Λαμία - ΑΕΚ 0-0

Χωρίς να καταφέρει να δείξει κάτι καλό, η ΑΕΚ παραχώρησε λευκή ισοπαλία στη Λαμία σε ένα αγώνα όπου οι φάσεις έβγαιναν με το σταγονόμετρο. Το μόνο θετικό για τον Τραϊανό Δέλλα, ήταν πως είχε την ευκαιρία να δει αγωνιζόμενους αρκετούς ποδοσφαιριστές του.

Την ευκαιρία να τεστάρει παίκτες και συστήματα είχε ο Τραϊανός Δέλας στο φιλικό κόντρα στη Λαμία. Η "Ένωση" ξεκίνησε με 4-3-3 και μοναδικό αμυντικό χαφ το Ρόβα, έχοντας μπροστά του τους Μάνταλο και Ζόριτς. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Αραβίδης, με τους Ντούνη και Πλατέλλα να αγωνίζονται αριστερά και δεξιά στα φτερά.

Οι περίπου 500 φίλοι της ΑΕΚ έδωσαν το ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η ομάδα τους δεν μπόρεσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της Λαμίας. Οι φάσεις έβγαιναν με το σταγονόμετρο για τους "κιτρινόμαυρους", ενώ έκαναν και αρκετά λάθη στο χώρο του κέντρου με τον Δέλλα να είναι συνεχώς όρθιος και να φωνάζει.

Η Λαμία περίμενε και όταν έπαιρνε τη μπάλα έφευγε γρήγορα σε αντεπιθέσεις, χάνοντας 1-2 ευκαιρίες. Με την επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έδειξαν όρεξη στον αγώνα. Ο Τραϊανός Δέλλας ανανέωσε την 11άδα του, κάνοντας αρκετές αλλαγές σε μια προσπάθεια να δει αγωνιζόμενους όσο το δυνατόν περισσότερους παίκτες.

Η ΑΕΚ πίεζε, η Λαμία ήταν σε θέση άμυνας αλλά το γκολ δεν ερχόταν. Σχεδόν όλο το δεύτερο ημίχρονο η Ένωση είχε κλείσει τη Λαμία στο μισό γήπεδο, όμως οι προσπάθειες των παικτών του Δέλλα δεν είχαν αποτέλεσμα, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

TO LIVE ΤΟΥ ΦΙΛΙΚΟΥ:

17:40
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε LIVE την εξέλιξη του φιλικού της ΑΕΚ με τη Λαμία.
17:41
Η αναμέτρηση ήταν προγραμματισμένη να ξεκινήσει στις 18.00 όμως η αποστολή της ΑΕΚ άργησε να φτάσει στη Λαμία λόγω κίνησης και τελικά ο αγώνας θα αρχίσει στις 18.15!
17:41
Η προσέλευση του κόσμου στο Δημοτικό Στάδιο της Λαμίας συνεχίζεται.
17:41
Οι παίκτες έχουν βγει για το ζέσταμα πριν τη σέντρα.
17:49
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
17:50
Λαμία: Γεωργίου, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Ρεπετσάς , Λεάντρο, Φατιόν, Καμαρά, Βασιλόγιαννης, Γιενγκά, Φράγκος, Νεόφυτος

AEK: Ανέστης, Γεωργέας, Γροντής, Σαρρής, Κολοβέτσιος, Ρόβας, Μάνταλος, Ντούνης, Πλατέλλας, Ζόριτς, Αραβίδης
17:53
Με 4-3-3 ξεκινάει την ομάδα του ο Τραϊανός Δέλλας. Αμυντικό χαφ θα είναι ο Ρόβας,έχοντας μπροστά του τους Μάνταλο και Ζόριτς. Μοναδικός προωθημένος θα είναι ο Αραβίδης, με τους Ντούνη και Πλατέλλα να αγωνίζεται αριστερά και δεξιά στα φτερά.
17:53
Να σημειώσουμε πως η Λαμία, αγωνίζεται στον Βόρειο όμιλο της Football League.
18:04
Η Λαμία πραγματοποιεί βραβεύσεις πριν την έναρξη του αγώνα. Αυτή τη στιγμή βραβεύεται ο Ντούσαν Μπάγεβιτς.
18:05
Οι ποδοσφαιριστές των ομάδων παίρνουν τις θέσεις τους στον αγωνιστικό χώρο.
18:06
Αρχηγός της ΑΕΚ στο γήπεδο είναι ο Νίκος Γεωργέας.
18:08
Ο αγώνας ξεκίνησε!
18:13
Σουτ του Πλατέλλα σε αντεπίθεση της ΑΕΚ, με την μπάλα να περνάει άουτ, καθώς ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ βρήκε και αέρα.

18:13
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
18:14
Ο κόσμος της ΑΕΚ δίνει το ρυθμό στις εξέδρες του γηπέδου.
18:15
Πρώτο κόρνερ στο ματς για τη Λαμία!
18:21
Η ΑΕΚ έχει ανέβει και πιέζει τη Λαμία στα τελευταία λεπτά.