ΑΕΛ - Ολυμπιακός Βόλου 1-0

Με γκολ του Γιοβάνοβιτς στο 48', η Λάρισα επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού Βόλου στο θεσσαλικό ντέρμπι στην "AEL FC Arena" και παρέμεινε αήττητη στο φετινό πρωτάθλημα της Football League. Είχαν και δοκάρι οι γηπεδούχοι στο 69'.

Την πέμπτη νίκη της σε έξι αναμετρήσεις στη Football League πανηγύρισε η Λάρισα, η οποία επικράτησε του Ολυμπιακού Βόλου με 1-0 στο θεσσαλικό ντέρμπι και παρέμεινε αήττητη στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ρυθμός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν κακός, με αποτέλεσμα να μην έχουμε φάσεις και οι περισσότερες ενέργειες τόσο των γηπεδούχων όσο και των φιλοξενούμενων να συνοδεύονται από νευρικότητα και άγχος.

Μάλιστα στο 35ο λεπτό παραλίγο να έχουμε γενική σύρραξη, με αφορμή ένα σκληρό μαρκάρισμα του Γιοβάνοβιτς. Το ματς διεκόπη για λίγα λεπτά, ενώ λίγο αργότερα είχαμε νέα διακοπή για κροτίδα που έπεσε δίπλα στον πάγκο των φιλοξενούμενων, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς σκορ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας στο ύψος του πέναλτι και με το αριστερό την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0. Από το σημείο εκείνο η ομάδα της Λάρισας κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό και παρά το γεγονός πως το 1-0 έμοιαζε... εύθραυστο, ο Ολυμπιακός Βόλου δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ με αποτέλεσμα το 1-0 να μείνει μέχρι το τέλος.

ΑΕΛ: Καβουσάκης, Νικολακάκης, Μονιάκης, Βέρτζος, Γιοβάνοβιτς, Αναστασόπουλος, Ναγιάρ, Μπουντόπουλος, Πάτο, Μαρουκάκης, Μπόγιοβιτς.

Ολυμπιακός Βόλου: Στρατηλάτης, Αρβανίτης, Ντάσιος, Καραμανλής, Μπουτζίκος, Τσιάρας, Νάστος, Τσιλιγκίρης, Ντεπέτρις, Διαμαντόπουλος, Νικολιάς.

Το γκολ της Λάρισας:

Διαβάστε τι έγινε στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής στη Football League.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ:

Το LIVE του αγώνα:

17:49
Καλησπέρα σας. Για την 6η αγωνιστική της Football League, η ΑΕΛ υποδέχεται τον Ολυμπιακό Βόλου.
17:49
Η σέντρα της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη για τις 18:00.
17:50
Διαιτητής του αγώνα είναι ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης από την Ήπειρο. Βοηθοί του οι Τζιαμπάσης και Τζιουβάρας (ΕΠΣ Κοζάνης αμφότεροι) και τέταρτος ο Ζούγρας (ΕΠΣ Κοζάνης).
17:51
Εκτός αποστολής για την ΑΕΛ οι Ροβίθης, Κρητικός, Ουρτάδο και Λαμπρόπουλος.

17:53
Καβουσάκης, Νικολακάκης, Μονιάκης, Βέρτζος, Γιοβάνοβιτς, Αναστασόπουλος, Ναγιάρ, Μπουντόπουλος, Πάτο, Μαρουκάκης, Μπόγιοβιτς. Αυτοί είναι οι 11 που θα ξεκινήσυν στο ματς για την ΑΕΛ.
17:55
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους θα βρίσκονται οι Ξενοδόχοβ, Κομεσίδης, Κοντοχρήστος, Κουτσιανικούλης, Καπός, Χοτζάλι και Μπανούσης.
17:56
Στρατηλάτης, Αρβανίτης, Ντάσιος, Καραμανλής, Μπουτζίκος, Τσιάρας, Νάστος, Τσιλιγκίρης, Ντεπέτρις, Διαμαντόπουλος, Νικολιάς, βρίσκονται στο αρχικό σχήμα για τον Ολυμπιακό Βόλου.
17:56
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους είναι οι Δασκαλάκης, Μοράν, Γουόρντεν, Κυζιρίδης, Νικολόπουλος, Σκοπελίτης και Χιντζίδης.
18:03
Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΑΕΛ FC Arena.
18:06
Εκτός από ένα σουτ του Νάστου στο 3', δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Αναγνωριστικό ματς από τις δύο ομάδες.
18:08
Για την Γ' Εθνική, ο ΟΦΗ έμεινε ισόπαλος χωρίς γκολ στην έδρα του Ιάλυσου, ενώ ο Εθνικός έμεινε στο 1-1 με τον Ηλυσιακό. Αναλυτικά τα αποτελέσματα ΕΔΩ.
18:10
Ο Άρης δεν κατάφερε να περάσει από την Χρυσούπολη, μένοντας στο 1-1 με τον Νέστο για την 7η αγωνιστική της Γ' Εθνικής και είχε την πρώτη απώλεια βαθμών του ύστερα από το "5 στα 5" που είχε στα πρώτα του παιχνίδια.
18:10
Συμπληρώθηκαν 10 λεπτά στην ΑΕΛ FC Arena, στο 0-0 οι δύο ομάδες.
18:15
Κακός ρυθμός και χωρίς φάσεις το παιχνίδι μετά από 15 λεπτά.
18:16
Αναγκαστική αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Ντάσιος δεν μπορεί να συνεχίσει και στο 18' αφήνει την θέση του στον Νικολόπουλο.
18:18
Ένα κόρνερ για τους φιλοξενούμενους στο 19' περνά ανεκμετάλλευτο.
18:20
Σε θέση οφσάιντ ο Μπόγιοβιτς πριν σκοράρει, σωστή υπόδειξη από τον επόπτη.
18:23
Κίτρινη κάρτα για τον Νάστο στο 24ο λεπτό και ένα φάουλ για την ΑΕΛ σε καλή θέση. Στον άξονα και λίγα μέτρα έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων.
18:24
Σωστή αμυντική αντίδραση από τους Βολιώτες.
18:29
Κίτρινη κάρτα στον Βέρτζο στο 30' για διαμαρτυρία.
18:30
Συμπληρώθηκε μισή ώρα αγώνα. Είναι ξεκάθαρο ότι οι περισσότερες ενέργειες των γηπεδούχων συνοδεύονται από άγχος και νευρικότητα, γεγονός που δεν τους αφήνει να λειτουργήσουν με καθαρό μυαλό.
18:31
Οι φιλοξενούμενοι πατάνε καλύτερα στο γήπεδο, δεν έχουν κινδυνεύσει και δεν ρισκάρουν επιθετικά.
18:32
Πρώτη πραγματικά καλή στιγμή για την ΑΕΛ στο 33ο λεπτό. Τρομερή κούρσα του Πάτο από αριστερά, που άνοιξε στον Βέρτζο που ακολουθούσε, αλλά το διαγώνιο σουτ του δεύτερου έφυγε άουτ.
18:33
Ένταση τώρα στο ματς, απειλείται γενική σύρραξη! Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, ο ρέφερι έδειξε να συνεχιστεί το ματς και στη συνέχεια ένα σκληρό μαρκάρισμα που άναψε τα αίματα.
18:35
Κίτρινη κάρτα στον Γιοβάνοβιτς στο 35'.
18:36
Νέα διακοπή για κροτίδα που έσκασε δίπλα στον πάγκο των φιλοξενούμενων.
18:36
Διαβουλεύσεις τώρα ανάμεσα στον ρέφερι και τους ανθρώπους των δύο ομάδων.
18:37
Ηρέμησαν τα πράγματα, ξεκίνησε και πάλι το παιχνίδι.
18:39
Ο Μαρουκάκης στο 37' φεύγει ωραία στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά το σουτ που επιχείρησε πάνω στην κίνηση πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.
18:41
Πιέζει τα τελευταία λεπτά η ΑΕΛ ψάχνοντας ένα γκολ.
18:43
Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό Βόλου στο 40', με το σουτ του Διαμαντόπουλου από δύσκολη γωνία να φεύγει άουτ.
18:44
60% - 40% η κατοχή μπάλας για την ΑΕΛ.
18:46
Κίτρινη κάρτα στον Μπόγιοβιτς στο 44'.
18:46
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
18:48
Ημίχρονο στο ΑΕΛ FC Arena, χωρίς τέρματα για τις δύο ομάδες.
19:02
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
19:02

19:05
ΓΚΟΛ! Η ΑΕΛ ανοίγει στο σκορ στο 48'!
19:05
Εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Γιοβάνοβιτς θα γίνει αποδέκτης της μπάλας στο ύψος του πέναλτι και με το αριστερό θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
19:11
Ένα σουτ του Μπουτζίκου εκτός περιοχής στο 52', η μπάλα φεύγει άουτ.
19:13
Κίτρινη κάρτα στο 56' για τον Τσιάρα.
19:16
Ελέχγει τον ρυθμό του αγώνα η ΑΕΛ.
19:16
Σουτ του Πάτο εκτός περιοχής στο 59', άουτ η μπάλα.
19:18
Κίτρινη κάρτα στο 62' για τον Μπουτζίκο.
19:20
Δεύτερη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους στο 63'. Ο Μοράν στην θέση του Τσιλιγγίρη.
19:25
Ο Στρατηλάτης με ωραία έξοδο προλαβαίνει τον Μαρουκάκη που έφευγε στην πλάτης της άμυνας. Στο 68'.
19:27
Δοκάρι για την ΑΕΛ στο 69' σε φοβερό σουτ του Μπόγιοβιτς εκτός περιοχής.
19:28
Κλείνει τις αλλαγές του ο Ολυμπιακός Βόλου με τον Γουόρντεν αντί του Διαμαντόπουλου στο 71'.
19:31
Ο Γιοβάνοβιτς έχει σκοράρει και ξεσπά σε πανηγυρισμούς.
19:31
Ο Κάπος στην θέση του Μαρουκάκη στο 75'.
19:33
Κίτρινη στον Πάτο στο 76ο λεπτό.
19:34
Δεύτερη αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Κουτσιανικούλης στην θέση του Μπουντόπουλου στο 78'.
19:37
Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.
19:40
Παραμένει το εύθραυστο 1-0 για την ΑΕΛ, σασπένς στα τελευταία λεπτά.
19:42
Κλείνει τις αλλαγές η ΑΕΛ. Κομεσίδης αντί Νικολακάκη στο 85ο λεπτό.
19:47
Μπήκαμε στο 90ο λεπτό.
19:50
Τέλος αγώνα στο ΑΕΛ FC Arena, πανηγύρια για τους γηπεδούχους.
19:51
Η ΑΕΛ επικράτησε με σκορ 1-0 του Ολυμπιακού Βόλου, με ήρωα τον σκόρερ Γιοβάνοβιτς που σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 48ο λεπτό.