Πανελευσινιακός - Κέρκυρα 1-3

Η Κέρκυρα έκανε το "2 στα 2" στη Football League, επικρατώντας με 3-1 εκτός έδρας του Πανελευσινιακού. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους "Φαίακες" ο Ελόνγκ Ντουαλά, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ! Ο Μάρτιν Μπλάνκο σημείωσε το... γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους.

Πέντε λεπτά χρειάστηκε η Κέρκυρα για να "καθαρίσει" την υπόθεση νίκη κόντρα στον Πανελευσινιακό, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ελόνγκ Ντουαλά, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ!

Στο 30' ο Αλέξανδρος Κόντος έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο άσος από την Ισημερινή Γουινέα πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Κώστα Μανιάτη για το 0-1. Στο 34ο λεπτό, ο Κόντος ανέλαβε και πάλι ρόλο δημιουργού, σέντραρε από αριστερά κι ο 28χρονος μεσοεπιθετικός διπλασίασε τα τέρματα της Κέρκυρας με κοντινό πλασέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και "χτύπησαν" στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές, ο Σουλεϊμάν Όμο γύρισε στον Ντουαλά, ο οποίος απέφυγε τον Θοδωρή Λίτσο και με δυνατό σουτ νίκησε για τρίτη φορά τον Μανιάτη. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με καρφωτή κεφαλιά του Μάρτιν Μπλάνκο στο 88ο λεπτό.

Πανελευσινιακός (Θ. Δημόπουλος): Μανιάτης, Παληγεώργος, Λίτσος, Μποτωνάκης, Γκεμίσης (75' Γιαννιτσάνης), Κορνελάτος (37' Δημόπουλος), Νικολάου, Τσοκαλίδης, Πλαβούκος (43' Χαλιώτης), Βιγιαφάνε, Μπλάνκο.

Κέρκυρα (Α. Διγκόζης): Κουτζαβασίλης, Καραγιαννίδης, Βενέτης, Μακρίδης, Γκομέζ, Όμο, Ντουαλά (76' Φάμπιο), Κόντος (65' Λέντριτς), Καρντόσο (67' Παρασκευαϊδης), Ζορμπάς, Σουάνης.

16:46
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση μεταξύ του Πανελευσινιακού και της Κέρκυρας για την 3η αγωνιστική της Football League.
16:51
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Πανελευσινιακός: Μανιάτης, Παληγεώργος, Λίτσος, Μποτωνάκης, Γκεμίσης, Κορνελάτος, Νικολάου, Τσοκαλίδης, Πλαβούκος, Βιγιαφάνε, Μπλάνκο.

Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης, Καραγιαννίδης, Βενέτης, Μακρίδης, Γκομέζ, Όμο, Ντουαλά, Κόντος, Καρντόσο, Ζορμπάς, Σουάνης.

16:52
Στον πάγκο για τον Πανελευσινιακό: Μπαντίκος, Δημόπουλος, Πούρνος, Χαλιώτης, Κακαράς, Γιαννιτσάνης, Ανδρίκος
16:52
Στον πάγκο για την Κέρκυρα: Αραμπατζής, Λέντριτς, Παρασκευαΐδης, Βλάχος, Ντατίδης, Γεωργακόπουλος, Φάμπιο
16:57
Η Κέρκυρα είχε ξεκινήσει νικηφόρα το πρωτάθλημα, επικρατώντας με 1-0 της Καλλιθέας, ενώ τη δεύτερη αγωνιστική δεν αγωνίστηκε, καθώς η αναμέτρηση με την Παναχαϊκή αναβλήθηκε επειδή οι πατρινοί δεν είχαν πάρει -ακόμα- άδεια συμμετοχής στο πρωτάθλημα.
16:59
Κάτι ανάλογο συνέβη και με τον Πανελευσινιακό, ο οποίος δεν έπαιξε την πρώτη αγωνιστική με την Παναχαϊκή, ενώ τη δεύτερη υπέστη την ήττα με 3-1 από την ΑΕΛ στο "AEL FC Arena".
16:59
Στη σέντρα η Κέρκυρα.
17:01
Μικρή καθυστέρηση, καθώς γίνεται έλεγχος στα δίχτυα των εστιών.
17:02
1' Έναρξη του αγώνα.
17:03
1' Σουτ από τον Όμο, μπλόκαρε εύκολα ο Μανιάτης.
17:06
Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση στα πρώτα λεπτά. Ισορροπημένο το παιχνίδι.
17:10
Οι παίκτες της Κέρκυρας πιέζουν για το γκολ, όμως δεν βρίσκουν χώρους. Καλά οργανωμένη η άμυνα των γηπεδούχων.
17:12
11' Κακή έξοδος από τον Κουτζαβασίλη, αλλά ο Σουάνης κέρδισε φάουλ από τον Μπλάνκο.
17:19
Κακό θέαμα από τις δύο ομάδες. Δεν δείχνουν ικανές να απειλήσουν με αξιώσεις τους δύο γκολκίπερ.
17:27
25' Σουτ από τον Καραγιαννίδη, πάνω από την εστία του Μανιάτη.
17:29
27' Κίτρινη κάρτα στον Πλαβούκο για μαρκάρισμα στον Κόντο.
17:29
Φάουλ σε πλάγια θέση για την Κέρκυρα.
17:30
Πέρασε ανεκμετάλλευτο.
17:31
Δραστήριος στα τελευταία λεπτά ο Αλέξανδρος Κόντος.
17:31
30' ΓΚΟΛ για την Κέρκυρα! Ο Κόντος έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ντουαλά πήδηξε ψηλότερα από όλους κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μανιάτη για το 0-1!
17:35
34' Δευτέρο ΓΚΟΛ για την Κέρκυρα! Ο Κόντος έκανε τη σέντρα από αριστερά αυτή τη φορά, κι ο Ντουαλά με πλασέ στην κίνηση από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 0-2 για τους φιλοξενούμενους!
17:39
37' Αλλαγή για τον Πανελευσινιακό. Ο Κορνελάτος εκτός, ο Δημόπουλος εντός.
17:43
H Κέρκυρα έχει χαμηλώσει το ρυθμό και διαχειρίζεται τα εναπομείντα λεπτά μέχρι οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια.
17:44
Ετοιμάζει και δεύτερη αλλαγή ο Δημόπουλος, πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
17:45
43' Δεύτερη αλλαγή για τον Πανελευσινιακό. Ο Χαλιώτης στη θέση του Πλαβούκου.
17:47
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
17:48
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Κέρκυρα πάει στα αποδυτήρια με ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.
18:02
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
18:04
47' Ωραίο σουτ του Βιγιαφάνε, μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.
18:06
49' Τεράστια ευκαιρία για την Κέρκυρα! Ο Κόντος έκανε το σουτ, ο Μανιάτης έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, αλλά ο Ντουαλά από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ!
18:12
Αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα στα τελευταία λεπτά. Χωρίς ρυθμό ο αγώνας.
18:14
57' Κίτρινη κάρτα στον Μακρίδη.
18:18
61' Kίτρινη κάρτα στον Ζορμπά.
18:21
64' Σουτ του Γκομέζ, πάνω από την εστία του Μανιάτη.
18:22
65' Πρώτη αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Λέντριτς στη θέση του Κόντου.
18:23
66' Συρτό σουτ του Βιγιαφάνε, λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κουτζαβασίλη.
18:24
67' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Καρντόσο εκτός, ο Παρασκευαΐδης εντός.
18:28
70' Σέντρα του Μαρκίδη από αριστερά, ο Μανιάτης πρόλαβε τον Ντουαλά, προτού φανεί απειλητικός.
18:28
72' Χατ τρικ ο Ντουαλά! Ο Όμο γύρισε στον άσο από την Ισημερινή Γουινέα, ο οποίος απέφυγε τον Παληγεώργο και "κεραυνοβόλησε" τον Μανιάτη για το 3-0!
18:32
75' Αλλαγή για τον Πανελευσινιακό. Ο Γιαννιτσάνης στη θέση του Γκεμίση.
18:33
76' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Ντουαλά αφήνει τη θέση του στον Φάμπιο.
18:36
79' Σουτ του Βιγιαφάνε, στην αγκαλιά του Κουτζαβασίλη.
18:41
84' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνε, πάνω από τα δοκάρια του Κουτζαβασίλη.
18:44
87' Άστοχο σουτ του Όμο.
18:46
88' ΓΚΟΛ για τον Πανελευσινιακό! Ο Μπλάνκο με καρφωτή κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, μειώνει σε 3-1.
18:51
92' Τέλος του αγώνα. Η Κέρκυρα κάνει το "2 στο 2" στο πρωτάθλημα της Football League.