H άγνωστη πρώτη φορά στα Περιβόλια

Η πρώτη επίσκεψη της ΑΕΚ στο γήπεδο των Περιβολιών, στο οποίο θα παίξει με τα Χανιά. Δέκα χρόνια πριν, στο ξεκίνημα της εποχής Ντέμη Νικολαϊδη στα διοικητικά της ΠΑΕ, για τον αγώνα απέναντι στον ΠΑΝΟ Μαλλίων.

Εκτός τον πρόσφατο αγώνα στα Χανιά κόντρα στον Πλατανιά τη χρονιά που η ΑΕΚ υποβιβάστηκε, η «Ένωση» έχει βρεθεί στην πόλη που θα δώσει το ματς της 3ης αγωνιστικής για τη Football League και το 2004.

Ήταν στις 11 Σεπτέμβρη του 2004 για τον αγώνα απέναντι στον ΠΑΝΟ Μαλλίων για την πρώτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Το συγκεκριμένο ματς ήταν το πρώτο επίσημο της περιόδου προεδρίας του Ντέμη Νικολαϊδη και η ομάδα του Φερνάντο Σάντος αναδείχθηκε ισόπαλη με την κατώτερη αντίπαλό της.

Αν και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο γήπεδο των Περιβολίων η ΑΕΚ, στο 70 κιόλας λεπτό με τον Αλεσάντρο Σοάρες, ισοφαρίστηκε στο 85ο λεπτό με γκολ που σημείωσε ο Δερμιτζάκης και χρειάστηκε τη ρεβάνς της Ριζούπολης για να πάρει μία -απρόσμενα- αγχωτική πρόκριση απέναντι στα Μάλλια (2-1).