Ηρακλής Ψαχνών - Εθνικός Αστέρας 0-0

Σε ένα μέτριο παιχνίδι με πολλές κίτρινες κάρτες εκατέρωθεν, ο Ηρακλής Ψαχνών πήρε τον πρώτο βαθμό της ιστορίας του στη Football League, φέρνοντας ισοπαλία με τον Εθνικό Αστέρα.

Στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, ο ενθουσιασμός των νεοφώτιστων αρκούσε για να γίνουν φάσεις γύρω από την εστία του Παναγιωτόπουλου, η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη.

Όταν η αμυντική γραμμή του Αστέρα περιόρισε τα λάθη της, οι μεσοεπιθετικοί του Αντώνη Πριόνα έριξαν το βάρος στη μάχη του κέντρου και στο κυνήγι των... χαμένων μεταβιβάσεων, οι οποίες ήταν αρκετές εκατέρωθεν.

Πρωταγωνιστής του πρώτου μέρους ήταν -άθελά του- ο διαιτητής Λαμπρόπουλος, ο οποίος "κιτρίνισε" έξι παίκτες (οι τέσσερις εξ αυτών φιλοξενούμενοι), εφαρμόζοντας κατά γράμμα τους κανονισμούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο περισσότερος χρόνος χάθηκε στην περίθαλψη τραυματιών, στα δυνατά μαρκαρίσματα και βέβαια τις κίτρινες κάρτες, στις οποίες αναδείχθηκε νικητής ο Αστέρας με σκορ... 4-5.

Στο τελευταίο 5λεπτο (συν το πεντάλεπτο των καθυστερήσεων), οι δύο ομάδες έχασαν καλές ευκαιρίες για να πάρουν το τρίποντο από στημένες φάσεις, όμως, οι δύο γκολκίπερ (Τόλιος και Παναγιωτόπουλος) είχαν αντίθετη άποψη.

Έτσι, ο Ηρακλής Ψαχνών πήρε τον πρώτο βαθμό της ιστορίας του στη Football League, απέναντι σε μία πολύ πιο έμπειρη ομάδα, που σήμερα απογοήτευσε με την εμφάνισή της.

Ηρακλής Ψαχνών: Τόλιος, Ζουλιώτης, Παριανός (55' Λιόσης), Ρεπετσάς, Μπακομήτρος, Γιώτας, Τσάτσος (66' Μάτσος), Τελκίνσκι (76' Ντελέκος), Πάγκαλος, Άλβες, Σέγκος.

Εθνικός Αστέρας: Παναγιωτόπουλος, Λαμπρόπουλος, Καρατζάς, Παντίδος (46' Πασάς), Γουσούλης, Λουτσιάνο (88' Παληγεώργος), Άντονι, Χαϊκάλης, Νάστος, Χωριανόπουλος, Χανιώτης (80' Σκαρτσίλας).