Φινάλε θρίλερ στην Λαμία, πλησίασε στην κορυφή ο Ηρακλής (PHOTOS)

Η Λαμία απείχε λίγα δευτερόλεπτα από την έβδομη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, αλλά ο Τύρναβος ισοφάρισε 1-1 στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Άκη Γεωργίου. Κερδισμένος ο Ηρακλής, ο οποίος επικράτησε 2-0 της Ζακύνθου και πλησίασε στο -1 από την κορυφή.

1ος όμιλος

Ισόπαλη χωρίς γκολ έληξε η αθηναϊκή μονομαχία μεταξύ του Αχαρναϊκού και του Απόλλωνα Σμύρνης, σε μία αναμέτρηση που διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή και είχε διαφορετική εικόνα στα ημίχρονα: στο πρώτο ήταν πιο απειλητικοί οι φιλοξενούμενοι, στο δεύτερο οι γηπεδούχοι. Ως εκ τούτου, η "ελαφρά ταξιαρχία" συμπλήρωσε τρία ματς χωρίς νίκη μακριά από το "Γ. Καμάρας".

Την πρώτη της νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Καλλιθέα, η οποία επικράτησε 2-0 της Επισκοπής στο βαρύ αγωνιστικό χώρο του "Σ. Γιαλαμπίδης" στον Ταύρο. Ο κρητικός σύλλογος είχε δοκάρι στο 15' με τον Στέλιο Δελήμπαση, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν (στο 35' με τον Γιώργο Κατσικογιάννη) και απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα (στο 44' αποβλήθηκε ο Ραφαήλ Μαραθιανός). Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 75', όταν ο Αλέξανδρος Αρναρέλης σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της αθηναϊκής ομάδας.

Η αποβολή του Βασίλη Πατσατζόγλου στο 70' λειτούργησε ευεργετικά για τα Χανιά, αφού τρία λεπτά αργότερα ο Κώστας Πάγκαλος ισοφάρισε με κεφαλιά και διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Ο Ηρακλής Ψαχνών είχε πάρει το προβάδισμα στο 44ο λεπτό με πλασέ του Κώστα Φλίγκου, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η κρητική ομάδα είχε ανεβάσει αισθητά την απόδοσή της και δίκαια έσωσε την παρτίδα.

2ος όμιλος

Η Λαμία συνήθιζε να σκοράρει στα τελευταία λεπτά και να κερδίζει βαθμούς, εν προκειμένω όμως, ισοφαρίστηκε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Τύρναβο κι έχασε την ευκαιρία να σημειώσει την έβδομη συνεχόμενη νίκη της. Ο συνήθης Μάριο Γκούρμα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά-ψαράκι στο 9ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι επισκέφθηκαν ουκ ολίγες φορές τα καρέ του Σέρτζιαν Μπλάζιτς, προτού "χτυπήσουν" με προβολή του Άκη Γεωργίου.

Πολλές συγκινήσεις επεφύλασσε η μονομαχία του Καυτανζογλείου, όπου ο Ηρακλής επικράτησε 2-0 της Ζακύνθου και μείωσε στον ένα βαθμό τη διαφορά από την πρωτοπόρο Λαμία. Η ομάδα του Ιονίου έχασε την καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου με το δοκάρι του Παπαδημητρίου στο 35', αλλά στο δεύτερο ο "γηραιός" βελτιώθηκε κι έχασε ευκαιρίες, προτού οι Σεμπάστιαν Μπαρτολίνι (με κεφαλιά στο 72') και Γιάννης Λουκίνας (με κοντινή προσπάθεια στο 92') διαμορφώσουν το τελικό αποτέλεσμα.

H ανοδική πορεία του Αγροτικού Αστέρα συνεχίζεται, καθώς λύγισε τον Εθνικό Γαζώρου και πανηγύρισε την τρίτη νίκη του στις τέσσερις τελευταίες αναμετρήσεις. Η ομάδα του Ευόσμου κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας το προβάδισμα με φάουλ του Στέφανου Καπία στο 32ο λεπτό και κράτησε 1-0 μέχρι τέλους από τη στιγμή που ο Παναγιώτης Βοσνιάδης απέκρουσε την κεφαλιά του Παναγιώτη Πλαβούκου.

Με γκολ του Ζαν Ακασού στο 85ο λεπτό, ο Απόλλων Καλαμαριάς έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση της Αναγέννησης Καρδίτσας (1-0) και πήρε σημαντική ανάσα. Στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός, αλλά στο δεύτερο ανέβασε την απόδοσή του, είχε δύο δοκάρια στην ίδια φάση (στο 55') και σκόραρε με προβολή του Ιβοριανού λίγο πριν από το φινάλε.