Καθάρισε με Στεφανίδη η ΑΕΛ

Ο Νέστωρ Στεφανίδης άνοιξε λογαριασμό στο πρωτάθλημα και, μάλιστα, σκόραρε δύο φορές, χαρίζοντας στην ΑΕΛ τη νίκη επί του Πιερικού με 2-0 στο Αλκαζάρ. Καθοριστική η αποβολή του Πέτρου Κοντσίδη στο 63ο λεπτό.

Δύο καλές ευκαιρίες επεφύλασσε το πρώτο ημίχρονο, όπου η ΑΕΛ είχε την κατοχή, αλλά αδυνατούσε να επιτεθεί με ιδιαίτερα ορθόδοξο τρόπο απέναντι σε μία ομάδα που προσπαθούσε να απειλήσει με τους ταχύτατους Δημήτρη Γιαννούλη και Γιάννη Μυστακίδη.

Ο Περίκο, ο οποίος έδειξε ότι έχει ξεπεράσει πλήρως την ίωση που τον ταλαιπωρούσε, έβγαλε μία ωραία σκαφτή μπαλιά στον Ηλία Τσιλιγκίρη, αλλά εκείνος δεν έπιασε καλά το σουτ στο 22ο λεπτό, ενώ στο 43' ο Δημήτρης Πατσιογεώργος εξουδετέρωσε το δυνατό σουτ του Μούτσα Μπλέντι με τις γροθιές του.

Η ομάδα του Κωνσταντίνου Παναγόπουλου ανέβασε αισθητά την απόδοσή της στο δεύτερο μέρος κι αφού έστειλε την προειδοποιητική βολή στο 62' (άστοχο σουτ Θανάση Πινδώνη), κέρδισε πέναλτι κι αποβολή αντιπάλου στο 63'.

Ο Πέτρος Κοντσίδης ανέτρεψε εντός περιοχής τον Νέστορα Στεφανίδη, ορθώς ο διαιτητής Θανάσης Σέζος έδειξε την άσπρη βούλα, ωστόσο η κόκκινη στον αμυντικό του Πιερικού ήταν αυστηρή. Η ουσία ήταν ότι ο Στεφανίδης αποδείχθηκε ψύχραιμος κι άνοιξε το σκορ.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, ο Γιάννης Ντόσης αποχώρησε τραυματίας στο 70' κι επτά λεπτά αργότερα η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, όταν μετά από σέντρα του Κώστα Νεμπεγλέρα, ο Στεφανίδης εκτέλεσε ωραία τον Πατσιογεώργο.

Ως εκ τούτου, η ΑΕΛ συνέχισε τη θετικότατη παράδοση που έχει επί θεσσαλικού εδάφους με αντίπαλο τον Πιερικό, καθώς έφτασε τις οκτώ νίκες σε 11 αναμετρήσεις (σ.σ. τα άλλα τρία ματς έληξαν ισόπαλα) και θα πάει φορτσάτη στο ντέρμπι του ΕΑΚ με τον Ολυμπιακό Βόλου.

ΑΕΛ (Παναγόπουλος): Αποστολίδης, Κοντοδήμος, Μουλόπουλος, Δεληζήσης, Σαρακατσάνος, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Μπλέντι (55' Βερδού), Τσιλιγκίρης, Περίκο (81' Τζούνιορ), Στεφανίδης (78' Μπιλά).

Πιερικός (Ζιώγας): Πατσιογεώργος, Ντόσης (70' Νικολίτσης), Λαμπάκης, Κοντσίδης, Ντόικιτς, Τσιάρας, Μπουζούκης, Μυστακίδης, Γιαννούλης (80' Σταματής), Μανίκας, Ελιομάρ (68' Αλεξίου).

20:15
Καλωσήρθατε στο live της αναμέτρησης του Αλκαζάρ μεταξύ της ΑΕΛ και του Πιερικού.
20:20
Οι "βυσσινί", οι οποίοι θέλουν να αφήσουν πίσω τους την ήττα από την Λαμία, θα έχουν στη διάθεσή τους τον Περίκο (ξεπέρασε την ίωση), ενώ αντίθετα εκτός αποστολής έμειναν οι Ντερνίς (τιμωρημένος), Φορνέρ, Σουάνης και Αναστασάκος.
20:20
Οι φιλοξενούμενοι, από την πλευρά τους, ταξίδεψαν στη γειτονική Λάρισα χωρίς τους Κρουσταλέλη, Κοντούλη, Κόιτς και Καρατάσιο.
20:21
Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής (1ος όμιλος)

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής (2ος όμιλος)

20:30 ΑΕΛ - Πιερικός

Ρεπό:
Ζάκυνθος
20:24
Επτά νίκες της ΑΕΛ και τρεις ισοπαλίες είναι ο μέχρι στιγμής απολογισμός των αγώνων μεταξύ των δύο ομάδων που διεξήχθησαν επί θεσσαλικού εδάφους.
20:28
ΑΕΛ (Παναγόπουλος): Αποστολίδης, Κοντοδήμος, Μουλόπουλος, Δεληζήσης, Σαρακατσάνος, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Μπλέντι, Τσιλιγκίρης, Περίκο, Στεφανίδης.

Πιερικός (Ζιώγας): Πατσιογεώργος, Ντόσης, Λαμπάκης, Κοντσίδης, Ντόικιτς, Τσιάρας, Μπουζούκης, Μυστακίδης, Γιαννούλης, Μανίκας, Μάρκοβιτς.
20:29
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
20:30
Στη σέντρα η ΑΕΛ.
20:31
Με βυσσινί-γαλάζια φανέλα κι άσπρο σορτσάκι οι γηπεδούχοι, με την παραδοσιακή ασπρόμαυρη εμφάνιση οι φιλοξενούμενοι.
20:31
Το ματς άρχισε
20:33
Προπονητής του Πιερικού είναι μία από τις μεγαλύτερες δόξες της ΑΕΛ. Ο λόγος για τον Μιχάλη Ζιώγα, ο οποίος είχε καταλυτική παρουσία στην κατάκτηση του πρωταθλήματος του 1988.
20:35
Δεν είναι πολύς ο κόσμος στις εξέδρες του Αλκαζάρ.
20:36
Η θύρα των οργανωμένων, πάντως, είναι γεμάτη.
20:37
7o λεπτό: Mακρινό σουτ του Πινδώνη, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Πατσιογεώργου.
20:38
Ελαφρώς πιο επιθετική η ΑΕΛ στο ξεκίνημα.
20:41
O Παναγόπουλος κρατά συνεχώς σημειώσεις.
20:42
Η κατοχή περνά στον Πιερικό, ο οποίος μέχρι στιγμής έχει προσπαθήσει να απειλήσει από αριστερά.
20:45
15ο λεπτό: Σέντρα του Μουλόπουλου, ο Στεφανίδης παίρνει την κεφαλιά, αλλά δεν προξενεί καμία ανησυχία στον γκολκίπερ του Πιερικού.
20:49
Η ΑΕΛ δυσκολεύεται να παίξει από τον άξονα.
20:50
Ο κόσμος στις εξέδρες έχει αυξηθεί. Περίπου 5.000 υπολογίζονται οι θεατές.
20:51
Οι φιλοξενούμενοι τραβιούνται τακτικά για το τεχνικό οφσάιντ και υποχρεώνουν τους γηπεδούχους να πράττουν αναλόγως.
20:54
22ο λεπτό: Σκαφτή μπαλιά του Περίκο στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, ο Τσιλιγκίρης δεν βρίσκει καλά την μπάλα, η οποία περνά λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πατσιογεώργου.
20:57
Από τα πόδια των ταχύτατων Μυστακίδη και Γιαννούλη περνούν οι περισσότερες επιθετικές προσπάθειες του Πιερικού.
20:58
Μοναδική αξιόλογη φάση του πρώτου ημιώρου ήταν εκείνη του 22ου λεπτού.
21:02
To ματς είχε καλό ρυθμό μέχρι το 25', αλλά στα τελευταία λεπτά έχει πέσει αισθητά.
21:06
"Σπάσε την TV, γήπεδο μόνο Κυριακή", αναγράφεται σε ένα πανό των οργανωμένων οπαδών της ΑΕΛ.
21:12
42o λεπτό: Πολύ μακρινό σουτ του Μυστακίδη, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
21:13
43ο λεπτό: Σουτ του Μπλέντι, ο Πατσιογεώργος αποκρούει με γροθιές. Καλή στιγμή για την ΑΕΛ.
21:20
Ολοκληρώθηκε ένα πολύ μέτριο (ιδίως στο τελευταίο εικοσάλεπτο) πρώτο ημίχρονο, όπου η ΑΕΛ δημιούργησε δύο καλές ευκαιρίες (στο 22' με τον Τσιλιγκίρη και στο 43' με τον Μπλέντι). Ο Πιερικός προσπάθησε ανεπιτυχώς να απειλήσει από την αριστερή πτέρυγα.
21:32
Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
21:32
Στη σέντρα τώρα ο Πιερικός.
21:33
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
21:35
48ο λεπτό: O Στεφανίδης ζητά πέναλτι, αλλά ο διαιτητής ορθώς λέει "παίζετε".
21:36
49ο λεπτό: O Περίκο παραβιάζει την εστία του Πιερικού, αλλά βρίσκεται σε θέση οφσάιντ και δεν χρίζεται σκόρερ.
21:41
55ο λεπτό: Ο Βερδού στη θέση του Μπλέντι.
21:46
Μονομαχία μεταξύ του Μπλέντι και του Μανίκα
21:47
57o λεπτό: Kίτρινη στον Μανίκα.
21:49
62ο λεπτό: Σέντρα του Βερδού από αριστερά, ο Πινδώνης επιχειρεί το σουτ και στέλνει την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Πρώτη σημαντική ευκαιρία στο δεύτερο μέρος.
21:50
63ο λεπτό: Πέναλτι για την ΑΕΛ!
21:51
63ο λεπτό: O Koντσίδης ανατρέπει τον Στεφανίδη κι αποβάλλεται. Σωστός ο καταλογισμός πέναλτι, αυστηρή η απευθείας κόκκινη κάρτα.
21:51
ΓΚΟΛ! ΑΕΛ - Πιερικός 1-0
21:52
64ο λεπτό: Ο Στεφανίδης επιλέγει αριστερά, ομοίως κι ο Πατσιογεώργος, με συνέπεια η ΑΕΛ να ανοίξει το σκορ.
21:55
Ο Παναγόπουλος τα λέει με τη... μασκότ
21:56
68ο λεπτό: O Aλεξίου στη θέση του Ελιομάρ.
21:57
70ό λεπτό: O Nικολίτσης στη θέση του τραυματία Ντόση.
21:58
To μήνυμα των οπαδών της ΑΕΛ
22:01
71ο λεπτό: Ο Αποστολίδης αφήνει την εστία του για να αποσοβήσει μία επικίνδυνη κατάσταση και δικαιώνεται.
22:04
ΓΚΟΛ! ΑΕΛ - Πιερικός 2-0
22:05
77ο λεπτό: Σκαφτή μπαλιά του Νεμπεγλέρα, ο Περίκο βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι, ο αμαρκάριστος Στεφανίδης κοντρολάρει κι εκτελεί.
22:06
78ο λεπτό: O Μπιλά στη θέση του Στεφανίδη, ο οποίος γνωρίζει την αποθέωση.
22:07
Ο Στεφανίδης είναι, αναμφίβολα, ο MVP του αγώνα, καθώς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που ο ίδιος κέρδισε και διπλασίασε τα γκολ του με ωραία εκτέλεση.
22:08
80ό λεπτό: Ο Σταματής στη θέση του Γιαννούλη.
22:09
81ο λεπτό: O Tζούνιορ στη θέση του Περίκο.
22:20
H AEΛ επανήλθε στις επιτυχίες μετά από την ήττα στην Λαμία, ενώ ο Πιερικός παρέμεινε χωρίς νίκη μακριά από την Κατερίνη (μία ισοπαλία-μία ήττα).