"Διπλό" ο Ηρακλής, ρεκόρ καρτών στην Πάτρα

Με γκολ του Σιατραβάνη, ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει μεγάλο διπλό στην έδρα του Απόλλωνα Καλαμαριάς, παραμένοντας στο -1 από την κορυφή και με ματς λιγότερο. Κανένα πρόβλημα δεν είχε η Λαμία κόντρα στον Αιγινιακό, επικρατώντας με 2-1 εντός έδρας και συνεχίζοντας το αήττητο σερί της. Σκληρό ματς και 15 κίτρινες κάρτες (!) στην Πάτρα. Νίκες για Πιερικό, Καλλιθέα, Άλιμο.

1ος όμιλος

Μια νίκη που την απομάκρυνε από την προτελευταία θέση (τελευταίος είναι ο πανηλειακός που έχει αποσυρθεί) πανηγύρισε η Καλλιθέα εντός έδρας κόντρα στον Φωστήρα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά στην αναμέτρηση, ενώ κέρδισαν πέναλτι στο 20 λεπτό σε ανατροπή του Αρναρέλη. Ο Γκέκας απέκρουσε το χτύπημα του Μασάδο, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Πίκολο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση.

Καλλιθέα (Νίκος Παντέλης):Κατσούλης, Παγώνης, Λεβέντης, Τσώνης, Πίκολο, Ρουσάκης, Κατσικογιάννης, Μιχαλόπουλος, Μασάδο, Αρναρέλης, Τσίπρας

Φωστήρας (Κριστόφ Βαζέχα):Γκέκας, Μπελέρης (46' Σιώπης), Αχείμαστος, Ζυγογιάννης, Τεγούσης, Ράμα, Μήτκας, Γρομητσάρης, Μουστογιάννης, Κακαράς, Σακελλαρίου (46' Ποτουρίδης)

Με γκολ του Παβίσεβιτς στο 20ο λεπτό η Ερμιονίδα άνοιξε το σκορ στον Άλιμο κόντρα στην τοπική ομάδα, ωστόσο πριν το ημίχρονο οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με κεφαλιά του Ιωάννου (38'). Μέσα σε ένα δίλεπτο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Άλιμος πέτυχε 2 γκολ με σκόρερ τους Σαγανά και Μπεριέξ, "κλειδώνοντας στην ουσία την νίκη. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν και πάλι με τον Παβίσεβιτς στο 84ο λεπτό σε 2-1.

Άλιμος (Πέτρος Δημητρίου):Βλάχος, Βιγιαφάνε, Καλαϊτζίδης, Νικόπουλος Γαβριήλ, Μπονγκ (64' Γούλας), Σταύρου (32' Μπεριέξ), Παντελής, Καραμέρης, Ιωάννου, Σαγανάς (87' Κουμπαρούλης)

Ερμιονίδα (Ρομπέρτο Μπολάνο): Πονηρός, Μουσταφίδης, Σαμαράς (63' Μηλιώτης), Ιασωνίδης, Κιοσές (62' Ταπέ), Όμο, Συμελίδης, Παβίσεβιτς, Κολόκας, Τσακόν (77' Στάϊκος), Βλαχόπουλος

Σε ένα ματς χωρίς πολλές φάσεις, Παναιγιάλειος και Επισκοπή έμειναν στην "λευκή ισοπαλία". Ο Δουμάνης από πλευράς Επισκοπής είχε μια μεγάλη ευκαιρία στο 22' βγαίνοντας τετ-α-τετ, αλλά απέκρουσε ο Σταυριανός. Τίποτα ιδιαίτερο με τις δύο ομάδες να μοιράζονται το βαθμό της ισοπαλίας.

Παναιγιάλειος (Μουράτ Σεροπιάν): Σταυριανός, Σπίνουλας, Γκοτσούλιας, Ακπαρίδης, Ιωάννου, Νάστος (46' Μίλιεβιτς), Τσατσαρής (55' Σναδραβέλης), Μπούνας, Μπουρλάκης, Ντος Σάντος, Σκαρτσίλας (46' Σταμόγιαννος)

Επισκοπή (Κώστας Ανυφαντάκης): Γουναρίδης, Δελήμπασης, Δρακάκης, Δουμάνης (90+2' Λιονάκης), Νικόλτσης (78' Πετράκος), Μποτωνάκης, Πυθαρούλης, Βιγιαφάνε (83' Βιτώρος), Λάμπρου, Μαραθιανός, Βουρβαχάκης

Τα νεύρα στο Παναχαϊκό Στάδιο έκαναν την εμφάνισή τους από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης της Παναχαϊκής με τον Απόλλωνα. Στο 29' οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Στεργίδη, με τον Ντα Κόστα να αναλαμβάνει την εκτέλεση, η οποία ωστόσο δεν ήταν καλή με τον Πίτκα να αποκρούει. Στην συνέχεια της φάσης, ο Ντα Κόστα άνοιξε το σκορ παίρνοντας το ριμπάουντ. Το ματς κύλησε χωρίς κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία, με τις κίτρινες κάρτες (15 στο σύνολο!) να βγαίνουν συχνά από το τσεπάκι του ρέφερι. Η Παναχαϊκή κράτησε το 1-0 μέχρι το τέλος του αγώνα, παραμένοντας στο -3 από την πρώτη ΑΕΚ.

Παναχαϊκή (Δημήτρης Σπανός): Μπαλασάκης, Ασίγκμπα, Κοντοχρήστος, Κάργας, Άλλα, Γκαντιάγκα (56' Χούσα), Μπαλού, Στεργίδης, Πατινιώτης, Ντα Κόστα (81' Χαρτσιάς), Μαρουκάκης

Απόλλων Σμύρνης (Αλέκος Βοσνιάδης): Πίτκας, Χατζηζήσης, Γκόλιας, Κύργιας, Κοτσώνης, Ηρακλής (79' Χατζής), Γκονζάλες (79' Κυβελίδης), Φαρινόλα, Λαγός, Βάντερσον, Ανγκούλο (62' Καραδέμητρος)

2ος όμιλος

Μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα, η Ζάκυνθος ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με δυνατό σουτ του Οικονόμου που αιφνιδίασε τον Βοσνιάδη. Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι φιλοξενούμενοι θα πανηγυρίσουν ένα μεγάλο διπλό, ο Καπίας με κεφαλιά στο 92ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσια.

Αγροτικός Αστέρας (Περικλής Αμανατίδης):Βοσνίαδης, Σκλιοπίδης, Χιντζίδης, Ντόικιτς, Καπίας, Γεωργιάδης, Παλάσκας, Καρακατσάνης (50' Κρυστάλλης), Πέεφ (82' Χατζηλιάδης), Μίλιτς, Καθάριος (70' Αθανασιάδης)

Ζάκυνθος (Ντάκι Ακίνο):Ξενοδόχοφ, Οικονόμου, Νόνης, Ουνγιαλίδης, Καλλιβωκάς, Πιτταράς (81' Χατζησάββας), Κρισμάρεβιτς, Κυριακίδης, Αποστόλου, Κρολ, Λέκκας (71' Βαρέλα)

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα του Φωκικού με τον Ολυμπιακό Βόλου έφυγε χωρίς κάποια σπουδαία φάση. Με την επανάληψη και συγκεκριμένα στο 62ο λεπτό, ο Διαμαντόπουλος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Μουστάκη με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Διαμαντόπουλος ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Περίπου 6 λεπτά αργότερα όμως, ο Καλλέργης με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια, γράφοντας το 1-1, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Φωκικός (Γιάννης Λύτρας):Τσεκρέζι, Μουστάκης, Καντούτσης, Παπαδόπουλος, Σκαρίμπας, Καλλέργης, Ντάμπος (90+3' Πολυχρονάκης), Γεωργουσόπουλος, Ευαγγελιδάκης (90+4' Πρίφτι), Ρεβυθόπουλος, Ζαχαρόπουλος (77' Καρυπιάδης)

Ολυμπιακός Βόλου (Γιώργος Κούτσης): Κολίτσι, Γιαλούσης, Καρράς, Μακρυδημήτρης, Μαργαρίτης, Μπάρμπας, Μπιτάνγκ (83' Σκοπελίτης), Διαμαντόπουλος, Θέος (53' Μαρτίνεθ), Νικολιάς, Ρόκας

Ο Φατιόν μόλις άνοιξε το σκορ με το καλημέρα για την ομάδα της Φθιώτιδας μόλις στο πρώτο λεπτό, με σουτ εκτός περιοχής. Πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (43') η Λαμία έφτασε και σε δεύτερο γκολ με τον Γκούρμα, "κλειδώνοντας" στην ουσία την νίκη. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με την προβολή του Κυνηγόπουλου στο 67' σε 2-1. Η Λαμία μετά κι από αυτό τον αγώνα μετράει 11 ματς αήττητη παραμένοντας στην κορυφή του 2ου ομίλου της Football League.

Λαμία (Μπάμπης Τεννές):Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Λεάντρο, Φατιόν, Ρεπέτσας, Γιενγκά 66' (66' Καμαρά), Νεόφυτος (59' Φράγκος), Χαϊκάλης (79' Αντωνόπουλος), Γκούρμα, Μουμίν

Αιγινιακός (Σταύρος Διαμαντόπουλος): Τόλιος, Λιόλιος, Ντος Σάντος, Αραμπατζής, Φαμπίνιο (64' Κυνηγόπουλος), Ζούρκος, Πέντα, Πολύζος, Αχαλινόπουλος (56' Πόποβιτς), Κ. Καζάκης

Ο Ελιομάρ ήταν ο "λυτρωτής" του Πιερικού κόντρα στον Εθνικό Σερρών. Στο 41ο λεπτό, ο παίκτης των γηπεδούχων μετά από μπαλιά του Μυστακίδη έπιασε το συρτό σουτ γράφοντας το 1-0, το οποίο έμελλε να σημαδέψει την αναμέτρηση.

Πιερικός (Θωμάς Γράφας):Παπατολικάς, Λαμπάκης, Καρτσαμπάς, Σπάσιτς, Τσιάρας, Ελιομάρ (85' Παλιάτσιος), Γιαννούλης (90+2' Κόιτς), Μπουζούκης, Μυστακίδης, Αλεξίου, Ντόσης

Εθνικός Σερρών (Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Κραβαρίτης, Κωφοκώτσιος, Δέντσας, Τσουβαλτσίδης, Ναστέφσκι, Πλαβούκος (61' Κρεββατάς), Νικολίτσης (54' Παναγιωτίδης), Κουκόλης, Μαρίνου, Τσιλούλης, Σαββίδης (69' Χατζηδημητρίου)

Το πρώτο ημίχρονο στην Καλαμαριά έφυγε χωρίς φάσεις, με την επανάληψη όμως και πιο συγκεκριμένα στο 69ο λεπτό, ο "Γηραιός" έφτασε στο γκολ με το πλασέ του Σιατραβάνη μετά από όμορφη μπαλιά του Ιντζόγλου. Στο 89' λεπτό ο Ολίσε ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής αντικρίζοντας την απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ρομάνο. Το σκορ τελικά δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, με τον Ηρακλή να παραμένει στο -1 από την πρώτη Λαμία, έχοντας όμως ένα ματς λιγότερο.

Απόλλων 1926 (Παναγιώτης Διλμπέρης): Βρονταράς, Γαλανόπουλος, Κουρούπης, Δήμου, Παπαστεριανός, Μπιτσάκος, Ακασού (77' Ολίσε), Καπετάνος (53' Νατσιόπουλος), Καράμπελας, Ευσταθίου, Αναστασίου (71' Τσούτσης)

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας (14' Κάσσος), Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Στάμου, Ιντζόγλου, Ρομάνο, Πουρτουλίδης, Κυριακίδης, Πασάς (63' Σιατραβάνης), Περόνε (90' Λουκίνας)

15:00 Άλιμος - Ερμιονίδα 3-2

(38' Ιωάννου, 47' Σαγανάς, 50' Μπεριέξ - 20', 84' Παβίσεβιτς)

15:00 Παναιγιάλειος - Επισκοπή 0-0

18:00 Παναχαϊκή - Απόλλων Σμύρνης 1-0

(32' Ντα Κόστα)

Ρεπό: Χανιά

* Η αναμέτρηση Πανηλειακός-ΑΕΚ δεν θα διεξαχθεί εξαιτίας της απόσυρσης της ομάδας του Πύργου από το πρωτάθλημα (νίκη της "Ένωσης" άνευ αγώνα με 3-0)