ΑΕΛ - Εργοτέλης 2-1

Την απόλυτη ανατροπή έκανε η ΑΕΛ στο φινάλε κόντρα στον Εργοτέλη, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη με 2-1! Άνοιξε το σκορ για τους Κρητικούς ο Μπουρσέλης. Ναγιάρ και Μαρουκάκης πέτυχαν τα τέρματα της ΑΕΛ που έκανε το 4/4 στο πρωτάθλημα.

Την τέταρτη σερί νίκη της πανηγύρισε η ΑΕΛ στη Football League που επικράτησε του Εργοτέλη 2-1 με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων! Λίγο έλειψε να πληρώσει το rotation ο Ντόστανιτς που προτίμησε να αφήσει στον πάγκο τον αρχισκόρερ του πρωταθλήματος, Μαρουκάκη, κάτι που αποδυνάμωσε επιθετικά τους γηπεδούχους.

Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή και οι φάσεις έβγαιναν με το σταγονόμετρο. Τα δε λάθη και οι σκληρές μονομαχίες έκαναν την εμφάνισή τους από νωρίς. Ο Εργοτέλης δεν κλείστηκε και στο 35' κατάφερε να ανοίξει το σκορ με λόμπα του Μπουρσέλη μετά από ασίστ του Παμλίδη.

Στην επανάληψη όμως η ΑΕΛ ήταν κυρίαρχη. Είχε την κατοχή, αλλά τα βρήκε δύσκολα απέναντι στην πολύ καλή άμυνα των Κρητικών. Όλα αυτά μέχρι το 87'. Σε εκείνο το λεπτό ήρθε η ισοφάριση με κεφαλιά του Ναγιάρ μετά από καλοχτυπημένο κόρνερ.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι έκαναν την απόλυτη ανατροπή με τον Ματθαίο Μαρουκάκη να σπρώχνει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1!

ΑΕΛ (Ντόστανιτς):Καβουσάκης, Νικολακάκης, Κοντοχρήστος, Βέρτζος, Γιοβάνοβιτς, Αναστασόπουλος, Μπανούσης (69' Ναγιάρ), Λαμπρόπουλος (58' Μαρουκάκης), Πάτο (73' Ουρτάδο), Μπουντόπουλος, Μπόγιοβιτς

Εργοτέλης (Βέλιτς):Αθανασίου, Γιαλούσης, Άλμπι Άλλα, Αυγενικού, Μπουρσέλης (83' Καλέ), Κούτρι (74' Φουκαράκης), Στεφάνοβιτς, Γρομητσάρης, Παμλίδης (91' Μάνος), Δωματάς, Κυριακόπουλος

H βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Football League

Το live της αναμέτρησης

17:55
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής της Football League μεταξύ της ΑΕΛ και του Εργοτέλη.
17:56
Μια αναμέτρηση μεταξύ δύο ομάδων που διεκδικούν την άνοδο.
17:58
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
17:59
ΑΕΛ (Ντόστανιτς): Καβουσάκης, Νικολακάκης, Κοντοχρήστος, Βέρτζος, Γιοβάνοβιτς, Αναστασόπουλος, Μπανούσης, Λαμπρόπουλος, Πάτο, Μπουντόπουλος, Μπόγιοβιτς

Εργοτέλης (Βέλιτς): Αθανασίου, Γιαλούσης, Άλμπι Άλλα, Αυγενικού, Μπουρσέλης, Κούρτης, Στεφάνοβιτς, Γρομητσάρης, Παμλίδης, Δωματάς, Κυριακόπουλος
18:00
Η παράταξη της ΑΕΛ
18:00
Κι αυτή του Εργοτέλη
18:01
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα.
18:01
Στον πάγκο για την ΑΕΛ ο Μαρουκάκης.
18:01
Σέντρα στο ματς.
18:05
4' Κόρνερ για τον Εργοτέλη.
18:05
Μαζεύει ο Καβουσάκης.
18:06
Τρεις σερί νίκες έχει η ΑΕΛ σε ισάριθμους αγώνες. Μία νίκη, μια ισοπαλία και μια ήττα ο Εργοτέλης.
18:08
7' Κόρνερ για την ΑΕΛ.
18:08
Απευθείας άουτ η μπάλα.
18:09
Δυναμική η παρουσία των φιλάθλων της ΑΕΛ στις κερκίδες.
18:14
12' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες. Πάντως ο ρυθμός είναι καλός.
18:19
18' Κόρνερ για τους γηπεδούχους.
18:19
Απομακρύνει η άμυνα του Εργοτέλη.
18:23
22' Τρομερή χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Λαμπρόπουλο. Ο μέσος των γηπεδούχων βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος της περιοχής, όμως το τελείωμά του δεν ήταν καλό.
18:28
27' Κίτρινη κάρτα στον Αυγενικού.
18:33
32' Φάουλ σε καλή θέση για σέντρα για τον Εργοτέλη.
18:33
Κακή η εκτέλεση, η μπάλα απομακρύνεται.
18:35
34' Λόμπα του Κούρτη.  Η μπάλα άουτ.
18:36
35' ΓΚΟΛ! Ο Μπουρσέλης καταφέρνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
18:37
Από τη μπαλιά του Παμλίδη, ο Μπουρσέλης "κρέμασε" τον Καβουσάκη κι άνοιξε το σκορ.
18:37
Τραυματίστηκε όμως ο παίκτης του Εργοτέλη όπως έπεσε στο χορτάρι και φεύγει με φορείο εκτός αγωνιστικού χώρου.
18:38
Στον Γιοβάνοβιτς τελικά χρεώθηκε το τέρμα ως αυτογκόλ, καθώς η μπάλα πριν περάσει τη γραμμή χτύπησε πάνω στον αμυντικό της ΑΕΛ.
18:40
39' Κίτρινη κάρτα στον Στεφάνοβιτς.
18:44
Οδεύουμε προς τη συμπλήρωση του πρώτου μέρους κι ακόμη η ΑΕΛ δεν έχει δημιουργήσει την "κλασσική" ευκαιρία.
18:45
44' Ωραία ενέργεια και σουτ του Μπουρσέλη. Η μπάλα φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Καβουσάκη.
18:46
45+1΄Κίτρινη κάρτα για θέατρο στον Γιοβάνοβιτς.
18:49
45+2' Σουτ του Μπουντόπουλου, αποκρούει ο Αθανασίου!
18:49
Κι αυτή ήταν η τελευταία φάση για το πρώτο μέρος. Ημίχρονο στην αναμέτρηση.
18:51
Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου
19:05
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.
19:05
Σέντρα στο δεύτερο μέρος.
19:07
Με πάθος οι παίκτες της ΑΕΛ που ψάχνουν πλέον το γκολ της ισοφάρισης.
19:07
Ο Μαρουκάκης ετοιμάζεται να μπει στο ματς.
19:09
49' Τραγικό σουτ του Πάτο από πλεονεκτική θέση.
19:24
58' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Μαρουκάκης στη θέση του Λαμπρόπουλου.
19:36
70' Πιέζει η ΑΕΛ, όμως ακόμη δεν έχει καταφέρει να φτιάξει κάποια κλασσική ευκαιρία.
19:39
80' Κρατούν μπάλα οι γηπεδούχοι. Καλά κλεισμένος ο Εργοτέλης.
19:46
86' Κόρνερ για την ΑΕΛ.
19:47
87' ΓΚΟΛ! Η ΑΕΛ ισοφαρίζει σε 1-1!
19:47
Σκόρερ ο Ναγιάρ με καρφωτή κεφαλιά
19:51
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων. Πιέζει η ΑΕΛ.
19:54
90+4' ΓΚΟΛ! Η ΑΕΛ κάνει την απόλυτη ανατροπή με τον Μαρουκάκη.
19:55
Ζητούν φάουλ οι φιλοξενούμενοι. Όμως δεν υπάρχει τίποτα.
19:58
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης.
19:58
Την απόλυτη ανατροπή έκανε η ΑΕΛ στο φινάλε κόντρα στον Εργοτέλη, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη με 2-1