Σεφτέ στις νίκες ο Ολυμπιακός Βόλου

Πέντε γκολ, ένα δοκάρι, μία αποβολή κι αρκετές ανατροπές επεφύλασσε η αναμέτρηση του ΕΑΚ, όπου ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε 3-2 του Απόλλωνα Καλαμαριάς και πανηγύρισε την πρώτη του εφετινή νίκη.

Αρκετές αξιόλογες τελικές προσπάθειες κατεγράφησαν το πρώτο ημίχρονο, το οποίο άρχισε με γκολ του Νιάζι Κούτσι στο 7ο λεπτό (με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σέζαρ Πινάρες).

Το πρώτο γκολ του Κούτσι με την ερυθρόλευκη φανέλα βοήθησε τον Ολυμπιακό Βόλου να έχει τον έλεγχο, αλλά ένα δώρο του Ενέα Κολίτσι σε σέντρα του Παναγιώτη Κατσιαρού, έδωσε την ευκαιρία στον Χρήστο Ευσταθίου να ισοφαρίσει με κοντινή προσπάθεια.

Ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δεν εμπόδισε τις δύο ομάδες να δημιουργήσουν ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ, με σημαντικότερη την κεφαλιά του Αλέξανδρου Τσούτση στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού (36ο λεπτό).

Στην προσπάθειά τους να ανακτήσουν το προβάδισμα, οι γηπεδούχοι άφησαν κενούς χώρους, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να χάσουν μία διπλή ευκαιρία, προτού "χτυπήσουν" στο 56' με τον Τσούτση.

Το ματς επεφύλασσε αρκετές συγκινήσεις στα επόμενα λεπτά, καθώς οι Διονύσης Μακρυδημήτρης (57') και Κλάρενς Μπιτάνγκ (59') ανέτρεψαν το σκηνικό, αλλά ο Ολυμπιακός Βόλου έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κώστα Μπάρμπα στο 63'. Ο Απόλλων Καλαμαριάς δημιούργησε δύο επικίνδυνες καταστάσεις για τα καρέ του Κολίτσι, ωστόσο το 3-2 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Ολυμπιακός Βόλου (Παντέλης): Κολίτσι, Ζέρης, Μαργαρίτης, Γιαλούσης, Μπάρμπας, Μακρυδημήτρης, Μαρτίνεθ (46' Μέσα), Μπιτάνγκ, Νικολιάς (67' Κεσίδης), Πινάρες, Κούτσι (83' Διαμαντόπουλος).

Απόλλων Καλαμαριάς (Γράφας): Βρονταράς, Γαλανόπουλος, Κατσιαρός, Δήμου (87' Καράμπελας), Μπερτέν, Ακασού (80' Σουλίδης), Ολίσε, Νατσιόπουλος (67' Γκέσιος), Ευσταθίου, Τσούτσης, Β. Παπαδόπουλος.