Ένα και να καίει ο Ηρακλής, εμφατικό "διπλό" της ΑΕΛ (VIDEO)

Το γκολ του Εμάνουελ Περόνε στο 66ο λεπτό χάρισε στον Ηρακλή τη νίκη επί του Ολυμπιακού Βόλου με 1-0 στο Καυτανζόγλειο. Η ΑΕΛ, από την πλευρά της, επιβλήθηκε 3-0 του Αγροτικού Αστέρα στο Δημοτικό Γήπεδο Ευόσμου και διπλασίασε τις νίκες της στο 2ο όμιλο.

Εμφανώς ανώτερος αποδείχθηκε ο Ηρακλής στην αναμέτρηση του Καυτανζογλείου με τον Ολυμπιακό Βόλου και, δικαίως, πήρε τους τρεις βαθμούς με 1-0.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλο κυριάρχησε στο πρώτο ημίωρο, αλλά από ένα σημείο κι έπειτα οι φιλοξενούμενοι περιόρισαν τη δράση του ιδιαίτερα δραστήριου Εμάνουελ Περόνε.

Ο Ολυμπιακός Βόλου έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 37ο λεπτό με τον Κλάρενς Μπιτάνγκ, ενώ ο Ηρακλής απάντησε στο 43', όταν ο Ντιέγκο Ρομάνο δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί μια μπαλιά του Κοσμά Τσιλιανίδη.

Ο "γηραιός" είχε συντριπτική κατοχή στο δεύτερο ημίχρονο (76%) και μετά από κάποιες αξιόλογες φάσεις, ο Περόνε άνοιξε το σκορ στο 66ο λεπτό, χαρίζοντας του τους τρεις βαθμούς. Ο ίδιος παίκτης έχασε κλασική ευκαιρία στο 85' για να δώσει τη χαριστική βολή στην ομάδα του Νίκου Παντέλη, η οποία γνώρισε τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ηρακλής (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Ζιαμπάρης, Στάμου, Περόνε, Ρομάνο, Σαραμαντάς, Πουρτουλίδης (92' Σμίλτος), Ιντζόγλου, Σιατραβάνης (73' Πασάς), Τσιλιανίδης (82' Κυριακίδης).

Ολυμπιακός Βόλου (Παντέλης): Κολίτσι, Ζέρης, Μαργαρίτης, Γιαλούσης, Μπάρμπας (72' Διαμαντόπουλος), Μακρυδημήτρης, Πινάρες, Μπιτάνγκ (80' Θέος), Μαρτίνεθ, Μέζα (63' Νικολιάς), Κούτσι.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Περίκο, η ΑΕΛ έκαμψε την αντίσταση του Αγροτικού Αστέρα στο Δημοτικό Γήπεδο Ευόσμου (3-0) και διπλασίασε τις νίκες της στο 2ο όμιλο της Football League.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Κωνσταντίνου Παναγόπουλου άρχισε να ασκεί πίεση και η δικαίωσή της ήρθε στο 36ο λεπτό όταν μετά από αντεπίθεση, ο Μούτσα Μπλέντι "έσπασε" αριστερά στον Περίκο κι εκείνος άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με επιθετικούς προσανατολισμούς στο δεύτερο ημίχρονο και στο 60' άγγιξαν την ισοφάριση σε καλοζυγισμένο εν κινήσει σουτ του Πλάτωνα Καρακατσάνη (η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, μετά από απόκρουση του Μανώλη Αποστολίδη),

Τελικά, οι "βυσσινί" ήταν εκείνοι που ξανασκόραραν και μάλιστα δύο φορές: στο 76ο λεπτό με κοντινή προσπάθεια του Περίκο, έπειτα από σκαστό σουτ του Βερδού στο οριζόντιο δοκάρι και στο 84ο με κεφαλιά του Θανάση Πινδώνη, ύστερα από σέντρα του Περίκο.

Αγροτικός Αστέρας (Διλμπέρης): Ταταρίδης, Χατζηλιάδης, Σκλιοπίδης, Κώτσιας, Καπίας (80' Κρυστάλλης), Γεωργιάδης (46' Αθανασιάδης), Καθάριος (62' Θεοδωρίδης), Σαμουηλίδης, Μίλιτς, Καρακατσάνης, Πέεφ.

ΑΕΛ (Παναγόπουλος): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Δεληζήσης, Σαρακατσάνος, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Τσιλιγκίρης (79' Φορνέρ), Μούτσα (64' Καρανίκας), Περίκο, Βερδού (87' Μελίσσης).