Αγροτικός Αστέρας - Ζάκυνθος 1-0

Ο Αγροτικός Αστέρας επικράτησε με 1-0 της Ζακύνθου και πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Football League. Ο Αλέξης Τσεμπερίδης στο 53ο λεπτό το γκολ των γηπεδούχων, με δέκα παίκτες οι φιλοξενούμενοι από το 62' λόγω αποβολής του Ζαουάντ Ζαϊρί.

O Αγροτικός Αστέρας είχε την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Δημήτρη Πολίτη. Οι Τοπούζης, Βελλίνης κι Οικονόμου επιχείρησαν αξιόλογα σουτ, όμως έπεσαν πάνω σ' έναν εντυπωσιακό Πολίτη, ο οποίος, όποτε χρειάστηκε, δήλωσε "παρών" κι έσωσε την ομάδα του.

Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να "χτυπήσουν" στην κόντρα, έχοντας ως κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών τον Ζαουάντ Ζαϊρί, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο 37ο λεπτό έλαβε χώρα η καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους. Ο Ιβάν Γέσιτς έκανε το δυνατό σουτ, ο Πολίτης αιφνιδιάστηκε, με αποτέλεσμα να χάσει την μπάλα μέσα από τα χέρια του, όμως στάθηκε τυχερός, αφού αυτή κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έφθασαν κοντά στο γκολ, όμως το διαγώνιο σουτ του Βελλίνη, αποκρούστηκε εντυπωσιακά ο Πολίτης. Τελικά, η πίεση του Αγροτικού Αστέρα "απέδωσε καρπούς", καθώς στο 53' ο Αλέξης Τσεμπερίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Οικονόμου.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τη Ζάκυνθό, αφού στο 62' έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ζαϊρί με δεύτερη κίτρινη για "θέατρο". Οι παίκτες του Παναγιώτη Διλμπέρη διαχειρίστηκαν εξαιρετικά τα εναπομείναντα λεπτά και πανηγύρισαν τη δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα της Football League.

Αγροτικός Αστέρας: Γιακουμής, Σκλιοπίδης, Αμαραντίδης, Καπίας, Σαρακατσάνος, Τσεμπερίδης, Καθάριος (76' Γιάντσης), Οικονόμου (85' Μακρυδημήτρης), Τοπούζης, Γέσιτς, Βελλίνης (61' Θεοδωρίδης).

Ζάκυνθος: Πολίτης, Κυριακίδης, Βοσνακίδης, Κουρέλλας, Ορφανίδης, Ναζίμ, Μεντούρ (75' Πέττας), Λέκκας (72' Κωστούλας), Ζαϊρί, Καραμαλίκης (74' Κρολ), Στασινόπουλος.

15:48
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του Αγροτικού Αστέρα και της Ζακύνθου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Football League.
15:51
Οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες στην 4η θέση με 4 βαθμούς, ύστερα από 3 αγωνιστικές.
15:57
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αγροτικός Αστέρας: Γιακουμής, Σκλιοπίδης, Αμαραντίδης, Καπίας, Σαρακατσάνος, Τσεμπερίδης, Καθάριος, Οικονόμου, Τοπούζης, Γέσιτς, Βελλίνης
Ζάκυνθος: Πολίτης, Κυριακίδης, Βοσνακίδης, Κουρέλλας, Ορφανίδης, Ναζίμ, Μεντούρ, Λέκκας, Ζαϊρί, Καραμαλίκης, Στασινόπουλος
16:00
Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.
16:03
1' Έναρξη του αγώνα.
16:05
2' Πρώτη καλή στιγμή για Αγροτικό Αστέρα. Σέντρα του Γέσιτς, σουτ στην κίνηση του Βελλίνη, μπλόκαρε ο Πολίτης.
16:08
5' Σουτ του Ζαϊρί, μπλόκαρε ο Γιακουμής.
16:08
Ισορροπημένο το ματς στα πρώτα λεπτά.
16:10
Διακοπή στο παιχνίδι λόγω τραυματισμού του Βελλίνη.
16:14
11' Σέντρα σουτ του Ζαϊρί, η μπάλα πέρασε άουτ.
16:16
13' Ο Τοπούζης μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Πολίτης μπλόκαρε εύκολα.
16:21
17' Σέντρα του Γέσιτς, ο Τοπούζης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
16:23
19' Εντυπωσιακή απόκρουση του Πολίτη! Ο Γέσιτς έκανε τη λόμπα μέσα στην μεγάλη περιοχή, ο Οικονόμου πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ!
16:28
Μέτριο θέαμα από τις δύο ομάδες. Ο Αγροτικός Αστέρας έχει την κατοχή, πιέζει για το γκολ, όμως όποτε χρειάστηκε ο Πολίτης δήλωσε "παρών" κι έσωσε την ομάδα του.
16:32
28' Δυνατό σουτ του Λέκκα, πάνω από την εστία του Γιακουμή!
16:34
31' Άστοχη κεφαλιά από τον Καθάριο, ύστερα από σέντρα του Βελλίνη.
16:35
32' Μακρινό σουτ του Ναζίμ, μακριά από την εστία του Γιακουμή.
16:36
34' Εκτέλεση φάουλ του Γέσιτς, κεφαλιά του Οικονόμου, έξω από το δεξί δοκάρι του Πολίτη.
16:39
36' Σουτ του Βελλίνη, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και πέρασε κόρνερ.
16:40
37' ΔΟΚΑΡΙ για τον Αγροτικό Αστέρα! Ο Γέσιτς σούταρε με δύναμη, ο Πολίτης απέκρουσε ασταθώς, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι!
16:41
37' Κίτρινη κάρτα στον Στασινόπουλο.
16:43
39' Κίτρινη κάρτα στον Κουρέλλα.
16:46
43' Κίτρινη κάρτα στον Οικονόμου.
16:50
45' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αγροτικό Αστέρα! Ο Αμαραντίδης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Βελλίνης πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Πολίτης απέκρουσε εντυπωσιακά!
16:51
45 +2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε ισόπαλες (0-0) στα αποδυτήρια.
17:06
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
17:07
46' Σημαντική ευκαιρία για τον Αγροτικό! Ο Βελλίνης σούταρε μέσα από την μεγάλη περιοχή, όμως ο Πολίτης αρνήθηκε το γκολ με εντυπωσιακή απόκρουση!
17:13
52' Kίτρινη κάρτα στον Ορφανίδη.
17:14
53' ΓΚΟΛ για τον Αγροτικό Αστέρα! Ο Οικονόμου εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Τσεμπερίδης "πετάχτηκε" στο ύψος της μικρής περιοχής και με προβολή νίκησε τον Πολίτη για το 1-0!
17:17
56' Κίτρινη κάρτα στον Βελλίνη.
17:21
61' Αλλαγή για τον Αγροτικό. Ο Βελλίνης εκτός, ο Θεοδωρίδης εντός.
17:23
62' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα για τον Ζαϊρί! Ο Μαροκινός αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη για "θέατρο" και είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια.
17:27
66' Kίτρινη κάρτα στον Βοσνακίδη.
17:32
72' Αλλαγή για τη Ζάκυνθο. Ο Κωστούλας στη θέση του Λέκκα.
17:34
74' Αλλαγή για τη Ζάκυνθο. Ο Καραμαλίκης εκτός, ο Κρολ εντός.
17:36
75' Τελευταία αλλαγή για τη Ζάκυνθο. Ο Πέττας στη θέση του Μεντούρ.
17:36
76' Αλλαγή για τον Αγροτικό Αστέρα. Ο Γιάντσης εντός, ο Καθάριος εκτός.
17:42
82' Γυριστή κεφαλιά του Κρολ, μπλόκαρε ο Γιακουμής.
17:50
89' Σουτ του Τοπούζη, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.
17:52
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
17:54
93' Ωραίο σουτ του Μακρυδημήτρη, λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Πολίτη.
17:55
94' Τέλος του αγώνα. Ο Αγροτικός Αστέρας πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.