Τα Χανιά πήραν την κρητική μονομαχία

Ο Στέφανος Μαρτσάκης πέρασε ως αλλαγή στο 59ο λεπτό και στο 83ο χάρισε στα Χανιά τη νίκη επί της Επισκοπής με 1-0 στην τοπική μονομαχία του ΔΑΚ Γάλλου που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Football League

Σε απόσταση αναπνοής από τη δεύτερη Παναχαϊκή βρίσκονται, πλέον, τα Χανιά, τα οποία επικράτησαν 1-0 της Επισκοπής στο ΔΑΚ Γάλλου κι έφτασαν τις επτά νίκες σε 12 αναμετρήσεις.

Με εξαίρεση μία κεφαλιά του Στέλιου Κρητικού κι ένα σουτ του Κώστα Πάγκαλου από πολύ πλάγια θέση, το πρώτο ημίχρονο ήταν ανιαρό και δεν επεφύλασσε συγκινήσεις.

Η Επισκοπή έχασε κλασική ευκαιρία στο 50ό λεπτό με το νεοεισελθόντα Γιάννη Δρακάκη, εν συνεχεία όμως, τα Χανιά πήραν τον έλεγχο και χάρη στην τρίτη εφετινή αποβολή του Ραφαήλ Μαραθιανού (στο 80'), απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα.

Τελικά, το ματς έμελλε να κριθεί από μία ωραία ατομική προσπάθεια του Στέφανου Μαρτσάκη, ο οποίος απέφυγε δύο αντιπάλους, πλάσαρε με το δεξί και στο 83ο λεπτό χάρισε τη νίκη στην ομάδα της δυτικής Κρήτης.

Επισκοπή (Ανυφαντάκης): Γουναρίδης, Μανουσάκης, Βουρβαχάκης, Μποτωνάκης, Λάμπρου, Μαραθιανός, Βιτώρος (59' Βιγιαφάνε), Δελήμπασης, Ράντοβιτς (46' Δρακάκης), Δουμάνης, Νικόλτσης.

Χανιά (Στεφανίδης): Σικαλιάς, Παγώνης, Γκότοβος, Μανωλάς, Κοντέων, Σιλιγαρδάκης, Γκούμας (59' Μαρτσάκης), Οικονομόπουλος (69' Ευαγγέλου), Πάγκαλος, Καραγιάννης, Κρητικός (85' Εσόνο).