Νίκες για ΑΕΛ, Παναχαϊκή και Ολυμπιακό Βόλου

Η ΑΕΛ επικράτησε 1-0 του Φωκικού στο Αλκαζάρ και μείωσε στους επτά βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Λαμία. Με πρωταγωνιστή τον Διαμαντόπουλο, ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε 2-1 τον Αιγινιακό στο "Γ. Παραλυκίδης", πέρασε από την Καισαριανή η Παναχαϊκή.

1ος όμιλος

Ο Ματθαίος Μαρουκάκης βρίσκεται σε καλό φεγγάρι, αφού μετά τα δύο γκολ επί της Καλλιθέας, σκόραρε και στο "Μ. Κρητικόπουλος" της Καισαριανής, χαρίζοντας στην Παναχαϊκή τη νίκη με 1-0 επί του Αλίμου. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ανιαρό, ενώ στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και με γκολ του 24χρονου επιθετικού στο 56' (μετά από ωραία προσπάθεια του Λυμπέρη Στεργίδη) πανηγύρισαν την τέταρτη συνεχόμενη επιτυχία τους, μειώνοντας στον ένα βαθμό τη διαφορά από την πρωτοπόρο ΑΕΚ.

Άλιμος (Δημητρίου): Βλάχος, Γαβριήλ, Κάρδαρης (60' Γούλας), Βιγιαφάνε, Νικολόπουλος, Κουμπαρούλης (60' Σταύρου), Καραμέρης, Παντελής (83' Δωροβίνης), Καλαϊτζίδης, Ιωάννου, Σαγανάς.

Παναχαϊκή (Σπανός): Μπαλασάκης, Στεργίδης (94' Τσώνης), Ασίγκμπα, Άλλα, Κάργας, Πλέγας (63' Σκερλετίδης), Γκαντιάγκα, Πατινιώτης (85' Χούσα), Μπαλού, Μαρουκάκης, Χαρτσιάς.

2ος όμιλος

Η ΑΕΛ δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την απώλεια της Λαμίας, αφού επικράτησε 1-0 του Φωκικού στο Αλκαζάρ και μείωσε στους επτά βαθμούς τη μεταξύ τους διαφορά (έχει κι ένα ματς λιγότερο). Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά δραστήριοι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι "βυσσινί" ήταν εκείνοι που βρήκαν δίχτυα με προβολή του Δεληζήση στο 30ό λεπτό. Η ομάδα του Θωμά Γράφα ανέβασε αισθητά την απόδοσή της μετά από την ανάπαυλα κι απείλησε ουκ ολίγες φορές (μεταξύ άλλων είχε δύο δοκάρια στην ίδια φάση με Σίλβα Τζούνιορ και Μπλέντι Μούτσα), όμως ο Αμαρίλντο Τσεκρέζι βρέθηκε σε καλή μέρα, κάνοντας αρκετές αποκρούσεις.

ΑΕΛ (Γράφας): Αποστολίδης, Καρανίκας, Κουρτεσιώτης, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Τζούνιορ, Μπλέντι (58' Τσιλιγκίρης), Γκούρτσας (77' Βερντού), Περίκο (87' Τσεμπερίδης), Μπιλά.

Φωκικός (Λύτρας): Τσεκρέζι, Μουστάκης, Καντούτσης, Δημητρίου, Σαϊνέ, Σκαρίμπας, Γκάτσεσα, Καλλέργης, Γεωργουσόπουλος (87' Χαλιώτης), Ευαγγελιδάκης (62' Καρυπίδης), Ρεβυθόπουλος.

Μεγάλες συγκινήσεις επεφύλασσε η αναμέτρηση του "Γ. Παραλυκίδης", όπου ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε 2-1 του Αιγινιακού χάρη σε δύο γκολ του Δημήτρη Διαμαντόπουλου. Μόλις στο 1ο λεπτό οι "ερυθρόλευκοι" είχαν δοκάρι με σουτ του Κλάρενς Μπιτάνγκ, ενώ στο 7ο οι "κυανόλευκοι" έπραξαν αναλόγως με κεφαλιά του Χρήστου Κουτσοσπύρου. Το σκορ άνοιξε στο 52ο λεπτό με διαγώνιο σουτ του Διαμαντόπουλου, ο οποίος "ξαναχτύπησε" στο 64', έπειτα από λάθος εκτίμηση του Βασίλη Λιόλιου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν άμεσα με πολύ ωραία κεφαλιά του Κουτσοσπύρου και πίεσαν για την ισοφάριση, ωστόσο δεν τα κατάφεραν, με συνέπεια να συμπληρώσουν τέσσερα ματς χωρίς νίκη.

Αιγινιακός (Σ. Διαμαντόπουλος): Τόλιος, Αραμπατζής, Λιόλιος (73' Ρίκκα), Μπάρος, Γιαζιτζόγλου, Πολύζος (67' Δεμηρτζόγλου), Ζούρκος, Φαμπίνιο, Πέντα, Κουτσοσπύρος, Κ. Αχαλινόπουλος (91' Κυνηγόπουλος).

Ολυμπιακός Βόλου (Κούτσης): Κολίτσι, Ζέρης, Γιαλούσης, Μπάρμπας, Χιντζίδης, Ρόκας, Μακρυδημήτρης, Νικολιάς (79' Μέζα), Μπιτάνγκ, Θέος (84' Κορνελάτος), Διαμαντόπουλος (92' Κεσίδης).