Τρίτωσε το καλό για τον Ηρακλή, πέρασε από τον Ταύρο ο Αχαρναϊκός

Ο Γιάννης Λουκίνας πήρε τη σκυτάλη από τον Εμάνουελ Περόνε και με δύο γκολ χάρισε στον Ηρακλή τη νίκη επί του Τυρνάβου (2-0) στη θεσσαλική πόλη. Σεφτέ στις νίκες ο Αχαρναϊκός που επικράτησε με το ίδιο σκορ του Φωστήρα στον Ταύρο.

1ος όμιλος

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Ιορδανίδη, ο Αχαρναϊκός έκαμψε την αντίσταση του Φωστήρα στον Ταύρο και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Μόλις στο 11ο λεπτό ο Ιβάν Γέσιτς εκτέλεσε με πάσα ένα φάουλ κι ο 25χρονος μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ με σουτ. Οι γηπεδούχοι γύρισαν την μπάλα εκτός περιοχής, αλλά δεν κατάφεραν να διασπάσουν τη σφικτή άμυνα της ομάδας του Μενιδίου. Αντ' αυτού, μετά από χαμένη ευκαιρία του Αντώνη Αθανασίου στο 86', ο Ιορδανίδης βρήκε δίχτυα με προβολή στο 92' και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

2ος όμιλος

Στις πρώτες δύο αγωνιστικές ο Εμάνουελ Περόνε είχε χαρίσει τη νίκη στον Ηρακλή, αλλά στο ματς της 3ης αγωνιστικής, ο Γιάννης Λουκίνας ήταν εκείνος που με τα δύο πανομοιότυπα γκολ του (σ.σ. απέφυγε τον Δημήτρη Πρίφτη και πλάσαρε σε κενή εστία) λύγισε τον Τύρναβο, ο οποίος είχε μείνει με 10 παίκτες από το 51' λόγω αποβολής του Γιάννη Πεχλιβανόπουλου.

Υπό το βλέμμα 2.000 φίλων της, η Ζάκυνθος επικράτησε 1-0 του Αιγινιακού με γκολ του Ευθυμιάδη στο 10ο λεπτό και (μαζί με τον Ηρακλή) καμαρώνει στην κορυφή του Βορείου ομίλου. Οι γηπεδούχοι έχασαν τις περισσότερες ευκαιρίες, με σημαντικότερη εκείνη του Χρήστου Χατζησάββα στο 62', ενώ το μοναδικό μελανό σημείο για εκείνους ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του Γιάννη Καλλιβωκά στο 73'.

Εθνικός Γαζώρου και Φωκικός διπλασίασαν τις ισοπαλίες τους στο πρωτάθλημα σκοράροντας μέσα σε ένα δίλεπτο (65' Γιάννης Μαρίνου με δυνατό συρτό σουτ και 67' Νίκολα Γκάτσεσα μετά από ασυνεννοησία μεταξύ του Πέτρου Κραβαρίτη και του Χριστόφορου Τσουβαλτσίδη). Ήρωας του αγώνα ήταν ο Αμαρίλντο Τσεκρέζι, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Μαρίνου στο 93', ενώ πολύ νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 10ο λεπτό ο Γκάτσεσα είχε δοκάρι.