Ο Παναιτωλικός στη Super League

Ο Παναιτωλικός άντεξε στην πίεση του Ολυμπιακού Βόλου, "χτύπησε" στις αντεπιθέσεις και φεύγοντας με τους τρεις βαθμούς από το Πανθεσσαλικό Στάδιο (2-1), κέρδισε το τελευταίο εισιτήριο για τη Super League, στην οποία επέστρεψε μετά από ένα χρόνο απουσίας.

Ο "τελικός" της εφετινής Football League, ο οποίος διεξήχθη υπό το βλέμμα περίπου 14.000 οπαδών του Ολυμπιακού Βόλου, δεν άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού υπήρξε ένταση στη φυσούνα.

Πέντε λεπτά μετά τη σέντρα, ο Μάριο Μπρέσκα εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση και ο Μανώλης Στεφανάκος απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ, ενώ λίγες στιγμές αργότερα, ο Παναιτωλικός απάντησε με τον Πασχάλη Μελισσά (αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε).

Στο 18ο λεπτό ο Ολυμπιακός Βόλου απείλησε με νέα εκτέλεση φάουλ του Μπρέσκα, αλλά οκτώ λεπτά αργότερα η ομάδα του Μάκη Χάβου βγήκε στην αντεπίθεση, ο Νταμιάν Μπελόν έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Ανρί Καμαρά κι εκείνος άνοιξε το σκορ με αριστερό πλασέ.

Η κατοχή ανήκε στους παίκτες του, ξυρισμένου "γουλί", Γιώργου Βαζάκα (57%-43%), πέραν όμως ενός ακόμη φάουλ του Μπρέσκα και μιας κοντινής κεφαλιάς του Παλαιολόγου έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, δεν επέβαλαν την κυριαρχία τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο αντίθετα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και μετά την είσοδο του Ανιέτε "εγκαταστάθηκαν" στα καρέ του Στεφανάκου. Η δικαίωσή τους ήρθε στο 54ο λεπτό με κεφαλιά του Γιανίκ Γιενγκά, έπειτα από σέντρα του Σταμάτη Καρρά, ενώ αμέσως μετά, το πλασέ του Μπρέσκα πέρασε λίγο άουτ.

Η κίνηση ματ του Χάβου καταγράφηκε στο 58' όταν αντικατέστησε τον Γιάννη Πασά με τον Χρήστο Κουτσοσπύρο. Δεκατρία λεπτά αργότερα ο Μπακάκης έκανε μία πολύ όμορφη ενέργεια από τα δεξιά, έβγαλε τη σέντρα και ο πολύπειρος επιθετικός έκανε το 2-1 με μία δύσκολη προσπάθεια.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο Ολυμπιακός Βόλου προσπάθησε να απειλήσει με κάποιες σέντρες, αλλά όσο περνούσε η ώρα, οι παίκτες του έχαναν τις ελπίδες τους για ανατροπή. Ως εκ τούτου ο Παναιτωλικός έφυγε με τη νίκη-άνοδο από το Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Ολυμπιακός Βόλου (Γιώργος Βαζάκας): Γκίτκος, Καρράς, Κατσιαρός, Παλαιολόγος, Γόγολος, Ολίσε (89' Ογκουνσότο), Πινδώνης (48' Ανιέτε), Μπολάτι (79' Ναντάγια), Μπρέσκα, Γιενγκά, Σολάκης.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Στεφανάκος, Αραμπατζής, Μπακάκης, Κούσας, Μελισσάς, Μουμίν, Σφακιανάκης, Ιορδανίδης, Μπελόν (93' Σμίλτος), Καμαρά (88' Μύγας), Πασάς (58' Κουτσοσπύρος).

# Η ένταση δεν έλειψε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

# Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι φίλοι του Ολυμπιακού Βόλου.

# Στο άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής ο Ηρακλής επικράτησε 4-0 της Νίκης Βόλου και κατέλαβε τη 2η θέση στην ειδική βαθμολογία των πλέι οφ. Τα γκολ σημείωσαν οι Χρίστιαν Κιρόφσκι (36' και 59' πέν.), Γιώργος Παληγεώργος (40') και Χρήστος Αλεξίου (92').

TO LIVE

19:47
Καλησπέρα σας
19:48
Θα παρακολουθήσετε την 6η και τελευταία αγωνιστική των play off της Football league
19:48
Το παιχνίδι που ξεχωρίζει φυσικά θα γίνει στο γεμάτο Πανθεσσαλικό Στάδιο, μεταξύ του Ολυμπιακού Βόλου και του Παναιτωλικού
19:52
Οι δύο ομάδες έχουν δύο βαθμούς διαφορά στην ειδική βαθμολογία με τον Παναιτωλικό να είναι πρώτος. Εάν νικήσει ο Ολυμπιακός Βόλου τότε θα πάρει την άνοδο στην Super League. Ο Παναιτωλικός εκτός από νίκη του φτάνει και η ισοπαλία για να κερδίσει την άνοδο
19:54
Το άλλο σημερινό ματς το οποίο είναι αδιάφορο βαθμολογικά είναι μεταξύ του Ηρακλή και της Νίκης Βόλου

Οι συνθέσεις του αγώνα Ολυμπιακός Βόλου-Παναιτωλικός:

Ολυμπιακός Βόλου: Γκίτκος, Καρράς, Κατσιαρός, Παλαιολόγος, Γόγολος, Ολίσε, Πινδώνης, Μπολάτι, Μπρέσκα, Γενγκά, Σολάκης.

Παναιτωλικός: Στεφανάκος, Αραμπατζής, Μπακάκης, Κούσας, Μελισσάς, Μουμίν, Σφακιανάκης, Ιορδανίδης, Μπελόν, Καμαρά, Πασάς.

20:01
Οι συνθέσεις του αγώνα Ηρακλής-Νίκη Βόλου:

Ηρακλής : Χουάντερσον, Παπαστεριανός, X. Παληγεώργος, Κραγιόπουλος, Φερνάντεζ, Βουτσιάς, Γ. Παληγεώργος, Σιατραβάνης, Σαράφογλου, Κιρόφσκι, Θόρια.

Νίκη Βόλου: Καρακούτσης, Ψιάνος, Χατζής, Κοντοδήμος, Πιτταράς, Πορτουλίδης, Τζιώρας, Λαλίν, Κυριάκος,  Τάντιτς, Ουέλινγκτον.

20:03
Μια μικρή αψιμαχία υπήρχε στην φυσούνα με τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού που έληξε με την επέμβαση ενός Αστυνομικού
20:06
Ξεκίνησε το ματς στο Καυτανζόγλειο. Ηρακλής-Νίκη Βόλου 0-0
20:07
Το ματς το δείχνει το OTE TV4, εντυπωσιακή είναι η ατμόσφαιρα από τον κόσμο που βρίσκεται στις εξέδρες, χωρίς ακρότητες
20:07
Στις εξέδρες βρίσκονται το λιγότερο 14.000 φίλοι της ομάδας του Ολυμπιακού Βόλου
20:08
Ξεκίνησε ο "τελικός" του Πανθεσσαλικού
20:08
Η απόφαση της απολογίας του Παναιτωλικού αναμένεται στο τέλος της εβδομάδας ή στις αρχές της επόμενης
20:13
5': Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου με τον Στεφανάκο να διώχνει την μπάλα φάουλ του Μπρέσκα
20:15
7': Απάντηση στις φάσεις για τον Παναιτωλικό, μετά από εκτέλεση φάουλ ο Μελισσάς βρήκε την μπάλα με την πλάτη και κατέληξε άουτ
20:18
9': Σουτ του Ιορδανίδη για τον Παναιτωλικό από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα έφυγε άουτ
20:26
17': Νέα απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρέσκα για τον Ολυμπιακό Βόλου ο Στεφανάκος έπεσε και απομάκρυνε την μπάλα
20:31
27': Σουτ του Σιατραβάνη για τον Ηρακλή η μπάλα έφυγε άουτ
20:34
26': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Παναιτωλικός "πάγωσε" το Πανθεσσαλικό με γκολ του Καμαρά. Ολυμπιακός Βόλου-Παναιτωλικός 0-1
20:36
29': Κίτρινη κάρτα στον Σολάκη για θέατρο μέσα στην περιοχή του Παναιτωλικού
20:37
30': Κίτρινη κάρτα στον Αραμπατζή για κράτημα της φανέλας στον Γιενκά
20:37
Μέχρι στιγμής τόσο ο διαιτητής Σιδηρόπουλος, όσο και οι επόπτες είναι σωστοί στις αποφάσεις τους
20:38
31': Νέα εκτέλεση φάουλ του Μπρέσκα, έδιωξε σε κόρνερ ο Στεφανάκος. Στην εξέλιξη της φάσης ο Σολάκης έκανε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και πάλι ο Στεφανάκος έδιωξε σε κόρνερ.
20:40
14.000 είναι τα εισιτήρια που τυπώθηκαν, το ένα πέταλο είναι κλειστό και φιλοξενεί μόνο τα μέλη της διοίκησης του Παναιτωλικού
20:43
Αν νικήσει ο Παναιτωλικός και ο Ηρακλής και τιμωρηθεί ο Παναιτωλικός και του αφαιρεθούν βαθμοί, τότε ανεβαίνει ο Ηρακλής. Αλλά ακόμα και να τιμωρηθεί ο Παναιτωλικός έχει το δικαίωμα της έφεσης
20:46
40': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (36'-40'), ο Ηρακλκής πέτυχε δύο γκολ με Κιρόφσκι και Χρήστο Παληγεώργο. Ηρακλής-Νίκη Βόλου 2-0
20:55
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Ολυμπιακός Βόλου-Παναιτωλικός 0-1
21:12
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
21:14
48': Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Ανιέτε στην θέση του Πινδώνη
21:17
51': Σέντρα από τον Μπρέσκα, ο Σολάκης έκανε μια κακή κεφαλιά η μπάλα έφυγε άουτ
21:20
54': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Ολυμπιακός Βόλου έφτασε στην ισοφάριση με κεφαλιά του Γενγκά. Ολυμπιακός Βόλου-Παναιτωλικός 1-1
21:22
55': Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου με τον Μπρέσκα μέσα από την περιοχή να κάνει το πλασέ και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Στεφανάκου
21:24
59': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Ηρακλής πέτυχε και τρίτο γκολ με πέναλτι του Κιρόφσκι. Ηρακλής-Νίκη Βόλου 3-0
21:26
57': Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Κουτσοσπύρος πήρε την θέση του Πασά
21:32
66': Σουτ από τον Ιορδανίδη για τον Παναιτωλικό η μπάλα έφυγε άουτ
21:35
69': Μακρινό σουτ από τον Μπολάτι η μπάλα κόντραρε άλλαξε πορεία, με τον Στεφανάκο να πέφτει και να διώχνει σε κόρνερ
21:38
71': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Παναιτωλικός πήρε και πάλι το προβάδισμα με προβολή του Κουτσοσπύρου. Ολυμπιακός Βόλου-Παναιτωλικός 1-2
21:39
Σε περίπτωση ισοπαλίας ανεβαίνει ο Παναιτωλικός
21:50
Στο 83' είναι η αναμέτρηση του Βόλου με τον Παναιτωλικό να είναι μπροστά στο σκορ με 2-1
21:55
90': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Ηρακλής πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Αλεξίου. Ηρακλής-Νίκη Βόλου 4-0
21:58
Λήξη του αγώνα στο Καυτανζόγλειο. Ηρακλής-Νίκη Βόλου 4-0
22:05
Λήξη του αγώνα στο Πανθεσσαλικό
22:05
Ο Παναιτωλικός νίκησε με 2-1 τον Ολυμπιακό Βόλου και επιστρέφει στην Super League μετά από απουσία ενός έτους