Θριαμβευτική νίκη της Νίκης επί του Παναιτωλικού

Η Νίκη Βόλου συνδύασε με εκπληκτική εμφάνιση τη νίκη επί του Παναιτωλικού (3-0) και αναρριχήθηκε στην κορυφή της Football League (ο συγκάτοικός της Απόλλων έχει 2 παιχνίδια λιγότερα).

Με το καλημέρα της αναμέτρησης του Πανθεσσαλικού και συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό, ο Νίκος Πουρτουλίδης άνοιξε το σκορ με εξ επαφής προσπάθεια, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του εξουδετερωμένου Γιάννη Τακίδη.

Η ομάδα του Αγρινίου άγγιξε την ισοφάριση στο 47ο λεπτό, όταν το δυνατό σουτ του Σίλβα Τζούνιορ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ηλία Βούρα, αλλά η Νίκη δεν θορυβήθηκε. Απεναντίας, με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Μανώλης Σκούφαλης σκόραρε με εκπληκτικό διαγώνιο σουτ και έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή.

Οι περίπου 2.000 φίλαθλοι της αναμέτρησης σηκώθηκαν από τις θέσεις τους για τρίτη φορά, στο 72ο λεπτό, τη στιγμή δηλαδή που ο Πουρτουλίδης έγραψε το τελικό αποτέλεσμα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο Κώστας Φλίγκος από τον Τακίδη.

Νίκη Βόλου (Μανωλάς): Βούρας, Ψιάνος, Κοντοδήμος, Καρατζάς, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Πουρτουλίδης (73' Σαμαράς), Σκούφαλης, Τάντιτς (64' Χατζής), Κυριάκος (81' Ουέλινγκτον), Φλίγκος.

Παναιτωλικός (Καραγεωργίου): Τακίδης, Μπακάκης, Γκόλιας, Κούσας, Ακουάρο (43' Ιωάννου), Σφακιανάκης, Μπογκντάνοβιτς (62' Κουτσοσπύρος), Φαβάλι, Καμαρά, Μύγας, Πασάς (46' Τζούνιορ).

# Οι δύο σκόρερ της Νίκης (Πουρτουλίδης και Σκούφαλης) βρήκαν δίχτυα για πρώτη φορά στο εφετινό πρωτάθλημα. Ο 29χρονος μέσος, μάλιστα, το έπραξε δις.

# Σπάνιο αυτογκόλ λίγο έλειψε να σημειωθεί στο 56ο λεπτό. Μετά από κάθετη μπαλιά του Σκούφαλη προς τον Κυριάκο, ο Τακίδης προσπάθησε να απομακρύνει, όμως, η μπάλα κόντραρε στον Κούσα και πήρε κατεύθυνση προς την εστία. Εν τέλει πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι.