχνίδι αποτέλεσε παγίδα αλλά παράλληλα και πολύ καλό τεστ για την ΑΕΚ. Οι παίκτες του Τραϊνού Δέλλα δυσκολεύτηκαν αφάνταστα στο πρώτο ημίχρονο από την κλειστή άμυνα του Απόλλωνα αφού δεν είχαν τους χώρους να δράσουν. Τα πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις χαρακτήρισαν το παιχνίδι της ΑΕΚ σ' αυτό το διάστημα κατά το οποίο μάλιστα η Ενωση απείλησε ελάχιστα (μόλις δύο τελικές) και μόνο με μακρινά σουτ.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Απόλλων έκανε μεγάλη ζημιά στον αντίπαλό της στο φινάλε του ημιχρόνου. Ο Λαμπρόπουλος έκανε ξεκάθαρο πέναλτι στον Βάντερσον και ο Γκονζάλες με το εύστοχο χτύπημά του έβαλε την "ελαφρά ταξιαρχία" μπροστά στο σκορ.

Οπως ήταν λογικό και επόμενο, η ΑΕΚ πίεσε πάρα πολύ στην επανάληψη για να αντιστρέψει τα εις βάρος της δεδομένα. Η αποβολή του Βάντερσον στο 53' με δεύτερη κίτρινα κάρτα βοήθησε την Ενωση να ανεβάσει πιο ψηλά την πίεσή της, κίνηση η οποία δικαιώθηκε στο 61' με το γκολ του Ντακόλ από το φάουλ του Μάνταλου.

Από εκεί και πέρα, το νικητήριο γκολ ήταν θέμα χρόνου για την ΑΕΚ. Τελικά ήρθε από τη βούλα του πέναλτι αφού ο Ζόριτς κέρδισε την εσχάτη των ποινών από τον Κύργια. Εκτέλεσε ο Μάνταλος και λύτρωσε την ΑΕΚ.

Το σχόλιο του ματς

Ο Δέλλας περισσότερο θα προβληματίστηκε παρά θα χάρηκε για τη νίκη. Οχι γιατί ο Μακεδόνας τεχνικός είναι μαζοχιστής και δεν μπορεί να απολαύσει τις νίκες της ομάδας του, το αγωνιστικό πρόσωπο όμως του πρώτου ημίχρονο δεν είναι αυτό που αρμόζει στην Ενωση. Η δικαιολογία ότι ο αντίπαλος έπαιξε κλειστά προφανώς και δεν μπορεί να σταθεί, η ΑΕΚ οφείλει να προσαρμοστεί στην κατάσταση. Ολοι οι αντίπαλοί της κάπως έτσι θα την αντιμετωπίζουν.

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος (75' Γεωργέας), Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης, Κορδέρο, Μάνταλος, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Ντούνης (68' Ζόριτς), Ντακόλ.

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Κωστένογλου): Κουτσόπουλος, Κύργιας, Χατζηζήσης, Γκόλιας, Κοτσώνης, Ηρακλής, Γκονζάλες (54' Κυριάκος) , Λαγός (86' Ντουάρτε), Ανγκούλο, Κόστα, Σέτι (12' Χατζής).

17:26
Καλησπέρα σας. Από εδώ θα παρακολουθήσετε live την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ με τον Απόλλωνα.
17:27
Δεν είναι λίγος ο κόσμος στο ΟΑΚΑ. Ηδη φίλοι της ομάδας που παρακολούθησαν την αναμέτρηση του μπάσκετ με τον Πανιώνιου, μετακινήθηκαν στο μεγάλο γήπεδο.
17:29
Η ΑΕΚ βγήκε στο  γήπεδο για το ζέσταμα και γνώρισε την αποθέωση.
17:32
Η 11άδα της ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης, Κορδέλο, Μάνταλος, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Ντούνης, Ντακόλ.
17:33
Η 11άδα του Απόλλωνα: Κουτσόπουλος, Κύργιας, Χατζηζήσης, Γκόλιας, Κοτσώνης, Ηρακλής, Γκονζάλες, Λαγός, Ανγκούλο, Βάντερσον, Σέτι.
17:34
Το βίντεο που βλέπετε στο κείμενο απευθύνεται στους φίλους της ΑΕΚ που ζουν στο εξωτερικό.
17:36
Τους Σβάρνα και Τζανετόπουλο άφησε εκτός αποστολής την  ο Δέλλας για να σχηματιστεί η 18άδα
17:40
Περίπου 10.000 θεατές αυτήν την ώρα στο ΟΑΚΑ, 20 λεπτά πριν από την έναρξη της αναμέτρησης.
17:45
Καταπληκτικός καιρός για ποδόσφαιρο τόσο για τους ποδοσφαιριστές όσο και για τον κόσμο.
17:50
Πριν από λίγο έφθασε στο γήπεδο και ο ισχυρός άνδρας της ΑΕΚ, Δημήτρης Μελισσανίδης.
17:51
Η ΑΕΚ τίθεται αντιμέτωπη με τον πρώην παίκτη και προπονητή της Νίκο Κωστένογλου και τον πρώην παίκτη της Παναγιώτης Λαγός.
17:52
Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες. Σε πολύ λίγο η επίσημη είσοδό τους στο ΟΑΚΑ.
17:56
Οι αναπληρωματικοί της ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Γεωργέας, Γροντής, Ρόβας, Σαρρής, Φαγέ, Ζόριτς.
17:57
Οι αναπληρωματικοί του Απόλλωνα: Πίτκας, Γεωργίου, Χατζής, Κυριάκος, Ενρίκο, Κυβελίδης, Αλίπιο.
18:00
Οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Αποθέωση από τους φίλους της ΑΕΚ.
18:01
Σέντρα για την ΑΕΚ.
18:02
Το παιχνίδι άρχισε.
18:03
Διευκρινίζουμε ότι η εικόνα του βίντεο είναι ορατή μόνο από το εξωτερικό.
18:05
Στο γήπεδο βρίσκονται και 100 φίλοι του Απόλλωνα.
18:06
Ο Απόλλωνας κρατάει μπάλα σ' αυτά τα πρώτα λεπτά.
18:07
Νωθρή η ΑΕΚ σ' αυτά τα πρώτα λεπτά, δεν μπορεί να αναπτυχθεί.
18:08
Δυνατό φάουλ του Σέτι στον Μάνταλο, χωρίς όμως συνέπειες.
18:10
Τώρα κερδίζει μέτρα στο γήπεδο η ΑΕΚ.
18:10
Συμπληρώθηκε ένα δεκάλεπτο αγώνα, χωρίς σκορ στο ΟΑΚΑ.
18:11
Στο έδαφος ο Σέτι, προσωρινή διακοπή στο ματς.
18:12
Το παιχνίδι άρχισε ξανά.
18:13
13ο λεπτό: Ο Απόλλωνας έχει μποκάρει μέχρι στιγμής την ΑΕΚ.
18:15
Φάουλ του Μάνταλου στον Γκονζάλες τώρα, άλλη μία επίθεση της ΑΕΚ σταματά.
18:16
Οι στόπερ της ΑΕΚ προσπαθούν να κάνουν παιχνίδι από πίσω.
18:17
16ο λεπτό: Σουτ του Μπακάκη, η μπάλα λίγο άουτ. Πρώτη τελική για την Ενωση.
18:18
Αυτό που λείπει από το παιχνίδι της ΑΕΚ μέχρι στιγμής είναι ο ρυθμός.
18:19
Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Χατζής αντί του τραυματία Σέτι.
18:21
21ο λεπτό: Η ΑΕΚ δεν μπορεί να βρει τις λύσεις στη δημιουργία. Κοντά οι γραμμές του Απόλλωνα.
18:24
Ο Κουτσόπουλος μπλόκαρε σταθερά σέντρα του Μάνταλου.
18:24
Στο ένα μισό του γηπέδο του ματς τώρα. Ακόμα και ο φορ του Απόλλωνα κάτω από τη σέντρα.
18:26
Η 7η αγωνιστική της ‎SuperLeague‬ ξεκίνησε και η 6η ‎SuperBall‬ με χορηγό τα κανάλια Novasports  θα έρθει το βράδυ της Κυριακής με έναν ξεχωριστό καλεσμένο, τον coach Δημήτρη Ελευθερόπουλο. Ο Παντελής Βλαχόπουλος κι ο Θέμης Καίσαρης δίνουν ραντεβού (19/10, 22:30) για το... τρίτο ημίχρονο, πολλή ποδοσφαιρική συζήτηση και φυσικά ανάλυση των κρίσιμων αγώνων των ελληνικών ομάδων στην Ευρώπη.
18:27
Συμπληρώθηκαν 25 λεπτά αγώνα, η ΑΕΚ δεν έχει ακόμη καθαρή ευκαιρία.
18:28
Ο Απόλλωνας είναι συνεπής αμυντικά, ψάχνει και τις αντεπιθέσεις.
18:29
Ο Πεταυράκης βγαίνει εκτός γηπέδου και δεν προλαβαίνει να σεντράρει.
18:29
Στο 63-37 η κατοχή για την ΑΕΚ.
18:30
Η ΑΕΚ ρισκάρει πολύ στις πάσες της και μοιραία κάνει λάθος.
18:31
Μισή ώρα αγώνα, ΑΕΚ-Απόλλων 0-0
18:32
Καλή ντρίπλα αλλά πολύ κακή σέντρα από τον Πλατέλλα. Η ευκαιρία χάνεται.
18:34
33ο λεπτό: Ο Ανγκούλο μόνος προ του Ανέστη, κάνει λάθος κοντρόλ και χάνει μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα.
18:35
Η ΑΕΚ δεν μπορεί μέχρι στιγμής να λύσει το γόρδιο δεσμό του γκολ, ούτε πατάει περιοχή.
18:37
36ο λεπτό: Σουτ του Ντούνη, σταθερά ο Κουτσόπουλος.
18:37
Οι τελικές είναι μόλις 2-0 για την ΑΕΚ.
18:38
Μπαίνει στη φάση, ο Πλατέλλας, πέφτει κάτω αλλά δεν υπάρχει κάτι.
18:39
Κόρνερ για την ΑΕΚ στο 39'.
18:40
Ασχημα εκτελεσμένο από τον Μάνταλο, υπάρχει και επιθετικό φάουλ.
18:41
40ο λεπτό: Φάουλ σε πολύ καλή θέση για την ΑΕΚ.
18:43
Κίτρινη κάρτα στον Ηρακλή.
18:43
Αουτ το χτύπημα από τον Πλατέλλα!
18:45
Μίνι σύρραξη στο παιχνίδι, αποφεύγονται τα χειρότερα.
18:45
Κίτρινη κάρτα και στον Κορδέρο.
18:46
 Ο Πεταυράκης σέντρα στο πέναλτι, διώχνουν οι του Απόλλωνα.
18:47
Πέναλτι για τον Απόλλωνα!
18:47
Δράστης ο Λαμπρόπουλος στον Βάντερσον.
18:48
Γκολ για τον Απόλλωνα με το πέναλτι του Γκονζάλες.
18:49
Στην εκπνοή του ημιχρόνου.
18:49
Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ, τεράστιο ενδιαφέρον για το 2ο ημίχρονο.
19:03
Oλα έτοιμα για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
19:04
Αρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
19:05
Σουτ του Μπαρμπόσα, πολύ άουτ η μπάλα.
19:07
Πάει να πιάσει το σουτ ο Πλατέλλας, τον προλαβαίνουν οι αμυντικοί του Απόλλωνα.
19:08
Βολίδα του Μπαρμπόσα με το αριστερό, λίγο άουτ η μπάλα. Η ΑΕΚ πιέζει.
19:09
Φάση από το ματς.
19:10
Πιο ενεργητική η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο.
19:11
Κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον!
19:12
Είναι η δεύτερη για τον Βάντερσον που αποβάλλεται!
19:12
Με αριθμητικό πλεονέκτημα η ΑΕΚ πλέον.
19:13
55ο λεπτό: Ο Κυριάκος στη θέση του Γκονζάλες.
19:14
Καλό σουτ του Μάνταλου, άουτ η μπάλα. Η ΑΕΚ απειλεί μόνο με σουτ εκτός περιοχής.
19:15
Και άλλο σουτ, του Πλατέλλα αυτή τη φορά, πάλι άουτ η μπάλα.
19:16
Ο Κοτσώνης μπλοκάρει το σουτ του Μπαρμπόσα μέσα από την περιοχή. Πολύ κρίσιμη επέμβαση.
19:17
Πολύ πιεστική η ΑΕΚ σ' αυτά τα τελευταία λεπτά.
19:19
Τα φάουλ είναι 9-12, ο Δέλλας ετοιμάζει αλλαγή.
19:21
Σκόρερ ο Ντακόλ, μετά από το φάουλ του Μάνταλου.
19:21
Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο, το δημιουργό του τέρματος της ΑΕΚ.
19:22
Παραληρεί ο κόσμος της ΑΕΚ στην εξέδρα, πολύ ωραία η ατμόσφαιρα.
19:23
Επιμένει και για το 2ο γκολ η ΑΕΚ που έχει πια το μομέντουμ του αγώνα.
19:25
Πάνω-κάτω το ματς, υπάρχουν πλέον χώροι.
19:25
Σουτ του Μάνταλου από το ύψος του πέναλτι, πολύ άουτ η μπάλα. Μεγάλη ευκαιρία.
19:27
Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ζόριτς στη θέση του Ντούνη.
19:28
Κίτρινη κάρτα, στον Πεταυράκη αυτή τη φορά.
19:29
Σέντρα του Μπακάκη, διώχνει ο πανταχού παρών Κοτσώνης.
19:30
Φάουλ από δεξιά για την ΑΕΚ, το κέρδισε ο Μπακάκης.
19:32
Πολύ ψηλά πλέον στο γήπεδο η ΑΕΚ που ψάχνει το γκολ με όλους τους πιθανούς τρόπους.
19:33
Οφ-σάιντ τώρα ο Πλατέλλας.
19:34
Αλλο ένα στημένο για την ΑΕΚ, αυτή τη φορά στον άξονα.
19:34
75ο λεπτό: Ο Γεωργέας στη θέση του Κολοβέτσιου.
19:35
Το χτύπημα του Μάνταλου πάνω στο τείχος.
19:36
Aλλο ένα στιγμιότυπο από το παιχνίδι.
19:36
Κεφαλιά του Μπακάκη, μπλοκάρει ο Κουτσόπουλος.
19:38
Σουτ του Πλατέλλα, η μπάλα κοντράρει, οι της ΑΕΚ ζητούν χέρι.
19:38
78ολεπτό του αγώνα: ΑΕΚ-Απόλλωνας 1-1.
19:39
80ο λεπτό: Σέντρα του Μάνταλου, διώχνει η άμυνα του Απόλλωνα.
19:41
81ο λεπτό: Η ΑΕΚ ζητά πάλι χέρι σε επέμβαση του Χατζηζήση.
19:42
Ακόμα 7 λεπτά: ΑΕΚ - Απόλλων 1-1
19:42
84': Πέναλτι για την ΑΕΚ
19:43
Κίτρινη κάρτα στον Κύργια!
19:43
Το κέρδισε ο Ζόριτς και είναι καθαρό.
19:44
85' Γκολ για την ΑΕΚ με το πέναλτι του Μάνταλου!
19:44
Η ΑΕΚ γυρνάει το ματς, με πολύ κόπο αλλά και επιμονή.
19:45
87': Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Αλίπιο στη θέση του Λαγού.
19:46
88': Ο Μπακάκης χάνει το κοντρόλ και μαζί μία καλή ευκαιρία για το 3-1.
19:47
89' Αλλο ένα φάουλ σε καλή θέση για την ΑΕΚ.
19:48
Και τώρα κόρνερ με τον Πλατέλλα.
19:48
Τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας.
19:49
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
19:50
91': Η ΑΕΚ εξακολουθεί να πιέζει.
19:52
92' Ο Πλατέλλας μπερδεύτεται με την μπάλα και χάνει την ευκαιρία να σουτάρει από καλή θέση.
19:53
93: Σουτ του Ντακόλ, αποκρούει ο Κουτσόπουλος.
19:53
Τέλος αγώνα: ΑΕΚ-Απόλλων 2-1
19:54
Με ανατροπή έφτασε στη νίκη η Ενωση. Ηταν το δεύτερο τρίποντο σε ισάριθμες αναμετρήσεις.