Μπλόκο του Εθνικού Γαζώρου στην ΑΕΛ

Η ΑΕΛ κινήθηκε σε πολύ ρηχά νερά στο βαρύ αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού Σταδίου Σερρών και η ήττα με 2-1 από τον Εθνικό Γαζώρου την κολακεύει. Μοιρασιά σε Αλκαζάρ και Χανιά, έγραψε ιστορία ο Άλιμος, ανάσανε ο Πιερικός.

1ος όμιλος

Εκπληκτικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης των Χανίων, καθώς ο Αχαρναϊκός προηγήθηκε στο στο 8ο λεπτό με προβολή του Ιβάν Γέσιτς, ενώ οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τα δεδομένα μέσα σε λίγες στιγμές (10' κεφαλιά του Βαγγέλη Γκότοβου, 11' κεφαλιά του Στέλιου Κρητικού). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 52' με σουτ του Βασίλη Ταμπάκη και απέφυγαν την παραβίαση της εστίας τους σε τρεις περιπτώσεις από το 63' μέχρι το 68', προτού απειλήσουν με τη σειρά τους στο 83' και το 90' (άστοχα σουτ του Δήμου Μανουσάκη). Εν τέλει, το 2-2 δεν μεταβλήθηκε και η κρητική ομάδα ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Το όνομα του Προκόπη Σαγανά γράφτηκε με χρυσά γράμματα στην ιστορία του Αλίμου, αφού σκόραρε δύο φορές στα τελευταία λεπτά κόντρα στην Επισκοπή και χάρισε στην ομάδα του την πρώτη της νίκη στη Football League. H αποβολή του Αντώνη Μανουσάκη στο 72ο λεπτό έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι βρήκαν δίχτυα δύο φορές με ισάριθμα σουτ του Ιωάννου στο 83' και το 87', φτάνοντας στην επικράτηση με 2-0.

2ος όμιλος

Ο βαρύς αγωνιστικός χώρος επηρέασε μόνον την ΑΕΛ, αν κρίνει κανείς από το γεγονός ότι οι τελικές προσπάθειες ήταν 14-5 υπέρ του Εθνικού Γαζώρου. Οι "βυσσινί" είχαν δοκάρι στο 4ο λεπτό με κεφαλιά του Δημήτρη Γκούρτσα και σκόραραν στο 25ο με κοντινό σουτ του Θανάση Πινδώνη, αλλά η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους που ισοφάρισαν με τον Γιάννη Μαρίνου στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, έγραψαν το τελικό 2-1 στο 60' με διαγώνιο σουτ του Κώστα Μερεσιώτη κι έχασαν τέσσερις κλασικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο.

Ισόπαλοι χωρίς γκολ αναδείχθηκαν Τύρναβος και Αιγινιακός στην αναμέτρηση του Αλκαζάρ, αποτέλεσμα που κρατά και τις δύο ομάδες στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι άσκησαν πίεση στο πρώτο ημίχρονο, ενώ με τη σέντρα του δευτέρου οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 0-1, όταν ο Φώτης Κισκαμπάνης έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ με κεφαλιά στο 55ο λεπτό. Αμφότεροι οι αντίπαλοι είχαν από μία ευκαιρία στο δεύτερο μισό του δευτέρου ημιχρόνου, όμως το 0-0 παρέμεινε.

Με περίπου ημίωρη καθυστέρηση άρχισε η αναμέτρηση μεταξύ του Πιερικού και του Φωκικού, καθώς δεν συγκεντρώθηκε έγκαιρα το ποσό που απαιτείται για την πληρωμή των διαιτητών. Στο αγωνιστικό σκέλος, η ομάδα της Κατερίνης κατέγραψε αρκετές τελικές, προτού ο Χρήστος Καρτσαμπάς σημειώσει το μοναδικό γκολ με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Δημήτρη Γιαννούλη στο 66'. Ελάχιστες στιγμές αργότερα ο Άγγελος Δημητρίου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, με συνέπεια η σεμνή τελετή να λάβει τέλος.