H μέρα που άλλαξε την καριέρα του Κωστή (VIDEO)

Σαν σήμερα το 1997 η ευρωπαϊκή νίκη της ΑΕΚ επί της Στουρμ Γκρατς για τον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων Ευρώπης της περιόδου 1997-98, στιγματίστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Χρήστου Κωστή.

Ο Κωστής συγκρούστηκε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον τερματοφύλακα των Αυστριακών στο τέρμα μπροστά από τη Θύρα 21 της Νέας Φιλαδέλφειας και υπέστη κάταγμα κνήμης-περόνης με αποτέλεσμα η καριέρα του να πάρει εντελώς διαφορετική τροπή.

Τον άτυχο Κωστή αντικατέστησε στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης με τη Στουρμ ο Βεριντιάνο Μαρτσέλο ο οποίος κατάφερε μάλιστα να σκοράρει και να «κλειδώσει» το σκορ ασφαλείας που πήρε η ΑΕΚ τη βραδιά της 23ης Οκτωβρίου του 1997. Για την ιστορία το πρώτο γκολ της ομάδας του Ντουμίτρου Ντουμιτρίου στην επικράτηση της ΑΕΚ επί της Στουρμ του Ίβιτσα Όσιμ με 2-0, σημείωσε ο Ντανιέλ Μπατίστα.