13η αγ.: Η Κέρκυρα στη Super League

Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ματιέ Γκόμες στο 28ο λεπτό χάρισε στην Κέρκυρα τη νίκη επί του Ηρακλή με 1-0 και κατ' επέκταση την επιστροφή στη Super League μετά από ένα χρόνο απουσίας. Αγκαλιά με τη 2η θέση η Νίκη Βόλου, στα Χανιά θα κριθεί το εισιτήριο για το μπαράζ με την Ξάνθη.

Ηρακλής Ψαχνών - Νίκη Βόλου 1-2

Σαράντα οκτώ ολόκληρα χρόνια μετά την τελευταία συμμετοχή της στη μεγάλη κατηγορία, η Νίκη Βόλου βρίσκεται πιο κοντά από ποτέ στη μεγάλη επιστροφή. Ο Ηρακλής Ψαχνών είχε γνωρίσει ελάχιστες εντός έδρας ήττες εφέτος, όμως, η θεσσαλική ομάδα ήταν καλύτερη και προηγήθηκε στο 47ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Χρήστου Τζιώρα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν με σουτ του Βαγγέλη Ντελέκου στο 69', αλλά δύο λεπτά αργότερα ο νεοεισελθών Ισαάκ Χοβέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 με κοντινό σουτ. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Θανάσης Παλαιολόγος με δεύτερη κίτρινη.

Ηρακλής Ψαχνών: Αθανασόπουλος, Μπακομήτρος, Β. Πατσατζόγλου (83' Ντινιωτάκης), Παληγεώργος (46' Ντελέκος), Παλαιολόγος, Χ. Πατσατζόγλου, Τζανής, Σταματής, Γκμπαγκουιντί, Οχάντζα (20' Καλαϊτζίδης), Κρητικός.

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Γκότοβος, Ζουλιώτης, Σοϊλέδης, Ρεπετσάς, Μπιτσάκος (83' Ακασού), Πινιέιρο, Σουλίδης (59' Ισαάκ), Μανουσάκης, Ανιέτε (74' Μπακάλης), Τζιώρας.

Ολυμπιακός Βόλου - Αιγινιακός 2-0

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους συνήθεις Μάριο Μπρέσκα, ο οποίος δημιουργούσε και Μάριο Γκούρμα, ο οποίος σκόραρε, ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε 2-0 του αδιάφορου Αιγινιακού και αγκάλιασε την 3η θέση της ειδικής βαθμολογίας. Πέντε λεπτά χρειάστηκαν οι δύο παίκτες για να συνεργαστούν και να χαρίσουν το προβάδισμα στην ομάδα τους, ενώ στο 55' έπραξαν αναλόγως και κλείδωσαν τη νίκη. Οι γηπεδούχοι, που είχαν και δύο δοκάρια, χρειάζονται βαθμό στο εκτός έδρας ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τα Χανιά για να εξασφαλίσουν τα μπαράζ, ενώ με νίκη ελπίζουν σε ήττα της Νίκης Βόλου για να πάρουν εκείνοι το δεύτερο εισιτήριο της απευθείας ανόδου.

Oλυμπιακός Βόλου: Γκίτκος, Ζέρης, Πινδώνης, Κατσιαρός, Μελίσσης, Κατσίκης (71' Κόμνος), Κολημήτρας, Ρόκας, Νικολιάς, Γκούρμα (81' Ιωάννου), Μπρέσκα (58' Μόνχε).

Αιγινιακός: Τόλιος (6' Φαρμάκης), Δήμου, Λιόλιος, Κωνσταντινίδης, Γιαζιτζόγλου, Χατζής, Φαμπίνιο, Γκέσιος, Δεμηρτζόγλου (57' Κ. Αχαλινόπουλος), Μανσάνο (46' Κυνηγόπουλος), Κουτσοσπύρος.

Κέρκυρα - Ηρακλής 1-0

Κατά την προσφιλή της τακτική, η Κέρκυρα πέρασε λίγους μήνες στη Football League και στη συνέχεια πάτησε το... κουμπί της ανόδου μετά και τη νίκη της επί του Ηρακλή με 1-0. Οι "Φαίακες" δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα από τον αδιάφορο "γηραιό", ο οποίος έμεινε με 10 παίκτες στο 26ο λεπτό λόγω -αυστηρής- αποβολής του Μιχάλη Μπουκουβάλα και πίσω στο σκορ από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ματιέ Γκόμες στο 28ο. Το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, αφού οι γηπεδούχοι απλώς φρόντισαν να κρατήσουν τους αντιπάλους μακριά από τα καρέ τους και να εξασφαλίσουν τους τρεις βαθμούς που εν τέλει τους επανέφεραν στη μεγάλη κατηγορία.

Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης, Γκόμες, Μαραγκός, Παρασκευαΐδης, Βλάχος, Ανδρεόπουλος, Ναγιάρ (55' Καραγιαννίδης), Κόντος, Καραδέμητρος, Γεωργακόπουλος (62' Αρμένης), Μπεριάν (74' Κουλούρης).

Ηρακλής: Κολίτσι, Μπουκουβάλας, Σαββίδης, Κοντέων, Κοντοδήμος, Τσιλιανίδης, Ιντζόγλου, Μπαμπά (46' Μπαμπά), Πουρτουλίδης, Χιονίδης (46' Αποστολίδης), Ματσούκας (90' Κραγιόπουλος).

Χανιά - Φωστήρας 1-0

Τη σημαντικότερη νίκη της ιστορίας τους πανηγύρισαν τα ελλιπή Χανιά, καθώς αν πάρουν τους τρεις βαθμούς και κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου την τελευταία αγωνιστική, θα διεκδικήσουν την πρώτη τους συμμετοχή στα μεγάλα σαλόνια σε αγώνα μπαράζ με την Ξάνθη. Η κρητική ομάδα μπήκε φορτσάτη στην αναμέτρηση με τον Φωστήρα, ο οποίος ταξίδεψε με 15 παίκτες στη "μεγαλόνησο", ωστόσο χρειάστηκε ένα μαρκάρισμα του Παναγιώτη Αχείμαστου στον νεοεισελθόντα Τόμι Κονσταντίνοβ για να προηγηθεί στην εκπνοή του πρώτου μέρους με πέναλτι του Κώστα Πάγκαλου. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι διατήρησαν με άνεση το υπέρ τους προβάδισμα και, πλέον, σκέφτονται τον "τελικό" με το σύλλογο της Μαγνησίας.

Χανιά: Ρίζος, Παπατζίκος, Καμπλιώνης, Παγώνης (40' Κονσταντίνοβ), Πιθαρούλης, Σκάρος, Πάγκαλος (89' Μάνικος), Τσατσαρής, Βαλλιάνος, Βασιλόγιαννης (73' Λουκίνας), Μαραγκουδάκης.

Φωστήρας: Γιαννιώτης, Κακαράς, Γαρουφαλιάς, Τασουλής, Γκίνο, Ζιάμπαρης, Τεγούσης, Μακρίδης (65' Λύρας), Σμυρλής (46' Σεχολάρι), Αχείμαστος, Λεοντίου (79' Μπαστάνης).

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

(44' πέν. Πάγκαλος)

(28' πέν. Γκόμες)

(5', 55' Γκούρμα)

(66' Ντελέκος - 48' Τζιώρας, 71' Ισαάκ)

Δύο νίκες, τέσσερις κρητικές ομάδες στη Super League!

Το live των αναμετρήσεων

17:26
Καλωσήρθατε στο live των αναμετρήσεων της 13ης και προτελευταίας αγωνιστικής των πλέι οφ της Football League.

17:36
Ηρακλής Ψαχνών: Αθανασόπουλος, Μπακομήτρος, Β. Πατσατζόγλου, Παληγεώργος, Παλαιολόγος, Χ. Πατσατζόγλου, Τζανής, Σταματής, Γκμπαγκουιντί, Οχάντζα, Κρητικός.

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Γκότοβος, Ζουλιώτης, Σοϊλέδης, Ρεπετσάς, Μπιτσάκος, Πινιέιρο, Σουλίδης, Μανουσάκης, Ανιέτε, Τζιώρας.
17:43
Oλυμπιακός Βόλου: Γκίτκος, Ζέρης, Πινδώνης, Κατσιαρός, Μελίσσης, Κατσίκης, Κολημήτρας, Ρόκας, Νικολιάς, Γκούρμα, Μπρέσκα.

Αιγινιακός: Τόλιος, Δήμου, Λιόλιος, Κωνσταντινίδης, Γιαζιτζόγλου, Χατζής, Φαμπίνιο, Γκέσιος, Δεμηρτζόγλου, Μανσάνο, Κουτσοσπύρος.

17:55
Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης, Γκόμες, Μαραγκός, Παρασκευαΐδης, Βλάχος, Ανδρεόπουλος, Ναγιάρ, Κόντος, Καραδέμητρος, Γεωργακόπουλος, Μπεριάν.

Ηρακλής: Κολίτσι, Μπουκουβάλας, Σαββίδης, Κοντέων, Κοντοδήμος, Τσιλιανίδης, Ιντζόγλου, Μπαμπά, Πουρτουλίδης, Χιονίδης, Ματσούκας.
17:56
Χανιά: Ρίζος, Παπατζίκος, Καμπλιώνης, Παγώνης, Πιθαρούλης, Σκάρος, Πάγκαλος, Τσατσαρής, Βαλλιάνος, Βασιλόγιαννης, Μαραγκουδάκης.

Φωστήρας: Γιαννιώτης, Κακαράς, Γαρουφαλιάς, Τασουλής, Γκίνο, Ζιάμπαρης, Τεγούσης, Μακρίδης, Σμυρλής, Αχείμαστος, Λεοντίου.
17:58
Ολυμπιακός Βόλου - Αιγινιακός: Έχει μπει φορτσάτη η θεσσαλική ομάδα.
18:01
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός Βόλου - Αιγινιακός 1-0 (5ο λεπτό): Ο Νικολιάς ανοίγει στον Μπρέσκα, ο οποίος κάνει την παράλληλη μπαλιά προς τον Γκούρμα κι εκείνος ανοίγει το σκορ με προβολή.
18:03
Ολυμπιακός Βόλου - Αιγινιακός (7ο λεπτό): Το ματς έχει αρχίσει με τους χειρότερους οιωνούς για την ομάδα της Πιερίας, καθώς τραυματίζεται και αποχωρεί ο γκολκίπερ Τόλιος! Τον αντικαθιστά ο Φαρμάκης.
18:08
Ηρακλής Ψαχνών - Νίκη Βόλου (10ο λεπτό): Σουτ του Τζιώρα, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.
18:10
Κέρκυρα - Ηρακλής (15ο λεπτό): Οι γηπεδούχοι έχουν παραταχθεί χωρίς τους Μπαλντοβάλιεβ και Σίκιμιτς, ωστόσο είναι πολύ καλύτεροι μέχρι στιγμής. Λογικό αν αναλογιστεί κανείς ότι ο "γηραιός" δεν έχει μαθηματικές ελπίδες για άνοδο.
18:15
Ηρακλής Ψαχνών - Νίκη Βόλου (16ο λεπτό): Σέντρα του Σοϊλέδη από δεξιά, ο Τζιώρας παίρνει την κεφαλιά-ψαράκι και στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.
18:16
Ηρακλής Ψαχνών - Νίκη Βόλου (20ό λεπτό): Ο Καλαϊτζίδης αντί του Οχάντζα.
18:18
Ολυμπιακός Βόλου - Αιγινιακός (22ο λεπτό): Εκτέλεση κόρνερ του Κατσίκη, ο Μελίσσης πιάνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.
18:20
Χανιά - Φωστήρας (24ο λεπτό): Σουτ του Βαλλιάνου, η μπάλα άουτ.
18:22
Χανιά - Φωστήρας: Οι γηπεδούχοι έχουν παραταχθεί χωρίς τέσσερις παίκτες (Πότσι, Μανωλάς, Μπουντόπουλος, Θεοδωρόπουλος), ενώ οι φιλοξενούμενοι ταξίδεψαν με μόλις 15 παίκτες στην Κρήτη.
18:24
ΓΚΟΛ! Κέρκυρα - Ηρακλής 1-0 (28ο λεπτό): Ο Γεωργακόπουλος πέφτει εντός περιοχής μετά από επαφή με τον Μπουκουβάλα και ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι. Ο Γκόμες ευστοχεί και ανοίγει το σκορ. Επιεικώς αυστηρή η αποβολή του παίκτη των φιλοξενούμενων.
18:30
Ολυμπιακός Βόλου - Αιγινιακός (33ο λεπτό): Σέντρα σουτ του Ζέρη από πολύ πλάγια θέση, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Φαρμάκη.
18:34
Χανιά - Φωστήρας (40ό λεπτό): Ο Κονσταντίνοβ στη θέση του τραυματία Παγώνη.
18:35
Χανιά - Φωστήρας: Στιγμές νωρίτερα οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, υποστηρίζοντας ότι έγινε κράτημα του Τασουλή στον Βασιλόγιαννη.
18:36
Ηρακλής Ψαχνών - Νίκη Βόλου: Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι όχι μόνο έχουν ισορροπήσει το ματς, αλλά απειλούν.

18:42
Ηρακλής Ψαχνών - Νίκη Βόλου (44ο λεπτό): Εκπληκτική μπαλιά του Πινιέιρο, ο αμαρκάριστος Μανουσάκης παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
18:42
Ημίχρονo: Ολυμπιακός Βόλου - Αιγινιακός 1-0
18:44
ΓΚΟΛ! Χανιά - Φωστήρας 1-0 (44ο λεπτό): Ο νεοεισελθών Κονσταντίνοβ κερδίζει πέναλτι από τον Αχείμαστο, ο οποίος αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη και ο Πάγκαλος ευστοχεί.

18:56
Με τα τωρινά δεδομένα η Κέρκυρα ανεβαίνει στη Super League.
18:57
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο των αναμετρήσεων.
19:03
ΓΚΟΛ! Ηρακλής Ψαχνών - Νίκη Βόλου 0-1 (48ο λεπτό): Ο Σοϊλέδης δεν πιάνει καλά το σουτ από πλάγια αριστερά, αλλά η μπάλα καταλήγει στον Τζιώρα, ο οποίος ανοίγει το σκορ με κοντινό σουτ.
19:06

2. Νίκη Βόλου 26
4. Χανιά 21
19:07
Σε περίπτωση ισοβαθμίας είτε με την Νίκη Βόλου είτε με τα Χανιά μετά και το πέρας της τελευταίας αγωνιστικής, ο Ολυμπιακός Βόλου υστερεί.
19:09
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός Βόλου - Αιγινιακός 2-0 (55ο λεπτό): Από νέα συνεργασία του Μπρέσκα με τον Γκούρμα προέρχεται και το δεύτερο γκολ. Ο πρώτος σεντράρει από δεξιά και ο δεύτερος εκτελεί με διπλή προσπάθεια (αρχικά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο).
19:11
Ηρακλής Ψαχνών - Νίκη Βόλου (54ο λεπτό): Σουτ του Γκμπαγκουιντί με το αριστερό, η μπάλα κοντράρει και περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι.
19:12
Κέρκυρα - Ηρακλής (58ο λεπτό): Πλασέ του Γεωργακόπουλου, ο Κολίτσι αποκρούει.
19:15
Ολυμπιακός Βόλου - Αιγινιακός (63ο λεπτό): Σουτ του Νικολιά, η μπάλα περνά εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Φαρμάκη.
19:18
Χανιά - Φωστήρας: Οι γηπεδούχοι πιέζουν για το δεύτερο γκολ.
19:23
ΓΚΟΛ! Ηρακλής Ψαχνών - Νίκη Βόλου 1-1 (66ο λεπτό): Σέντρα του Γκμπαγκουιντί, ο Αποστολίδης επιχειρεί να αποκρούσει με το ένα χέρι, η μπάλα φτάνει στον Ντελέκο που με σουτ εντός περιοχής ισοφαρίζει.
19:24

4. Χανιά 21
19:26
ΓΚΟΛ! Ηρακλής Ψαχνών - Νίκη Βόλου 1-2 (71ο λεπτό): Οι φιλοξενούμενοι ανακτούν άμεσα το προβάδισμα με σουτ του Ισαάκ που είχε περάσει ως αλλαγή.
19:32

4. Χανιά 21
19:34
Με τα τωρινά δεδομένα η Κέρκυρα ανεβαίνει στη Super League και η Νίκη Βόλου χρειάζεται ένα βαθμό επί του αδιάφορου Ηρακλή, προκειμένου να αγωνιστεί στη μεγάλη κατηγορία για πρώτη φορά μετά από το 1966!
19:35
Βέβαια, η Νίκη Βόλου ανεβαίνει και σε περίπτωση που ο Ολυμπιακός Βόλου χάσει βαθμό ή βαθμούς στα Χανιά.
19:36
Χανιά - Φωστήρας (80ό λεπτό): Τετ-α-τετ του Λουκίνα με τον Γιαννιώτη, νικητής ο δεύτερος.
19:37
Τα Χανιά, από την πλευρά τους, χρειάζονται νίκη επί του Ολυμπιακού Βόλου την τελευταία αγωνιστική για να διεκδικήσουν μέσω μπαράζ με την Ξάνθη το τελευταίο εισιτήριο της Super League.
19:37
Ολυμπιακός Βόλου - Αιγινιακός (80ό λεπτό): Σουτ του Ρόκα εκτός περιοχής, η μπάλα στο δοκάρι.
19:45
Τελικό: Κέρκυρα - Ηρακλής 1-0: Οι "Φαίακες" επιστρέφουν στη Super League!
19:45
Ηρακλής Ψαχνών - Νίκη Βόλου (92ο λεπτό): Aποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη ο Παλαιολόγος.
19:47
Τελικό: Χανιά - Φωστήρας 1-0: Με νίκη επί του Ολυμπιακού Βόλου την τελευταία αγωνιστική, η κρητική ομάδα τερματίζει στην 3η θέση της ειδικής βαθμολογίας των πλέι οφ.
19:48
Τελικό: Ολυμπιακός Βόλου - Αιγινιακός 2-0: Αγκαλιά με την 3η θέση οι "ερυθρόλευκοι", οι οποίοι πάντως χρειάζονται βαθμό στα Χανιά την τελευταία αγωνιστική. Με νίκη δε ελπίζουν ακόμα και για τη 2η θέση.
19:49
Τελικό: Ηρακλής Ψαχνών - Νίκη Βόλου 1-2: Ένα βαθμό από την επιστροφή στη μεγάλη κατηγορία ύστερα από 48 ολόκληρα χρόνια απέχει η ομάδα της Μαγνησίας.
19:50
Ιδού και η βαθμολογία

4. Χανιά 21
19:51
Σας ευχαριστούμε που απολαύσατε μαζί μας τους αγώνες της 13ης αγωνιστικής. Aνανεώνουμε το ραντεβού μας για την Κυριακή (1/6) στις 18:00, όπου θα διεξαχθεί η τελευταία στροφή των πλέι οφ. Καλό βράδυ.