Ρήγας Φεραίος - ΑΕΚ 0-4 (VIDEOS)

Η ΑΕΚ επικράτησε με 4-0 του Ρήγα Φεραίου, σε φιλική αναμέτρηση στα πλαίσια της προετοιμασίας της στο Βελεστίνο. Στο πρώτο ημίχρονο διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα με τους Ζόριτς, Ντούνη, Κολοβέτσιο και Μπαρμπόσα να βρίσκουν δίχτυα. Δείτε σε VIDEO τα γκολ.

Η ΑΕΚ επικράτησε με του Ρήγα Φεραίου, σε φιλική αναμέτρηση των δύο ομάδων στο Βελεστίνο. Η Ένωση ξεκίνησε με αρκετές αλλαγές στην 11άδα της σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στη Νίκη Βόλου, σε μια προσπάθεια του Τραϊανού Δέλλα να δει αγωνιζόμενους και ποδοσφαιριστές που δεν είχαν πάρει αρκετό χρόνο συμμετοχής.

Σε μόλις 3 λεπτά αγώνα η ΑΕΚ είχε καταφέρει να κερδίσει 6 κόρνερ (!) και να πιέσει αρκετά την άμυνα του Ρήγα, ενώ στο 10' το σκορ για τους "κιτρινόμαυρους" άνοιξε ο Ζόριτς. Στην καλή σέντρα του Μπαρμπόσα από τα αριστερά, ο Μπρέσεβιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κεφαλάς απέκρουσε. Στη συνέχεια της φάσης ο Ζόριτς με σουτ την έστειλε στο βάθος της εστίας.

Για το επόμενο 20λεπτο ο ρυθμός έπεσε κάπως, με τη μπάλα να παίζεται στο χώρο του κέντρου. Το δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ ήρθε στο 32' με τον Ντούνη να σκοράρει με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή.

Έξι λεπτά αργότερα οι παίκτες του Δέλλα πέτυχαν ακόμη ένα γκολ. Σε καλή εκτέλεση κόρνερ του Μπαρμπόσα, ο Σαρρής έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Κολοβέτσιος με προβολή την έσπρωξε στα δίχτυα του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου ήρθε και το 4ο γκολ. Ο Ρήγας Φεραίος ανέβηκε και η ΑΕΚ "χτύπησε" στην αντεπίθεση. Ο Ανάκογλου έκανε μια τρομερή κούρσα με τη μπάλα και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Μπαρμπόσα, ο οποίος την έστειλε στη γωνία της εστίας του Κεφαλά.

Στην επανάληψη είδαμε ένα διαφορετικό παιχνίδι. Οι φάσεις ήταν λιγότερες και ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Η ΑΕΚ άλλαξε σχεδόν όλη την 11άδα της, με τον Δέλλα να δοκιμάζει νέα πρόσωπα και σχήματα.

Πολύ καλός ήταν και ο τερματοφύλακας του Ρήγα Φεραίου, Τσεμπέλος, στο δεύτερο μέρος. Ο Έλληνας γκολκίπερ είπε "όχι" σε 4-5 καλές ευκαιρίες των "κιτρινόμαυρων" και κράτησε το αποτέλεσμα αναλλοίωτο μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Επόμενο φιλικό της ΑΕΚ είναι το Σάββατο 23/8 (20.30) στο ΟΑΚΑ με τη Ρόμα.

Δέλλας: "Κάποιοι πρέπει να πάρουν παραπάνω ευκαιρίες"

Το live του φιλικού

17:28
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε το φιλικό της ΑΕΚ με τον Ρήγο Φεραίο.
17:29
Αλλαγμένη η 11άδα της Ένωσης, σε σύγκριση με τον αγώνα κόντρα στη Νίκη Βόλου.
17:31
Ο Τραϊανός Δέλλας επέλεξε να ξεκινήσει με τους:
Π. Ντούνη, Σαρρή, Κολοβέτσιο, Γροντή, Γεωργέα, Ανάκογλου, Ρόβα, Ζόριτς, Μπρέσεβιτς, Μ. Ντούνη, Μπαρμπόσα
17:34
Στο γήπεδο βρίσκεται και ο Δημήτρης Μελισσανίδης, για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση.
17:37
Ρήγας Φεραίος: Κεφαλάς, Χατζηαθανασίου, Βουραζέρης, Γούτσιος, Σπάθης, Χατζής, Αλεξίου, Μπίκας, Ζενούνι, Μιχολίτσης, Κρεββατάς.
17:39
Ξεκίνησε η αναμέτρηση!
17:40
Πριν από τη σέντρα οι δύο ομάδες ανάρτησαν πανό στήριξης στο Σύλλογο Γονιών Παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια "Φλόγα".
17:41
2' Κόρνερ για την ΑΕΚ
17:42
Πέντε κόρνερ σε 3 λεπτά παιχνιδιού για την ΑΕΚ!
17:45
Λίγοι οι φίλοι της ΑΕΚ που παρακολουθούν από το γήπεδο την αναμέτρηση.
17:47
8' Καλό σουτ από τον Σαρρή, αλλά η μπάλα περνάει άουτ
17:48
ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!
17:49
10' Στην καλή σέντρα του Μπαρμπόσα από τα αριστερά, ο Μπρέσεβιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κεφαλάς απέκρουσε. Στη συνέχεια της φάσης ο Ζόριτς με σουτ την έστειλε στο βάθος της εστίας!
17:52
Θυμίζουμε ότι η ΑΕΚ δίνει το Σάββατο 23/8 (20.30) φιλικό με τη Ρόμα στο ΟΑΚΑ.
17:54
14' Η ΑΕΚ προσπαθεί να επιτεθεί κυρίως από την αριστερή πλευρά που αγωνίζεται ο Έλντερ Μπαρμπόσα.
17:56
17' 1-0 Μπροστά η ΑΕΚ.
17:59
20' Στο κέντρο παίζεται η μπάλα
18:01
Δείτε πως άνοιξε το σκορ η Ένωση με τον Ζόριτς:
18:05
26' Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ
18:06
26' Πολύ καλή προσπάθεια για τους "κιτρινόμαυρους"! Η κεφαλιά του Μπρέσεβιτς περνάει λίγο άουτ
18:06
Τάιμ-άουτ στον αγώνα!
18:08
Συνέχεια και πάλι στο ματς
18:08
29' Φάουλ κερδισμένο από τους παίκτες του Ρήγα Φεραίου που βγαίνουν για πρώτη φορά στην επίθεση
18:09
Έχει σηκώσει αρκετούς παίκτες για ζέσταμα ο Τραϊανός Δέλλας.
18:11
32' ΓΚΟΛ ξανά για την ΑΕΚ
18:12
Ο Ντούνης έκανε ωραίο κοντρόλ μέσα στην περιοχή και εκτέλεσε τον αντίπαλο γκολκίπερ!
18:12
2-0 η ΑΕΚ στο 32'
18:13
Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ στον αγώνα: Στη θέση του Π. Ντούνη περνάει ο Βούρας
18:15
36' Σουτ του Μπρέσεβιτς, η μπάλα περνάει άουτ
18:17
38' Ο Ανάκογλου κερδίζει φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ.
18:18
39' Ωραία εκτέλεση από τον Μπαρμπόσα, κόρνερ η μπάλα
18:18
3-0 η ΑΕΚ!
18:19
40' Ο Κολοβέτσιος με προβολή πετυχαίνει το τρίτο γκολ της ΑΕΚ στον αγώνα
18:20
41' Ακόμη ένα κόρνερ για τους "κιτρινόμαυρους"
18:22
ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!!
18:24
44' Στη γρήγορη αντεπίθεση της Ένωσης, ο Μπαρμπόσα βγήκε από τα αριστερά και με σουτ στην απέναντι γωνία, έγραψε το 4-0
18:25
Τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ για την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο.
18:25
Λήξη του πρώτου μέρους!
18:41
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
18:45
Η 11άδα για την ΑΕΚ για το δεύτερο ημίχρoνο: Βούρας, Σαρρής, Σβάρνας, Ρόβας, Ζόριτς, Φαγέ, Γροντής, Αραβίδης, Ντακόλ, Ντούνης, Μπακάκης
18:47
52' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ντούνης όμως δεν βάζει σωστά το πόδι του και η μπάλα περνάει άουτ
18:52
58' Η ΑΕΚ συνεχίζει να πιέζει την άμυνα του Ρήγα Φεραίου
18:53
Αλλαγές για την ΑΕΚ

18:54
Εκτός περνούν οι: Βούρας, Ντούνης, Ρόβας, Ζόριτς, Σαρρής και Γροντής.
Στη θέση τους οι: Μάνταλος, Πεταυράκης, Πλατέλλας, Τζανετόπουλος Κορδέρο και Καραγκιολίδης.
18:55
62' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ένωση!
19:01
67' Πολύ καλή φάση για την ΑΕΚ μετά τη συνεργασία Μάνταλου-Αραβίδη, αλλά η μπάλα περνάει κόρνερ
19:02
68' Σουτ του Πλατέλλα, αλλά η μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα του Ρήγα.
19:05
70' Έχει πέσει ο ρυθμός στον αγώνα.
19:08
74' Χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Στο γύρισμα του Μάνταλου, ο Πλατέλλας έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας του Ρήγα μπλόκαρε τη μπάλα
19:09
75'  Υπέροχο σουτ από τον Κορδέρο, στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα
19:12
79' Κόρνερ για την Ένωση
19:15
82' Όμορφο σουτ από τον Πλατέλλα, διώχνει σε ξανά σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Ρήγα.
19:19
84' Φάουλ για την ΑΕΚ σε καλό σημείο, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Ρήγα Φεραίου
19:20
86' Σουτ του Φαγέ, αλλά η μπάλα περνάει πάνω από την εστία
19:21
Δείτε σε VIDEO και τα 4 γκολ που πέτυχε η ΑΕΚ στον αγώνα:
19:23
90' Ακόμη ένα κόρνερ για την ΑΕΚ