Δύσκολα Καρδίτσα, Ολυμπιακός Βόλου, σπουδαίο διπλό για Αγροτικό

Ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στα Χανιά (1-0), ενώ ο Μοσχάκης "λύτρωσε" τη Καρδίτσα στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Παναχαϊκή. Επεισοδιακή ισοπαλία (1-1) μεταξύ του Εργοτέλη και της Λαμίας στο Ηράκλειο. Χωρίς σκορ στη Ζάκυνθο, εύκολα τα Τρίκαλα.

Εργοτέλης - Λαμία 1-1

Η Λαμία μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Πέτρο Κοντέων. Στο 27' η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα έφθασε κοντά στο 2-0, όμως ο Αθανασίου απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Σερτζίνιο. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο Λεάντρο αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κι είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κρητικοί κυνήγησαν το γκολ, όμως στο 81' έμειναν κι αυτοί με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Βασίλη Ρέντζα. Παρόλα αυτά, συνέχισαν να πιέζουν κι ανταμείφθηκαν, αφού στο 87' ο Γιώργος Παμλίδης έφερε το ματς στα ίσα με δυνατό σουτ.

Εργοτέλης: Αθανασίου, Ρέντζας, Γρομμητσάρης, Γιαλούσης (63' Καλέ), Κυριακόπουλος, Αυγενικού, Αλμπι, Δωματάς, Ντος Σάντος (46' Στεφάνοβιτς), Κούτρης (46' Ίνιατς), Παμπλίδης

Λαμία: Ρίζος, Συλιγαρδάκης, Τσαμούρης, Νεόφυτος, Κοντέων , Καραλής, Σουλιώτης, Σερζίνιο, Εγκουέμ (45' Κοτσώνης), Τζοκιτς, Πίντο

Τρίκαλα - Καλλιθέα 2-0

Τα Τρίκαλα είχαν εύκολο έργο κόντρα στην αδύναμη Καλλιθέα, την οποία νίκησαν με 2-0. Οι παίκτες του Κώστα Παναγόπουλου έδειξαν εξ αρχής τις διαθέσεις τους, όμως ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δυσκόλευε την προσπάθειά τους. Τελικά, ένα εξαιρετικό σουτ του Παντελή Ριζογιάννη έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 28ο λεπτό. Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Λιούμπιμιρ Στεφάνοβιτς με όμορφη κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Νίκος Παντέλης προέβη σε αλλαγές προκειμένου να δώσει επιθετική ώθηση στην Καλλιθέα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν με αξιώσεις την εστία του Σικαλιά.

Τρίκαλα: Χιώτης (48' Σικαλιάς), Λαμπάκης, Παπαργυρίου, Ρεπετσάς, Ζώνας, Ριζογιάννης, Μουμίν, Στεφάνοβιτς, Κουσκουνάς, Γκονζάλες, Γκμπαλέ (70' Χαροντάκη)

Καλλιθέα: Κατσούλης, Λεβέντης, Παγώνης (, Φερέιρα, Ρουσσάκης, Τεγούσης, Σταύρου, Μασένα, Αρναρέλης (46' Λουκάνοβιτς), Φράγκος (56' Μπούζας), Τσώνης

Αναγέννηση Καρδίτσας - Παναχαϊκή 1-0

Η Παναχαϊκή είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως οι παίκτες της Καρδίτσας "διάβασαν" εξαιρετικά το παιχνίδι και κατάφεραν να κλέψουν το "τρίποντο" στις καθυστερήσεις. Ο Μαυριάς συνεργάστηκε άψογα με τον Μοσχάκη, ο οποίος με διπλή προσπάθεια έδωσε μία πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Αναγέννηση Καρδίτσας: Κουτσόπουλος, Σάββας, Δημόπουλος (46' Μαυριάς), Γκόλιας, Κισκαμπάνης, Ακασού (66' Μπιτέλης), Καραχάλιος, Μοσχάκης, Τσίτας (58' Σκαθαρούσης), Μούτσα, Τσούκαλος

Παναχαϊκή: Αθανασόπουλος, Χούσα (30' Παπανικολάου), Κάργας, Ασίγκμπα, Κοντοδήμος, Χατζής (46' Τρίγκας), Ρόκας, Στεργίδης, Τζίλας, Πέδρο, Σιατραβάνης

Ολυμπιακός Βόλου - Χανιά 1-0

Το γκολ του Αντώνη Τσιάρα στο 78ο λεπτό "λύτρωσε" τον Ολυμπιακό Βόλου, ο οποίος ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, αλλά είχε σημαντικό πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Αυτό ήταν το πρώτο "τρίποντο" για την ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη.

Ολυμπιακός Βόλου: Στρατηλάτης, Γκουγκούδης (33' Ζέρης), Καραμανλής (46' Γουόρντεν), Ντάσιος, Μπουτζίκος, Τσιάρας, Αρβανίτης, Νικολιάς, Φερνάντες, Μοράν (56' Λεόν), Ντεπέτρις.

Χανιά: Μπλάζιτς, Κουρδάκης, Παγώνης, Μπριλάκης, Μπουζούκης, Σάντερσον (54' Ρίκκα), Γεωργίου, Τσούτσης, Σταματής, Μασάντο (46' Νύχταρης), Δεινόπαπας.

Ζάκυνθος - Κισσαμικός 0-0

Σε ένα μέτριο ματς από πλευράς θεάματος, η Ζάκυνθος κι ο Κισσαμικός μοιράστηκαν βαθμούς κι εντυπώσεις. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανές πως στόχευαν στη διατήρηση του "μηδέν" στα μετόπισθεν και μέσω αντεπιθέσεων να κυνηγήσουν κάτι περισσότερο από την ισοπαλία. Στον αντίποδα, οι παίκτες του Καλίντ Καμαρά είχαν την υπεροχή, όμως τόσο ο Ζαουάντ Ζαϊρί, όσο κι ο Κριστόφ Κρολ δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν.

Ζάκυνθος: Πολίτης, Κυριακίδης, Βοσνακίδης, Αποστόλου, Κουρέλας, Ναζίμ, Ορφανίδης, Αναστασιάδης, Κωστούλας (59' Καραμαλίκης), Ζαϊρί, Κρολ

Κισσαμικός: Λαζαρίδης, Σεληνιωτάκης, Τσερκέζος, Πότσι, Γιαννίτσης, Σακελλαρίου, Ταραλίδης, Μάντζης, Βαττής, Ευθυμιάδης (61' Ποσίνκοβιτς), Λώττας

Πανσερραϊκός - Αγροτικός Αστέρας 1-2

Ο Αγροτικός Αστέρας πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εκτός έδρας του Πανσερραϊκού με 2-1. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίωρο, όμως η αψυχολόγητη ενέργεια του Βοσκόπουλου, ο οποίος ανέτρεψε τον Καθάριο εντός μεγάλης περιοχής, έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με τον Ιβάν Γέσιτς. Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47' ο Περικλής Βελλίνης με ωραία ατομική προσπάθεια έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στον Αγροτικό Αστέρα. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 2-1, με σκόρερ τον Εμίλιο Φουρτάδο.

Πανσερραϊκός: Ανδρούτσος, Σιάκκας, Βοσκόπουλος, Ιωαννίδης, Περπερίδης, Μπεριάν, Ραμίρεζ, Μπαλού, Ολίσε, Φουρτάδο, Ατματσίδης

Αγροτικός Αστέρας: Γιακουμής, Καπίας, Σαρακατσάνος, Σκλιοπίδης, Αμαραντίδης, Οικονόμου, Τσεμπερίδης, Καθάριος, Βελλίνης, Γέσιτς.

16:00 Πανσερραϊκός - Αγροτικός Αστέρας 1-2

(63' Φουρτάδο - 37' Γέσιτς, 47' Βελλίνης)

15:55
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη των αναμετρήσεων στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Football League.
16:00
Οι συνθέσεις των αναμετρήσεων:

Αναγέννηση Καρδίτσας: Κουτσόπουλος, Σάββας, Δημόπουλος, Γκόλιας, Κισκαμπάνης, Ακασού, Καραχάλιος, Μοσχάκης, Τσίτας, Μούτσα, Τσούκαλος
Παναχαϊκή: Αθανασόπουλος, Χούσα, Κάργας, Ασίγκμπα, Κοντοδήμος, Χατζής, Ρόκας, Στεργίδης, Τζίλας, Πέδρο, Σιατραβάνης

Εργοτέλης: Αθανασίου, Ρέντζας, Γρομμητσάρης, Γιαλούσης, Κυριακόπουλος, Αυγενικού, Αλμπι, Δωματάς, Ντος Σάντος, Κούτρης, Παμπλίδης
Λαμία: Ρίζος, Συλιγαρδάκης, Τσαμούρης, Νεόφυτος, Κοντέων , Καραλής, Σουλιώτης, Σερζίνιο, Εγκουέμ, Τζοκιτς, Πίντο

Τρίκαλα: Χιώτης, Λαμπάκης, Παπαργυρίου, Ρεπετσάς, Ζώνας, Ριζογιάννης, Μουμίν, Στεφάνοβιτς, Κουσκουνάς, Γκονζάλες, Γκμπαλέ
Καλλιθέα: Κατσούλης, Λεβέντης, Παγώνης, Φερέιρα, Ρουσσάκης, Τεγούσης, Σταύρου, Μασένα, Αρναρέλης, Φράγκος, Τσώνης

Ολυμπιακός Βόλου: Στρατηλάτης, Γκουγκούδης, Καραμανλής, Ντάσιος, Μπουτζίκος, Τσιάρας, Αρβανίτης, Νικολιάς, Φερνάντες, Μοράν, Ντεπέτρις.
Χανιά: Μπλάζιτς, Κουρδάκης, Παγώνης, Μπριλάκης, Μπουζούκης, Σάντερσον, Γεωργίου, Τσούτσης, Σταματής, Μασάντο, Δεινόπαπας.

Ζάκυνθος: Πολίτης, Κυριακίδης, Βοσνακίδης, Αποστόλου, Κουρέλας, Ναζίμ, Ορφανίδης, Αναστασιάδης, Κωστούλας, Ζαϊρί, Κρολ
Κισσαμικός: Λαζαρίδης, Σεληνιωτάκης, Τσερκέζος, Πότσι, Γιαννίτσης, Σακελλαρίου, Ταραλίδης, Μάντζης, Βαττής, Ευθυμιάδης, Λώττας

Πανσερραϊκός: Ανδρούτσος, Σιάκκας, Βοσκόπουλος, Ιωαννίδης, Περπερίδης, Μπεριάν, Ραμίρεζ, Μπαλού, Ολίσε, Φουρτάδο, Ατματσίδης
Αγροτικός Αστέρας: Γιακουμής, Καπίας, Σαρακατσάνος, Σκλιοπίδης, Αμαραντίδης, Οικονόμου, Τσεμπερίδης, Καθάριος, Βελλίνης, Γέσιτς.
16:02
1' Έναρξη των αναμετρήσεων.
16:11
10' ΓΚΟΛ για τη Λαμία! Ο Κοντέων ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους στην αναμέτρηση με τον Εργοτέλη!
16:16
Συμπληρώνουμε 15 λεπτά στις αναμετρήσεις. Μοναδικό γκολ στο Εργοτέλης - Λαμία.
16:22
Θυμίζουμε πως το Σάββατο (10/10) η ΑΕΛ πέρασε νικηφόρα από το Αίγιο, επικρατώντας με 1-0 του Παναιγιάλειου. Την Παρασκευή (09/10) η Κέρκυρα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ελόνγκ Ντουαλά, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ, νίκησε με 3-1 τον Πανελευσινιακό εκτός έδρας.
16:25
26' ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Λαμία!
16:27
27' Ο Σερτζίνιο εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Αθανασίου απέκρουσε! Παραμένει το 1-0 υπέρ της Λαμίας.
16:30
28' ΓΚΟΛ για τα Τρίκαλα! Ο Ριζογιάννης με όμορφο σουτ δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους στον αγώνα με την Καλλιθέα!
16:38
Μόλις δύο γκολ στις έξι αναμετρήσεις της Football League.
16:41
36' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Αγροτικό Αστέρα!
16:42
37' ΓΚΟΛ για τον Αγροτικό Αστέρα! Ο Γέσιτς νικάει τον Ανδρούτσο και δίνει προβάδισμα στην ομάδα του!
16:49
44' ΚΟΚΚΙΝΗ για τη Λαμία! Ο Λεάντρο Πίντο αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια.
16:49
45' Τέλος πρώτο ημιχρόνου στις αναμετρήσεις.
17:05
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
17:09
47' 0-2 ο Αγροτικός Αστέρας! Ο Βελλίνης διπλασιάζει τα τέρματά για την ομάδα του!
17:12
50' Δεύτερο γκολ για τα Τρίκαλα με σκόρερ τον Στεφάνοβιτς!
17:23
Έχουμε φτάσει στο 65ο λεπτό. Χωρίς σκορ στις αναμετρήσεις Καρδίτσα - Παναχαϊκή, Ζάκυνθος - Κισσαμικός και Ολυμπιακός Βόλου - Χανιά. Σημαντικό προβάδισμα νίκης για Αγροτικό Αστέρα και Τρίκαλα.
17:29
63' ΓΚΟΛ για τον Πανσερραϊκό! Ο Φουρτάδο με προβολή μείωσε για τους γηπεδούχους!
17:40
78' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό Βόλου! Ο Τσιάρας με κεφαλιά νικάει τον Μπλάζιτς για το 1-0!
17:47
86' ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη! Ο Παμλίδης με σουτ έφερε το ματς στα ίσα!
17:52
90' ΓΚΟΛ για την Καρδίτσα! Ο Μοσχάκης με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασόπουλου για το 1-0!