Ο Γκούρμα "εκτέλεσε" τον πρώην στο 93' (VIDEO)

Με πέναλτι που κέρδισε κι εκτέλεσε ο Μάριο Γκούρμα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λαμία επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού Βόλου κι έμεινε ξανά μόνη πρώτη στην κορυφή του Βορείου ομίλου. Χορταστικό "διπλό" της Παναχαϊκής στον Πύργο (4-2 τον Πανηλειακό), στη δεύτερη θέση τα Χανιά μετά τη νίκη με 1-0 επί του Παναιγιάλειου.

1ος όμιλος

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμες εκτός έδρας αναμετρήσεις πανηγύρισε η Παναχαϊκή, η οποία επικράτησε του Πανηλειακού με το χορταστικό 4-2. Ιδανικότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να περιμένει ο σύλλογος του Πύργου, αφού μόλις στο 1ο λεπτό ο Βασίλης Εμμανουήλ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά κι ο Θωμάς Τσίτας άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, αλλά στο 34' ο Λυμπέρης Στεργίδης κέρδισε πέναλτι, ο Ιερόθεος Μαζιώτης αποβλήθηκε και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Φελίπε ντα Κόστα.

Η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Δημήτρη Σπανού, καθώς στο 45' ο Στεργίδης ανέτρεψε τα δεδομένα προ κενής εστίας, στο 49' ο Φάμπιο Μπαλού χρίστηκε σκόρερ με κεφαλιά και στο 61' ο Θανάσης Πατινιώτης έβαλε διαστάσεις θριάμβου με βολέ. Το ρολόι σημάδευε το 74', όταν ο Τσίτας διπλασίασε τα γκολ του, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα που βρίσκει τους γηπεδούχους, που ολοκλήρωσαν το ματς με εννέα παίκτες λόγω αποβολής του Τάσου Χατζόγλου στο 95', γι' ακόμα μία φορά στην τελευταία θέση του 1ου ομίλου.

Πανηλειακός (Φυντάνης): Γκίνης, Γραϊκός, Αρμένης, Χατζόγλου, Μπαξεβάνος, Γεωργόπουλος (88' Κυριακάκης), Μαζιώτης, Εμμανουήλ, Τσίτας, Μπουντόπουλος, Πούρνος (83' Κοτάτης).

Παναχαϊκή (Σπανός): Μπαλασάκης, Ασίγκμπα (58' Χούσα), Χαρτσιάς (84' Κοντοχρήστος), Άλα, Κάργας, Γκαντιάγκα, Μπαλού, Ντα Κόστα (63' Αναστασόπουλος), Στεργίδης, Πατινιώτης, Μαρουκάκης.

Με γκολ του Κώστα Πάγκαλου στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Γιάννη Καραλή και κεφαλιά του Πέτρου Κοντέων), τα Χανιά έκαμψαν την αντίσταση του Παναιγιάλειου με 1-0, έφτασαν τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες και επανήλθαν στο -3 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ. Δύο καλές στιγμές για τους γηπεδούχους επεφύλασσε το δεύτερο μέρος μέχρι τη στιγμή που έγινε διακοπή ρεύματος και το ματς διεκόπη για δέκα λεπτά. Εν συνεχεία, η ομάδα του Μουράτ Σεροπιάν πίεσε για την ισοφάριση, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει ευκαιρίες, με συνέπεια να γνωρίσει την πρώτη της ήττα από την πρεμιέρα (είχαν μεσολαβήσει τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες).

Χανιά (Παπανδρέου): Σικαλιάς, Κοντέων, Γκότοβος, Κρητικός (90' Γκούμας), Πάγκαλος, Μανωλάς, Παγώνης, Εσόνο, Σιλιγαρδάκης, Οικονομόπουλος (113' Καμινιώτης), Καραλής (84' Καραγιάννης).

Παναιγιάλειος (Σεροπιάν): Σταυριανός, Τζημογιάννης, Σπίνουλας, Ιωάννου (54' Σταμόγιαννος), Γκοτσούλιας, Νάστος (73' Μίλιεβιτς), Ουρτάδο, Τσατσαρής, Μπούνας, Σκαρτσίλας, Σεχολάρι (46' Πόνσε).

2ος όμιλος

Ο Ολυμπιακός Βόλου έγινε η πρώτη ομάδα που σκοράρει στην Λαμία, ωστόσο δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι τέλους, αφού ένας πρώην παίκτης του, ο Μάριο Γκούρμα, διαμόρφωσε το 2-1 στο 93' με πέναλτι. Οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό με κεφαλιά του Δημήτρη Διαμαντόπουλου, έπειτα από κόρνερ του Ντιέγκο Μαρτίνεθ και με εξαίρεση δύο σουτ του Γκούρμα (στο 17' και το 40'), δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα.

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ, πάντως, ισοφάρισε στο 54ο λεπτό με δυνατό σουτ του Ανδρέα Βασιλόγιαννη, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Ζουλιώτη και κεφαλιά του Θανάση Ρεπετσά στο οριζόντιο δοκάρι. Εν συνεχεία πίεσε κατά διαστήματα για την ανατροπή, στο 88' κέρδισε αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Κλάρενς Μπιτάνγκ, αλλά δεν θα έφτανε στη νίκη αν ο διαιτητής Κορδολαίμης δεν καταλόγιζε ένα αυστηρό πέναλτι στις καθυστερήσεις (ο Γκούρμα βρέθηκε στο έδαφος μετά από αλληλοτράβηγμα με τον Διονύση Μακρυδημήτρη).

Λαμία (Τεννές): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Λεάντρο, Ρεπετσάς, Καμαρά, Βασιλόγιαννης, Γενγκά (85' Χαϊκάλης), Γκούρμα, Μουμίν (64' Αντωνόπουλος), Νεόφυτος (57' Φράγκος).

Ολυμπιακός Βόλου (Κούτσης): Κασμερίδης, Ζέρης, Μαργαρίτης, Γιαλούσης, Μακρυδημήτρης, Μπιτάνγκ, Μέζα (89' Mπάρμπας), Μαρτίνεθ (75' Κορνελάτος), Διαμαντόπουλος, Θέος (64' Κούτσι), Ρόκας.