"Αυτοκτόνησε" ο Ηρακλής, νίκησαν Απόλλων και ΑΕΛ

Ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα δύο γκολ επί του Πιερικού στο Καυτανζόγλειο, αλλά ισοφαρίστηκε 2-2 κι έχασε την ευκαιρία να εκτοξεύσει στους οκτώ βαθμούς τη διαφορά από την Λαμία. Στην 3η θέση των ομίλων τους Απόλλων Σμύρνης και ΑΕΛ.

1ος όμιλος

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε ο Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος έκαμψε την αντίσταση του Φωστήρα στον Ταύρο και αναρριχήθηκε στην 3η θέση του 1ου ομίλου της Football League. Ο Βάντερσον άνοιξε το σκορ με ατομική ενέργεια και πλασέ στο 28ο λεπτό, ενώ ο Δημήτρης Καραδέμητρος διπλασίασε το προβάδισμα της "ελαφριάς ταξιαρχίας" με πέναλτι στο 54'. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ξαναμπούν στο ματς, αλλά ο Βαγγέλης Πίτκας απέκρουσε το πέναλτι του Λευτέρη Σακελλαρίου στο 71'. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Παναγιώτης Αχείμαστος με δεύτερη κίτρινη.

Μεγάλες συγκινήσεις επεφύλασσε η αναμέτρηση του Μενιδίου, όπου ο Αχαρναϊκός επικράτησε 4-2 της Επισκοπής. Ο Φώτης Δουμάνης έδωσε το προβάδισμα στην κρητική ομάδα (στο 8'), εν συνεχεία όμως, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν κι έφτασαν στην ανατροπή με κεφαλιά του Γιώργου Καλογερόπουλου (στο 26'), με πέναλτι του Ιβάν Γέσιτς (στο 59'), με κεφαλιά του Βασίλη Ταμπάκη (στο 75') και προβολή του Γέσιτς (στο 83'). Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 56' με τον Γιώργο Νικόλτση και απλώς μείωσαν με κεφαλιά του Γιάννη Δρακάκη στο 86', ωστόσο δεν κατάφεραν να αποφύγουν την πέμπτη εκτός έδρας ήττα σε έξι αναμετρήσεις.

Ο Μουράτ Σεροπιάν εξασφάλισε άδεια για να καθίσει στον πάγκο της Ερμιονίδας και απόλαυσε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί των Χανίων με 3-1. Ο Μάρκο Παβίτσεβιτς άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, ενώ ο Κώστας Βλαχόπουλος πλάσαρε εύστοχα στο 44ο κι έδωσε σαφές προβάδισμα στην ομάδα του Κρανιδίου, η οποία έμεινε με παίκτη λιγότερο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου λόγω αποβολής του Βαγγέλη Γεωργίου. Οι γηπεδούχοι έχασαν κλασική ευκαιρία στο 47' και μείωσαν στο 52' με τον Αλέκο Αλέκου, προτού ο Παύλος Μουσταφίδης διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 67'. Η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο 80' με την αποβολή του Μπάμπη Σιλιγαρδάκη.

2ος όμιλος

Την ευκαιρία να... εξαφανιστεί από το οπτικό πεδίο της Λαμίας έχασε ο Ηρακλής, καθώς απώλεσε προβάδισμα δύο γκολ στο Καυτανζόγλειο και αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Πιερικό. Ο Ντιέγκο Ρομάνο σκόραρε στο 3ο και το 14ο λεπτό μετά από φάσεις διαρκείας και στη συνέχεια ο "γηραιός" έκανε το λάθος να αφήσει το γκάζι. Η ομάδα της Κατερίνης άρχισε να κερδίζει μέτρα στο δεύτερο μισό του δευτέρου ημιχρόνου και τελικά πήρε έναν ανέλπιστο βαθμό με τα γκολ των Γιάννη Μυστακίδη (77'), Βασίλη Μπαξεβάνου (86').

Στην 3η θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η ΑΕΛ, ύστερα από την επικράτησή της με 1-0 επί του Απόλλωνα στην Καλαμαριά. Ο πολύπειρος Κώστας Νεμπεγλέρας χάρισε τη νίκη στους "βυσσινί" με σουτ στο 34ο λεπτό, σε μία φάση που οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ. Η καταρρακτώδης βροχή του δευτέρου ημιχρόνου επηρέασε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, ενώ ο Μανώλης Αποστολίδης δήλωσε "παρών" όποτε χρειάστηκε, συμβάλλοντας στη νίκη της ομάδας του Παναγιώτη Τζαναβάρα.

Υπό το βλέμμα του Αχιλλέα Μπέου, η Ζάκυνθος επικράτησε 1-0 του Ολυμπιακού Βόλου και τον προσπέρασε στην 4η θέση της βαθμολογίας του 2ου ομίλου. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 27ο λεπτό με γυριστή κεφαλιά του Γιώργος Μπλέτσα, έπειτα από σέντρα του Γιάννη Τσόπελα. Οι φιλοξενούμενοι υποστήριξαν ότι ο Γιάννης Καλλιβωκάς έκανε πέναλτι στο 15' και το 55', όμως ο διαιτητής Παναγιωτόπουλος είπε "παίζετε" και στις δύο περιπτώσεις.

Με πρωταγωνιστή τον Παναγιώτη Κυνηγόπουλο, ο οποίος έβαλε δύο γκολ, ο Αιγινιακός νίκησε 2-0 τον Εθνικό Γαζώρου και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα. Πριν από λίγες ημέρες, ο 17χρονος μεσοεπιθετικός είχε υπογράψει επαγγελματικό συμβόλαιο και το Σάββατο σκόραρε στο 22' (με κοντινό σουτ) και το 68' (με πλασέ). Εξάλλου, οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 49ο λεπτό με κεφαλιά του Γιώργου Λιόλιου. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω τραυματισμού του Πέτρου Κοντσίδη στο 75' (ο Ντράγκαν Κοκότοβιτς είχε κάνει και τις τρεις αλλαγές του).

Λίγες ημέρες μετά από το ματς Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό, ο Τύρναβος αναδείχθηκε νικητής στη θεσσαλική μονομαχία με την Αναγέννηση Καρδίτσας (1-0) και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και είχαν δοκάρι στο 5ο λεπτό σουτ του Ζόραν Μιλουτίνοβιτς, ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 42' με πλασέ του Σπύρου Γκουγκούδη. Η αποβολή του Θανάση Σάββα στο 53' έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Απόστολου Χαραλαμπίδη, η οποία πήρε τους τρεις βαθμούς με κεφαλιά-ψαράκι του Νταμιάν Σολφερίνο στο 66'.