Παναχαϊκή - ΑΕΚ 1-3 (VIDEOS)

Ούτε η Παχαναϊκή μπόρεσε να σταθεί εμπόδιο στην "δαιμονισμένη" ΑΕΚ που με σκόρερ τους Ντακόλ, Πλατέλλα και Μπαρμπόσα πέρασε "αέρας" από την Πάτρα με 1-3. Στην κορυφή της Football League με 5 στα 5 οι "κιτρινόμαυροι".

Η ΑΕΚ επέστρεψε "φορτσάτη" στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις περνώντας "αέρας" από την Πάτρα με 1-3 κόντρα στην Παναχαϊκή. Οι "κιτρινόμαυροι" με την βοήθεια των περίπου 5.000 οπαδών τους που βρέθηκαν στο γήπεδο για να τους στηρίξουν μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση.

Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Πεταυράκης μπήκε στην περιοχή της Παναχαϊκής και στην προσπάθειά του για σέντρα, ο Μπαλού ακούμπησε την μπάλα με το χέρι, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντακόλ με τον Βραζιλιάνο να είναι εύστοχος και να ανοίγει το σκορ στο 4ο λεπτό.

Η Παναχαϊκή έψαχνε τρόπο να αντιδράσει αλλά έβρισκε μπροστά της είτε την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων, είτε τον σταθερό Ανέστη. Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα ευτύχησε να πετύχει και δεύτερο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο με τον Πλατέλλα να κάνει ωραία ενέργεια και με σουτ στη γωνία να γράφει το 0-2.

Στην επανάληψη, οι "κιτρινόμαυροι" ήξεραν ακριβώς τι έπρεπε να κάνουν. Η άμυνα των φιλοξενούμενων έκλεινε υποδειγματικά τους χώρους, με την Παναχαϊκή να μην μπορεί να βρει λύσεις. Σημαντικότερη ευκαιρία για την Παναχαϊκή ήταν ένα σουτ στην κίνηση από τον Πατινιώτη στο 65ο λεπτό, με τον Ανέστη όμως να λέει "όχι".

Η Ένωση έπαιξε αρκετά έξυπνα, περιμένοντας την Παναχαϊκή και βγαίνοντας ταχύτατα στην αντεπίθεση με την πρώτη ευκαιρία. Πρώτα με τον Ντακόλ και μετά με τον Μπακάκη, λίγο έλειψε να κάνει τρία τα τέρματα της στην αναμέτρηση. Αυτό που δεν κατάφεραν οι παίκτες της ΑΕΚ όμως το κατάφερε ο Γκατιαγκά στο 80ο λεπτό, όπου μετά από άστοχη έξοδο του Ανέστη σε γέμισμα προς την περιοχή, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα της Ένωσης, μειώνοντας σε 1-2.

Ο Τραϊανός Δέλλας άλλαξε το σύστημα της ομάδας του κάνοντάς πιο αμυντικό στα τελευταία λεπτά με σκοπό να κρατήσει το αποτέλεσμα. Ωστόσο όχι μόνο δεν κινδύνεψε προς το τέλος του αγώνα, αλλά πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Έλντερ Μπαρμπόσα στο 90' μετά από λάθος έξοδο του Μπαλασάκη.

Η Ένωση κατάφερε έτσι να περάσει από μία από τις δυσκολότερες έδρες του πρωταθλήματος και να βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή της Football League.

Παναχαϊκή: Μπαλασάκης, Ασιγκμπά, Αναστασόπουλος (51' Κάργας), Άλμπι, Στεργίδης, Μαρουκάκης, Ντα Κόστα, Φάμπιο, Γκατιάγκα, Πατινιώτης, Ζλατκόφσκι (46' Χαρτσιάς).

ΑΕΚ:Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης, Κορδέρο, Ανάκογλου, Ντακόλ (86' Μπρέσεβιτς), Μπαρμπόσα, Πλατέλλας (82' Ρόβας), Αραβίδης (67' Ζόριτς).

Το LIVE του αγώνα

17:34
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Παναχαϊκής με την ΑΕΚ στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της Football League.
17:35
Τέσσερα στα τέσσερα έχει μέχρι στιγμής η ΑΕΚ, ενώ η Παναχαϊκή έχει 3 στα 3 στα ματς που έχουν δώσει.
17:35
Πάμε να δούμε την 11άδα που διάλεξε για την αναμέτρηση ο Τραϊανός Δέλλας.
17:36
ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης, Κορδέρο, Ανάκογλου, Ντακόλ, Μπαρμπόσα, Πλατέλλας, Αραβίδης
17:37
Σχεδόν 300 οπαδοί της "Ένωσης" στις εξέδρες του γηπέδου.
17:38
Θυμίζουμε πως εκτός αποστολής για την ΑΕΚ έχουν μείνει οι Μάνταλος, Γεωργέας και Φαγιέ.
17:46
Διαιτητής του αγώνα είναι ο Τζοβάρας με βοηθούς του τους Βεργέτη και Σεφέρη
17:48
Περίπου 10 λεπτά μένουν για την έναρξη της αναμέτρησης.
17:48
Η ΑΕΚ με νίκη θα βρεθεί στην κορυφή στο +2 από τα Χανιά και με έναν αγώνα λιγότερο.
17:52
Η Παναχαϊκή ξεκινάει με τους: Μπαλασάκη, Ασιγκμπά, Αναστασόπουλο, Άλμπι, Στεργίδη, Μαρουκάκη, Ντα Κόστα, Φάμπιο, Γκατιάγκα, Πατινιώτη και Ζλατκόφσκι
17:57
Στους 19 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία στην Πάτρα αυτή τη στιγμή.
17:57
Οι παίκτες των δύο ομάδων ετοιμάζονται να πάρουν τις θέσεις τους στο γήπεδο.
17:59
Με 4-2-3-1 και οι δύο ομάδες.
17:59
Να θυμίσουμε ότι έχουν περάσει 28 μέρες από το τελευταίο ματς της ΑΕΚ στη Football League.
18:00
Οι παίκτες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο. Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει η αναμέτρηση.
18:00
"Όρκος νίκης" από τους ποδοσφαιριστές της Παναχαϊκής.
18:02
Σέντρα στην αναμέτρηση!
18:02
1' Από τα δεξιά η πρώτη επίθεση της ΑΕΚ.
18:03
2' O Ανέστης μαζεύει για πρώτη φορά τη μπάλα στο ματς έπειτα από ένα γέμισμα των παικτών της Παναχαϊκής.
18:04
3' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ!
18:04
4' Ο Ντακόλ παίρνει φόρα...
18:05
ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Σκόρερ ο Ντακόλ!
18:06
Ο Πεταυράκης προηγουμένως μπήκε στην περιοχή της Παναχαϊκής και στην προσπάθειά του για σέντρα, ο Μπαλού ακούμπησε την μπάλα με το χέρι, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα.
18:07
5'  Κίτρινη κάρτα στον Στεργίδη (Παναχαϊκή) για "θέατρο" μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ.
18:09
6' Περίπου 5.000 οπαδοί της "Ένωσης" βρίσκονται αυτή τη στιγμή στις εξέδρες του Σταδίου της Παναχαϊκής.
18:10
8' Η Παναχαϊκή με την μπάλα που προσπαθεί να βρει τρόπο να απαντήσει.
18:13
11' Κόρνερ κερδίζουν οι γηπεδούχοι από τα δεξιά.
18:13
12' Φάουλ σε καλή θέση για σέντρα για την ΑΕΚ τώρα από τα αριστερά. Το κέρδισε ο Πλατέλλας.
18:14
13' Ο Ντακόλ εκτελεί, όμως είναι δυνατή η σέντρα του και η μπάλα περνάει άουτ.
18:16
14' Τρομερή ευκαιρία για την Παναχαϊκή. Ο Αναστασόπουλος δεν προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα σε μια φάση που "χτυπάει" κουδουνάκι κινδύνου στην άμυνα της ΑΕΚ.
18:17
16'  Δυνατές οι μονομαχίες στο χώρο του κέντρου.
18:20
17' Ο Πεταυράκης έχει αρκετούς χώρους και ανεβαίνει συχνά στην επίθεση.
18:20
Στον πάγκο για την ΑΕΚ κάθονται: Βούρας, Γροντής, Σαρρής, Ρόβας, Μπρέσεβιτς, Ντούνης και Ζόριτς.
18:21
19' Η ΑΕΚ προσπαθεί να ρίξει τον ξέφρενο ρυθμό του πρώτου 15λεπτου και να ηρεμήσει το ματς.
18:22
20' Κίτρινη κάρτα στον Πλατέλλα.
18:22
21' Φάουλ σε επικίνδυνη θέση για την Παναχαϊκή.
18:23
21' Εκτελεί απευθείας ο Ντα Κόστα με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ανέστη.
18:24
23' Η Παναχαϊκή έχει καταφέρει να ισορροπήσει το ματς.
18:25
24' Μια μακρινή μπαλιά προς τον Αραβίδη, βγαίνει ο Μπαλασάκης και διώχνει σε πλάγιο.
18:26
25' Και πάλι η Παναχαϊκή με την μπάλα.
18:27
26' Στο κέντρο το παιχνίδι αυτή τη στιγμή.
18:28
27' Ο Μπακάκης από τα δεξιά προσπαθεί για μια σέντρα, αλλά η μπάλα κοντράρει. Πλάγιο για την ΑΕΚ.
18:29
27' Καταφέρνουν και διώχνουν οι παίκτες της Παναχαϊκής.
18:30
29' Επιθετικό φάουλ του Μπαρμπόσα.
18:31
30' Φάουλ σε καλό σημείο για σέντρα από τα δεξιά για την Παναχαϊκή. Κίτρινη κάρτα στον Κορδέρο.
18:32
31' Εκτελεί και πάλι ο Ντα Κόστα, μαζεύει ο Ανέστης.
18:32
31' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ με τον Πλατέλλα!
18:34
Πολύ γρήγορη επίθεση από τους φιλοξενούμενους που έπιασαν ανοργάνωτη την Παναχαϊκή. Η μπάλα έφτασε στον Πλατέλλα που με ωραία κίνηση ξεμαρκαρίστηκε και με σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Μπαλασάκη.
18:37
34' Η Παναχαϊκή προσπαθεί να απειλήσει με τον Στεργίδη, όμως δεν ο παίκτης των γηπεδούχων δεν κάνει καλό κοντρόλ και η μπάλα περνάει άουτ.
18:38
35' Νέα χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους! Ο Μαρουκάκης βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ανέστη, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ λέει "όχι".
18:39
Οι πανηγυρισμοί της ΑΕΚ στην Πάτρα.
18:41
39' Στο κέντρο η μπάλα, με την ΑΕΚ να ρίχνει και πάλι τον ρυθμό.
18:42
43 % - 57 % η κατοχή.
18:43
41' Ωραία επίθεση από τους παίκτες της ΑΕΚ, αλλά ο Αραβίδης δεν προλαβαίνει να τσιμπήσει την μπάλα από τον Μπαλασάκη που μαζεύει.
18:45
44' Κόρνερ για την Παναχαϊκή.
18:46
44' Κανένας κίνδυνος για τον Ανέστη που μαζεύει την μπάλα και κερδίζει και το φάουλ.
18:48
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
19:02
Βροντερό παρών οι οπαδοί της ΑΕΚ στην κερκίδα.
19:03
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο.
19:03
46' Αλλαγή για την Παναχαϊκή, ο Χαρτσιάς στη θέση του Ζλατκόφσκι.
19:04
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
19:06
47' Ένα σουτ από τον Ντακόλ, ψηλά η μπάλα.
19:07
49' Κίτρινη κάρτα ο Πεταυράκης.
19:08
49' Φάουλ σε καλή θέση για σέντρα για την Παναχαϊκή.
19:08
50' Πάει για απευθείας ο Ντα Κόστα, όμως η μπάλα περνάει ψηλά άουτ.
19:09
51' Δεύτερη αλλαγή για την Παναχαϊκή, στη θέση του Αναστασόπουλου περνάει ο Κάργας.
19:11
52' Ωραία ενέργεια των παικτών της ΑΕΚ, η μπάλα φτάνει στον Ανάκογλου στο ύψος της περιοχής που κάνει το σουτ, όμως μαζεύει ο Μπαλασάκης.
19:13
53' Η Παναχαϊκή ψάχνει λύσεις, όμως μοιάζει "εγκλωβισμένη" μπροστά στην καλά οργανωμένη ΑΕΚ.
19:15
56' Στο κέντρο το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να κάνουν συνεχώς λάθη.
19:15
57' Διαμαρτύρεται για ένα πέναλτι που δεν δόθηκε ο Πλατέλλας καθώς θεώρησε πως η μπάλα βρήκε στο χέρι του Χαρτσιά.
19:16
58' Φάουλ για την ΑΕΚ λίγο πιο μπροστά από την μεσαία γραμμή. Το κέρδισε ο Ντακόλ.
19:17
59' Σεντράρει στην περιοχή ο Κορδέρο, διώχνει η άμυνα της Παναχαϊκής.
19:17
59' Στη αντεπίθεση οι γηπεδούχοι που κερδίζουν και ένα κόρνερ.
19:18
60' Διώχνει σε πλάγιο η άμυνα της ΑΕΚ.
19:19
60' Από την δυνατή εκτέλεση του πλαγίου, η μπάλα έφτασε στην περιοχή με τον Μαρουκάκη να μην προλαβαίνει όμως την έξοδο του Ανέστη. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ μάζεψε.
19:20
62' Ακούγονται αρκετά οι οπαδοί της ΑΕΚ στην κερκίδα που ενθαρρύνουν την ομάδα τους.
19:22
63' Ωραία επίθεση από τους "κιτρινόμαυρους", που μπαίνουν στην περιοχή του Μπαλασάκη, αλλά δεν μπορούν να τελειώσουν την φάση.
19:23
65' Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Πατινιώτης έπιασε το σουτ στην κίνηση, όμως ο Ανέστης είναι και πάλι εκεί για να διώξει σε κόρνερ.
19:24
66' Απομακρύνεται ο κίνδυνος για την άμυνα της ΑΕΚ.
19:25
Ο Τραϊανός Δέλλας ετοιμάζει την πρώτη του αλλαγή στον αγώνα.
19:27
67' Ο Ζόριτς θα μπει στη θέση του Αραβίδη.
19:29
70' Στην επίθεση η Παναχαϊκή, με την ΑΕΚ όμως να κλείνει σωστά όλους τους διαδρόμους.
19:31
72' Τεράστια ευκαιρία για την Ένωση, με τον Ντακόλ να βγαίνει φάτσα με τον Μπαλασάκη, όμως το σουτ του να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
19:33
75' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το σουτ του Μπακάκη να φεύγει άουτ.
19:33
76' Η Ένωση παίζει έξυπνα, περιμένοντας την Παναχαϊκή και βγαίνοντας ταχύτατα στην αντεπίθεση με την πρώτη ευκαιρία.
19:36
78' Φάουλ σε πολύ καλή θέση για την ΑΕΚ στο ύψος της περιοχής της Παναχαϊκής.
19:37
78' Ο Ντακόλ εκτελεί απευθείας, όμως ο Μπαλασάκης διώχνει σε κόρνερ.
19:37
80' Περνάει ανεκμετάλλευτο για την ΑΕΚ.
19:38
80' ΓΚΟΛ η Παναχαϊκή!
19:40
Μετά από γέμισμα της Παναχαϊκής στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Ανέστης κάνει λανθασμένη έξοδο, η μπάλα του φεύγει από τα χέρια και ο Γκατιακά με προβολή μειώνει σε 1-2.
19:40
82' Κίτρινη κάρτα στον Κάργα.
19:41
82' Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Ρόβας περνάει στη θέησ του Πλατέλλα.
19:45
86' Ο Μπρέσεβιτς στη θέση του Ντακόλ.
19:45
Με 4-5-1 πλέον η ΑΕΚ που προσπαθεί να κρατήσει το αποτέλεσμα.
19:48
ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 1-3 στο 90'!
19:49
Από την σέντρα του Πεταυράκη από τα αριστερά, ο Μπαλασάκης ξεγελάστηκε και ο Έλντερ Μπαρμπόσα με κεφαλιά έγραψε το 1-3 και "σφράγισε" τη νίκη για την ομάδα του.
19:52
90' Οι "κιτρινόμαυροι" θα πάρουν το τρίποντο στην Πάτρα και θα βρεθούν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της Football League.