Τρίκαλα - Κέρκυρα 3-2

Τα Τρίκαλα πήραν το ντέρμπι της αγωνιστικής, επικρατώντας με 3-2 της Κέρκυρας, σε ένα ματς γεμάτο ένταση, πάθος και δυνατές μονομαχίες. Δοκάρι για τους "Φαίακες" στο 69' με τον Καμπάνταη.

Τα Τρίκαλα είχαν την υπεροχή στα πρώτα λεπτά και την μετουσίωσαν σε γκολ στο 12ο λεπτό με τον Γκαστόν Γκονζάλες, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το άτσαλο διώξιμο του Τέλη Καραγιάννιδη και με προβολή νίκησε τον Κουτζαβασίλη για το 1-0. Παρόλα αυτά, η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις τρία λεπτά, αφού στο 15' ο... συνήθης ύποπτος Ελόνγκ Ντουαλά έφερε το ματς στα ίσα, με όμορφο πλασέ, ύστερα από κάθετη πάσα του Δημήτρη Σουάνη.

Οι παίκτες του Κωνσταντίνου Παπαγόπουλου διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού κι είδαν την πίεση τους να "αποδίδει" καρπούς, αφού στο 35' ο Νίκος Κουσκουνάς με κοντινή προβολή έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν στην ισοφάριση με κεφαλιά του Ντουαλά, ύστερα από σέντρα του Ματιέ Γκομέζ. Το παιχνίδι απέκτησε "τρελό" ρυθμό, τα νεύρα κι ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών δεν έλειψαν.

Στο 65' ο Παντελής Ριζογιάννης έκανε μία τρομερή κούρσα από δεξιά και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Στράτο Δουκάκη, ο οποίος προ κενής εστίας διαμόρφωσε το 3-2 για τη θεσσαλική ομάδα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Λεωνίδας Καμπάνταης, στην πρώτη επαφή του με την μπάλα, έχασε μία σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει ξανά για τους "Φαίακες", αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, καθώς ύστερα από κόντρα, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Σικαλιά. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Άγγελου Διγκόζη κυνήγησαν το πολυπόθητο γκολ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Αξίζει να σημειωθεί πως αγωνιστικός χώρος ήταν σε τραγική κατάσταση, λόγω της βροχόπτωσης, δυσκολεύοντας το έργο των ποδοσφαιριστών. Παρόλα αυτά, οι παίκτες δύο ομάδων έδειξαν διάθεση, σκόραραν πέντε γκολ και χάρισαν αρκετές όμορφες φάσεις κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Τρίκαλα: Σικαλιάς, Λαμπάκης, Παπαργυρίου, Ρεπετσάς, Ζώνας, Ριζογιάννης, Μουμίν, Δουκάκης (76' Νιάρος), Γκονζάλες (84' Αρσενίεβιτς), Στεφάνοβιτς (87' Κουμπαρούλης), Κουσκουνάς.

Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης, Καραγιαννίδης, Βενέτης, Ντιόγκο, Γκομέζ (84' Γεωργακόπουλος), Όμο, Ντουαλά, Κόντος, Καρντόσο (68' Καμπάνταης), Ζορμπάς (71' Φάμπιο), Σουάνης.

Το live της αναμέτρησης

17:16
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ των Τρικάλων και της Κέρκυρας στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Football League.
17:22
Πρόκειται για ντέρμπι κορυφής, αφού οι δύο ομάδες βρίσκονται στη 2η (Κέρκυρα) και 3η θέση (Τρίκαλα) με 10 και 9 βαθμούς αντίστοιχα.
17:23

Τρίκαλα: Σικαλιάς, Λαμπάκης, Παπαργυρίου, Ρεπετσάς, Ζώνας, Ριζογιάννης, Μουμίν, Δουκάκης, Γκονζάλες, Στεφάνοβιτς, Κουσκουνάς.
Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης, Καραγιαννίδης, Βενέτης, Ντιόγκο, Γκόμες, Όμο, Ντουαλά, Κόντος, Καρντόσο, Ζορμπάς, Σουάνης.
17:26
Την περασμένη αγωνιστική τα Τρίκαλα αναδείχθηκαν ισόπαλα (0-0) κόντρα στην Παναχαϊκή, ενώ οι "Φαίακες" επικράτησαν εύκολα με 2-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας.
17:26
Βροχερός καιρός στα Τρίκαλα, σε κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος.
17:27
Οι παίκτες των δύο ομάδων εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.
17:31
1' Έναρξη του αγώνα.
17:35
Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι δύο ομάδες προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους στον τραγικό αγωνιστικό χώρο.
17:36
6' Κίτρινη κάρτα στον Καρντόσο επειδή έσπρωξε τον Μουμίν.
17:38
Αρκετά νεύρα μεταξύ των ποδοσφαιριστών.
17:39
9' Κίτρινη κάρτα στους Ζώνα και Βενέτη.
17:40
Φάουλ σε καλή θέση για τα Τρίκαλα, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή.
17:40
10' Ο Γκονζάλες εκτέλεσε το φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Κουτζαβασίλη.
17:42
12' Ο Λαμπράκης γύρισε στον Κουσκουνά, αλλά ο δεύτερος δεν κατάφερε να πλασάρει από πλεονεκτική θέση.
17:43
12' ΓΚΟΛ για τα Τρίκαλα! Ο Παπαργυρίου εκτέλεσε το πλάγιο, ο Καραγιαννίδης έδιωξε άτσαλα, η μπάλα κατέληξε στον Γκονζάλες, ο οποίος με προβολή την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0!
17:46
15' ΓΚΟΛ για την Κέρκυρα! Ο συνήθης ύποπτος... Ντουαλά, με όμορφο πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή, ύστερα από κάθετη του Σουάνη, φέρνει το ματς στα ίσα!
17:50
Το παιχνίδι, μετά τα δύο γρήγορα γκολ, έχει αποκτήσει ρυθμό.
17:55
25' Ο Στεφάνοβιτς αντικρίζει την κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Όμο.
18:01
30' Ευκαιρία για την Κέρκυρα! Ο Κόντος βρέθηκε απέναντι στον Σικαλιά, ύστερα από εξαιρετική πάσα του Γκόμες, έκανε το σουτ, όμως ο τερματοφύλακας των Τρικάλων έδιωξε εντυπωσιακά με τα πόδια!
18:02
31' Κίτρινη κάρτα στον Γκονζάλες.
18:05
35' 2-1 τα Τρίκαλα! Φάση διαρκείας στα καρέ της Κέρκυρας. Ο Κουσκουνάς εκμεταλλεύεται τις κόντρες και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1!
18:11
H Κέρκυρα προσπαθεί να αντιδράσει, αλλά τα Τρίκαλα διατηρούν τον έλεγχο του παιχνιδιού.
18:12
41' Ο Ριζογιάννης εκτέλεσε το φάουλ, αλλά η μπάλα "χτύπησε" στο τείχος κι απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς της Κέρκυρας.
18:14
44' Σουτ του Γκόμες, μακριά από την εστία του Σικαλιά.
18:16
45' Κίτρινη κάρτα στον Παπαργυρίου για σκληρό μαρκάρισμα στον Γκόμες.
18:17
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.
18:18
45 +2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Τα Τρίκαλα προηγούνται της Κέρκυρας με 2-1.
18:34
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
18:38
Η Κέρκυρα έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.
18:40
51' Σουτ του Μουμίν, μακριά από την εστία του Κουτζαβασίλη.
18:42
53' Κίτρινη κάρτα στον Όμο.
18:43
55' ΓΚΟΛ για την Κέρκυρα! Ο Γκόμες σέντραρε από δεξιά, ο Ντουαλά πήρε την κεφαλιά και ισοφάρισε για τους "Φαίακες"!
18:53
Πιέζουν τα Τρίκαλα για το γκολ, έχουν κλείσει τους χώρους οι "Φαίακες".
18:54
65' 3-2 τα Τρίκαλα! Εντυπωσιακή κούρσα του Ριζογιάννη από δεξιά, ο οποίος γυρίζει την κατάλληλη στιγμή στον Δουκάκη, κι αυτός προ κενής εστίας έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.
18:56
68' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Καμπάνταης στη θέση του Καρντόσο.
18:58
69' Δοκάρι για την Κέρκυρα με τον Καμπάνταη! Ο έμπειρος επιθετικός έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Σικαλιά.
19:00
71' Δεύτερη αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Φάμπιο στη θέση του Ζορμπά.
19:01
72' Κίτρινη κάρτα στον Σικαλιά για καθυστέρηση.
19:03
74' Μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα! Ωραία ενέργεια από τον Στεφάνοβιτς, ο οποίος έκανε το πλασέ, αλλά ο Κουτζαβασίλης αρνήθηκε το γκολ.
19:05
76' Αλλαγή για τα Τρίκαλα. Ο Δουκάκης εκτός, ο Νιάρος εντός.
19:12
84' Αλλαγή για τα Τρίκαλα. Ο Γκονζάλες εκτός, ο Αρσενίεβιτς εντός.
19:13
84' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Γεωργακόπουλος στη θέση του Γκόμες.
19:15
87' Τελευταία αλλαγή για τα Τρίκαλα. Ο Στεφάνοβιτς εκτός, ο Κουμπαρούλης εντός.
19:19
Η Κέρκυρα πιέζει για την ισοφάριση, αλλά δεν μπορεί να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Σικαλιά.
19:21
Η Κέρκυρα ζητάει πέναλτι σε ανατροπή του Καμπάνταη από τον Ζώνα. Δύσκολη φάση. Δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν ο αμυντικός των Τρικάλων βρίσκεται πρώτα την μπάλα.
19:25
95' Τέλος του αγώνα. Τα Τρίκαλα παίρνουν μία σπουδαία νίκη με 3-2 κόντρα στην Κέρκυρα.