Παναιγιάλειος - Παναχαϊκή 1-1

Ισόπαλο 1-1 έληξε το αχαϊκό ντέρμπι μεταξύ του Παναιγιάλειου και της Παναχαϊκής στο τελευταίο ματς της Football League για το 2014. Αποβλήθηκε ο Νίκος Τζημογιάννης στο 87ο λεπτό.

Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την Παναχαϊκή, αφού μόλις στο 3ο λεπτό ο Θανάσης Πατινιώτης εκτέλεσε φάουλ στο δεύτερο δοκάρι και ο συνήθης Ματθαίος Μαρουκάκης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, φτάνοντας τα 50 γκολ στις επαγγελματικές κατηγορίες.

Η συνέχεια, πάντως, ανήκε στον Παναιγιάλειο. Ή μάλλον στον Πολ Ουρτάδο, ο οποίος στο 11' έβγαλε μία τρομερή κάθετη στον Βασίλη Μπούνα (ηττήθηκε στο τετ-α-τετ με τον Βαγγέλη Μπαλασάκη), απείλησε στο 15' με δυνατό σουτ και ισοφάρισε στο 27' με σουτ, έχοντας προηγουμένως κάνει χρήση του μπράτσου του.

Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου επεφύλασσε ένταση, αφού στην προσπάθειά του να απομακρύνει, η μπάλα έφτασε με μεγάλη δύναμη στον Μουράτ Σεροπιάν, που έπεσε στο έδαφος, και οι παίκτες των γηπεδούχων υποστήριξαν ότι το έκανε ηθελημένα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, κυριάρχησαν τα δυνατά μαρκαρίσματα, με συνέπεια να καταγραφεί μόλις μία αξιόλογη φάση: στο 60' το σουτ του νεοεισελθόντα Μίλιεβιτς πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Ο Παναιγιάλειος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Νίκου Τζημογιάννη στο 87ο λεπτό, ωστόσο το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Παναιγιάλειος (Σεροπιάν): Σταυριανός, Σανδραβέλης (55' Μίλιεβιτς), Τζημογιάννης, Σπίνουλας, Γκατσούλιας, Ιωάννου, Νάστος (65' Σταμογιάννος), Ουρτάδο, Μπούνας, Μπουρλάκης, Σκαρτσίλας (73' Σεχολάρι).

Παναχαϊκή (Σπανός): Μπαλασάκης, Ασίγκμπα, Κάργας, Άλα, Στεργίδης, Πλέγας (32' Ζλατκόβσκι, 85' Αναστασόπουλος), Γκαντιάγκα, Μπαλού, Πατινιώτης (90' Χούσα), Μαρουκάκης, Χαρτσιάς.