ΑΕΚ - Ρόμα 1-2 (VIDEO)

Η πιο έτοιμη και σαφώς ανώτερη ποιοτικά Ρόμα νίκησε 2-1 την ΑΕΚ, αλλά αυτό λίγη σημασία έχει. Αυτό που μένει από το φιλικό του ΟΑΚΑ είναι η αθρόα προσέλευση των "κιτρινόμαυρων" φιλάθλων σε μια ατμόσφαιρα που θύμισε επίσημο αγώνα.

Με το πόδι στο... γκάζι μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ, με τους Πεταυράκη – Μπαρμπόσα να βγάζουν... φωτιές στα αριστερά και τους Μπακάκη – Πλατέλλα στα δεξιά να συνεργάζονται ιδανικά, πλαγιοκοπούσαν τους Ιταλούς και έχαναν μέχρι το 25΄τη μία ευκαιρία μετά την άλλη!

Στο 5΄ο Μπαρμπόσα σούταρε λίγο άουτ, στο 11΄ο Ντε Σάνκτις μπλόκαρε το σούπερ σουτ του Πλατέλλα, ενώ στο 14΄ο τερματοφύλακας των Ρωμαίων έδιωξε εκπληκτικά το νέο σουτ του 26χρονου επιθετικού της ΑΕΚ! Στο 15΄ο Ντε Σάνκτις μπλόκαρε το σουτ του Αραβίδη και στο 18΄και το 23΄δύο ακόμα σουτ των Μάνταλου και Αραβίδη πέρασαν λίγο άουτ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τοροσίδης χτύπησε τον Μάνταλο στο κεφάλι και ο μέσος της ΑΕΚ αποχώρησε με ράμματα. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Ρόμα πήρε ανέλπιστα το προβάδισμα όταν το φάουλ του Ιτούρμπε βρήκε στο τείχος και ξεγέλασε τον Ανέστη για το 0-1.

Στο 52΄η Ρόμα πέτυχε και δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Κεϊτά και έδειξε ότι υπερτερεί σε εμπειρίες της ΑΕΚ. Όμως, ο κόσμος της «Ένωσης» δεν πτοήθηκε σε καμία περίπτωση και με τραγούδι του έδωσε ψυχή και δύναμη στους «κιτρινόμαυρους». Αυτοί, θα μπορούσαν να μειώσουν σε δύο περιπτώσεις, αλλά αρχικά στο 65΄ο Ζόριτς και στη συνέχεια ο Ντούνης δεν κατάφεραν να σκοράρουν στα τετ α τετ με τον Ντε Σάνκις. Μάλιστα, στη δεύτερη περίπτωση ο μικρός λειτούργησε... παιδικά γυρίζοντας τη μπάλα παράλληλα στο... πουθενά!

Θα ήταν πραγματικά κρίμα να τελειώσει αυτό το ματς για την ΑΕΚ χωρίς να πανηγυρίσουν έστω μία φορά οι 25.000 οπαδοί της που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ. Στο 84΄ο Γεωργέας κέρδισε το πέναλτι και την ποινή μετέτρεψε σε γκολ με εύστοχη εκτέλεση ο Ντακόλ, δικαιώνοντας την εξαιρετική προσπάθεια που έκανε η «Ένωση» (κυρίως στο πρώτο μέρος) κόντρα στην ιταλική ομάδα. Οι «κιτρινόμαυροι» πίεσαν στα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση και έχασαν μια καλή ευκαιρία με τον Φαγέ.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης (80' Γεωργέας), Κολοβέτσιος (80' Σαρρής), Λαμπρόπουλος (80' Σβάρνας), Πεταυράκης (80' Γροντής), Κορδέρο (74' Φαγέ), Ανάκογλου (80' Ρόβας), Μάνταλος (46' Ζόριτς), Μπαρμπόζα (80' Μπρέσεβιτς), Πλατέλλας (59' Ντούνης), Αραβίδης (64' Ντακόλ)

ΡΟΜΑ: Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης (74' Κόουλ), Ντε Ρόσι, Αστόρι (63' Τότι), Εμάνουελσον (74' Παρέδες), Κεϊτά, Ναϊνγκολάν (90'+3 Ουτσάν), Ιτούρμπε (63' Λιάιτς), Φλορέντσι (90'+3 Σανάμπρια), Ζερβινιό (63' Ρομανιόλι), Ντέστρο (74' Σόμα)

Το live του φιλικού

19:22
Καλησπέρα! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το πιο δυνατό φιλικό της ΑΕΚ κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας με αντίπαλο τη Ρόμα, σε αναμέτρηση που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ.
19:25
Περίπου 30.000 κόσμος αναμένεται σήμερα στο ΟΑΚΑ για το σπουδαίο αυτό φιλικό.
19:28
Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ αποθεώθηκαν από τον κόσμο κατά την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο για την προθέρμανση.
19:33
Οι φίλοι της ΑΕΚ στο εξωτερικό μπορούν να παρακολουθήσουν μέσω livestreaming το φιλικό πατώντας ΕΔΩ.
19:41
Στον αγωνιστικό χώρο έχουν κάνει πλέον την εμφάνισή τους και οι παίκτες της Ρόμα για προθέρμανση.
19:46
Οι φίλοι της Ένωσης έχουν γεμίσει ασφυκτικά το πέταλο και δεν σταματούν να τραγουδούν.
19:49
Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Ανέστης, Αραβίδης, Ανάκογλου, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Μάνταλος, Μπακάκης, Πεταυράκης, Πλατέλλας, Κορδέρο, Μπαρμπόσα.
19:51
Η ενδεκάδα της Ρόμα: Ντε Σάνκτις, Ναϊνγκολάν, Ιτούρμπε, Ντε Ρόσι, Κεϊτά, Ντέστρο, Αστόρι, Φλορέντζι, Ζερβίνιο, Τοροσίδης, Εμάνουελσον.
20:06
Ο αποψινός αγώνας αποτελεί τεστ και για τη Ρόμα ενόψει των υποχρεώσεών της για το Καμπιονάτο την ερχόμενη εβδομάδα.
20:08
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
20:11
Η ΑΕΚ τιμά τον Φραντσέσκο Τότι για την πολυετή προσφορά του στο ποδόσφαιρο.
20:11
Σέντρα στον αγώνα!
20:14
Οι φίλοι της ΑΕΚ που βρίσκεστε στο εξωτερικό μπορείτε να δείτε σε LIVESTREAMING τον αγώνα στο σχετικό VIDEO.
20:14
Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Παππάς.
20:16
5' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με το σουτ του Μπαρμπόσα να καταλήγει άουτ.
20:21
9' Ακόμη μια καλή στιγμή για την ΑΕΚ με τον Πλατέλλα να μην μπορεί από κοντά να νικήσει τον Ντε Σάνκτις.
20:23
Συμπληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο του αγώνα και η ΑΕΚ στέκεται μέχρι στιγμής πολύ καλά.
20:26
14' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Μπακάκης έβγαλε τη σέντρα από δεξιά ο Μάνταλος έκανε ένα εντυπωσιακό γυριστό σκαστό σουτ αλλά ο Ντε Σάνκτις έδιωξε σε κόρνερ!
20:27
Αυτή ήταν η καλύτερη στιγμή στον αγώνα μέχρι στιγμής.
20:27
20:30
18' Ψηλοκρεμαστό σουτ του Αραβίδη, η μπάλα έφυγε άουτ.
20:37
Τάιμ άουτ στον αγώνα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.
20:43
30' Εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα, ο Κολοβέτσιος δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ,
20:49
Η Ρόμα έχει ανεβάσει την απόδοσή της στα τελευταία λεπτά, ωστόσο δεν έχει καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά την ΑΕΚ.
20:54
42' Μικρή διακοπή στο ματς καθώς ο Μάνταλος βρίσκεται στο έδαφος.
20:58
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
20:59
ΓΚΟΛ! Ο Ιτούρμπε ανοίγει το σκορ για την Ρόμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ.
21:00
Ημίχρονο στην αναμέτρηση.
21:17
Το δεύτερο ημίχρονο μόλις ξεκίνησε!
21:20
Αλλαγή για την ΑΕΚ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ο Ζόριτς στη θέση του Μάνταλου.
21:25
ΓΚΟΛ για τη Ρόμα! Ο Κεϊτά κάνει το 2-0 για τους Ιταλούς με κεφαλιά στο 53'.
21:31
Αλλαγή για την ΑΕΚ στο 59'. Ο Ντούνης περνά στη θέση του Πλατέλλα.
21:33
21:36
Τριπλή αλλαγή για την Ρόμα στο 63'. Ρομανιόλι, Λιάλιτς, Τότι αντί των Ζερβίνιο, Ιτούρμπε και Αστόρι.
21:37
64' Αλλαγή και για την ΑΕΚ. Ο Ντακόλ αντικαθιστά τον Αραβίδη.
21:38
65' Ο Ζόριτς χάνει μεγάλη ευκαιρία να μειώσει για την ΑΕΚ, με το πλασέ του να καταλήγει άουτ.
21:46
74' Ο Ζόριτς δοκίμασε το σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ.
21:48
74' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Φαγέ παίρνει τη θέση του Κορδέρο.
21:48
Τριπλή αλλαγή για τη Ρόμα. Κόουλ, Παρέδες, Σόμα αντί των Τοροσίδη, Εμάνουελσον και Ντέστρο.

21:53
Εν τω μεταξύ Σαρρής, Γεωργέας, Ρόβας και Σβάρνας. Πολλές αλλαγές από τον Δέλλα.
21:56
Πέναλτι για την ΑΕΚ!
21:57
ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με εύστοχη εκτέλεση του Ντακόλ στο 85'!
22:04
Καλή στιγμή για τη Ρόμα στο 91' με τον Ανέστη να διώχνει το σουτ του Κεϊτά και τον διαιτητή να δίνει... άουτ!
22:05
Διανύουμε το 3ο από τα 4 λεπτά των καθυστερήσεων.
22:06
Τέλος αγώνα!
22:08
Φίλοι της ΑΕΚ μπήκαν στο γήπεδο και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς να ακουστεί το τελικό σφύριγμα.
22:09
Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από τη Ρόμα, ωστόσο άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις κυρίως για την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.