Ανεβαίνει ο Ηρακλής, προελαύνουν Κέρκυρα και Παναιγιάλειος

Ο Ηρακλής επικράτησε 2-1 της Αναγέννησης Γιαννιτσών και απέδειξε ότι στο Καυτανζόγλειο τα πάει καλά. Κέρκυρα και Παναιγιάλειος είναι οι μοναδικές ομάδες, μέχρι στιγμής, που έχουν σημειώσει τέσσερις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Θρίαμβος της Νίκης Βόλου επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Νότιος όμιλος

Υπό το βλέμμα 2.000 φίλων του, ο Παναιγιάλειος παραβίασε νωρίς-νωρίς την εστία του Αλέξανδρου Κασμερίδη και έκανε το "4 στα 4". Μόλις στο 4ο λεπτό ο Γιάννης Ιωάννου έβαλε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης (σουτ από το ύψος του πέναλτι), σε μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες που δημιούργησαν οι δύο μονομάχοι. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Αστέρας Μαγούλας απείλησε μόνο μία φορά (είχε δοκάρι με εκτέλεση φάουλ του Σωτήρη Στρατάκη στο 90ό λεπτό).

Το γεγονός ότι δεν αγωνίζεται στη φυσική της έδρα κάθε άλλο παρά επηρεάζει την Επισκοπή, η οποία ξεπέρασε και το εμπόδιο του Βύζαντα Μεγάρων. Η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με κεφαλιά του Ντάρκο Τζέσι και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με γκολ του Δημήτρη Σουμπασάκη στο 54ο λεπτό.

Ένα τρίλεπτο ήταν αρκετό για να ξεπεράσει ο Ηρακλής Ψαχνών το εμπόδιο του Αχαρναϊκού και να πανηγυρίσει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Στέλιος Κρητικός, ο οποίος σκόραρε στο 53ο λεπτό με ωραίο πλασέ και στο 56ο με σουτ. Οι γηπεδούχοι έβαλαν το γκολ της τιμής στο 73ο λεπτό με σουτ του Πάτρικ Ογκουνσότο, ενώ ο Βαγγέλης Ντελέκος διαμόρφωσε το τελικό 1-3 με προβολήστο 85'. Η ομάδα του Μενιδίου ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 9 παίκτες λόγω αποβολής του Ογκουνσότο (στο 79') και Κώστα Παραρά (στο 93').

Τέσσερα γκολ (τα τρία μέτρησαν, το άλλο όχι), ένα δοκάρι και μία αποβολή συνέθεσαν το ντεκόρ της αναμέτρησης του Φωκικού με την Παναχαϊκή που έληξε 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 9ο λεπτό με πλασέ του Σέικ Γκαντιάγκα, αλλά η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Ο Έρικ Γουόρντεν ισοφάρισε στο 18ο λεπτό, ο Μιχάλης Φράγκος ανέτρεψε τα δεδομένα στο 45', ενώ στο ενδιάμεσο είχε αποβληθεί ο Μάριο Μπόζιτς. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Άμφισσας είχε δοκάρι (στο 92' με τον Φράγκο) και ένα λανθασμένα ακυρωθέν γκολ (στο 80' πάλι με τον Φράγκο), ωστόσο το 2-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Το ντεμπούτο του Λουτσιάνο στην τεχνική ηγεσία της Γλυφάδας είχε θετικό πρόσημο, αφού η νέα του ομάδα πήρε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα. Η ομάδα των νοτίων προαστίων άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό με κεφαλιά του Μάκη Γκέζου, αλλά ο Φωστήρας ισοφάρισε στο 51ο λεπτό με κεφαλιά του Γιάννη Παναγιωτόπουλου. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα συναρπαστικό στο δεύτερο μέρος, αποζημιώνοντας τους 500 φίλους των γηπεδούχων.

Βόρειος όμιλος

Ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε η Νίκη Βόλου για να κατατροπώσει τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, ο οποίος μέχρι τώρα μετρούσε τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Ο Ιβάν Γέσιτς έκανε την αρχή με πέναλτι στο 13ο λεπτό και στα μισά του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι ξέσπασαν. Στο 61' ο Χρήστος Τζιώρας διπλασίασε τα γκολ με κεφαλιά, στο 68' ο Ανιέτε "χτύπησε" επίσης με κεφαλιά και στο 71' ο Ισαάκ Χοβέ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Ο Ηρακλής εκμεταλλεύθηκε την έδρα του για δεύτερη φορά, αφού η Αναγέννηση Γιαννιτσών δεν πρόβαλε σθεναρή αντίσταση. Μόλις στο 9ο ο Μάρεκ Γιάρολιμ άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο 39ο λεπτό ο Ντάριο Ζάχορα έδωσε έτοιμο γκολ στον Τάσο Κυριάκο. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Χρήστος Καράμπελας με ωραίο πλασέ στο 73ο λεπτό. Σημειώνεται ότι ο "γηραιός" είχε δοκάρι στο 50' με τον Ζαχόρα.

Ούτε η Δόξα Δράμας μπόρεσε να σταματήσει την ξέφρενη πορεία της Κέρκυρας, η οποία σημείωσε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου προηγήθηκε στο 16ο λεπτό με πέναλτι του Δημήτρη Σουάνη και διπλασίασε τα γκολ της στο 33ο με πλασέ του Αλέξανδρου Κόντου. Στο 89ο λεπτό ο Δημήτρης Καραδέμητρος έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, ενώ οι γηπεδούχοι έβαλαν το γκολ της τιμής στο 92' με τον Πασχάλη Κασσό, ο οποίος έγραψε το τελικό 1-3.

Παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο από το 65ο λεπτό λόγω αποβολής του Κοσμίδη, ο Εθνικός Γαζώρου πέρασε νικηφόρα από την Καβάλα και συνέχισε την πολύ καλή του πορεία στο πρωτάθλημα. Η σερραϊκή ομάδα προηγήθηκε στο 33' με τον Νταβόρ Σκέριαντς, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε το τραγικό λάθος του Μπασιρού Κονατέ, ένα λεπτό αργότερα όμως, ο Αντώνης Καπνίδης ισοφάρισε με πλασέ. Το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν επηρέασε τους φιλοξενούμενους, αφού στο 74' ο Σκέριαντς σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και στο 85' ο Ιβάν Ναστέφσκι έγραψε το 2-1 με πλασέ.

Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το τοπικό ντέρμπι μεταξύ του Βατανιακού και του Αιγινιακού. Οι δύο μονομάχοι μοιράστηκαν τα ημίχρονα όσον αφορά τις ευκαιρίες, καθώς στο πρώτο απείλησαν περισσότερο οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι. Η ομάδα του Σάκη Παπαβασιλείου ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες λόγω αποβολής του 41χρονου Παναγιώτη Κυπαρίσση στο 93ο λεπτό (δέχθηκε δύο κίτρινες μέσα σε μισή ώρα).

Τη δεύτερη εντός έδρας νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις πανηγύρισε η Ζάκυνθος, η οποία επικράτησε 2-1 του αξιόμαχου Πιερικού. Η ομάδα του Γιώργου Φοιρού σημείωσε το πρώτο της γκολ στο πρωτάθλημα με σκόρερ τον Φλόρι Κέρι στο 39ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν τη θερμή συμπαράσταση των φίλων τους, ανέτρεψαν τα δεδομένα με φάουλ του Κώστα Οικονόμου στο 44' και ωραίο πλασέ του Χρήστου Λαμπάκη στο 65'. Λίγες στιγμές νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 62' ο Φράνκο Τορεζάνι είχε αποκρούσε πάνω στη γραμμή το σουτ του Κώστα Ιασωνίδη.