Ο Φωστήρας το αθηναϊκό ντέρμπι

Με γκολ του Αλέξανδρου Σεχολάρι στο 29ο λεπτό, ο Φωστήρας αναδείχθηκε νικητής του αθηναϊκού ντέρμπι με τον Αχαρναϊκό στο Μενίδι (1-0) και πήρε τους πρώτους του εκτός έδρας βαθμούς μετά τις 26 Οκτωβρίου.

Ο Αχαρναϊκός έχασε πέναλτι (ο Θοδωρής Μοσχονάς νίκησε τον Αλέξη Ντάλλα) και μαζί τη μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί στο 12ο λεπτό, με συνέπεια ο Φωστήρας να αναθαρρήσει και εν τέλει να σκοράρει στο 29ο λεπτό με μακρινό σουτ του Σεχολάρι.

Μοιραίος της αναμέτρησης, η οποία διεξήχθη υπό το βλέμμα του Αλέξη Κούγια, ήταν ο Ντάλλας καθώς εκτός από το χαμένο πέναλτι, έχει τη μεγαλύτερη ευθύνη για το γκολ, ενώ στο 52ο λεπτό αντί να δώσει στον αμαρκάριστο Μανώλη Σκούφαλη, προτίμησε να σουτάρει από πλάγια θέση.

Ο αγώνας του Μενιδίου επεφύλασσε και ένα ευτράπελο. Λίγα λεπτά πριν από το φινάλε ένα ball boy πήρε ένα μικρό πανό των οπαδών του Φωστήρα και διέσχισε τον αγωνιστικό χώρο για να το δώσει σε εκείνους του Αχαρναϊκού, με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί για λίγα δευτερόλεπτα.

Αχαρναϊκός (Βαζάκας): Παγούδης, Νιάρος, Προβατίδης (84' Καλογερόπουλος), Μωυσιάδης, Παραράς, Λιαπάκης (68' Αθανασόπουλος), Ντάλλας, Ανδράλας (46' Βλάχος), Σκούφαλης, Γουέλκαμ, Νεόφυτος.

Φωστήρας (Ματάισεν): Μοσχονάς, Κάρβοτ, Κάργας, Σεχολάρι, Εμέκα, Βούζας (46' Εμπέτσι), Τεγούσης (68' Γκίνο), Κακαράς, Μακρίδης (88' Λεοντίου), Ζιάμπαρης, Αχείμαστος.