Αστέρας Τρίπολης - Καλλονή 4-0

Με πρωταγωνιστή τον Σκούρτη που σημείωσε δύο γκολ, ο Αστέρας επικράτησε της Καλλονής με 4-0 στην Τρίπολη και ξεκίνησε με το... δεξί τις υποχρεώσεις του στον 8ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση στην Τρίπολη. Ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά στο ματς, με πολύ κινητικό τον Νίκο Φερνάντες στο ξεκίνημα. Οι Αρκάδες άνοιξαν το σκορ στο 21' με ωραίο σουτ του Λανθαρότε, ενώ στο 49' πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων όταν ο αμαρκάριστος Σκούρτης έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Αστέρας εξακολουθούσε να έχει τον πρώτο λόγο στο ματς, μεταφράζοντας την υπεροχή του σε τρίτο γκολ στο 71' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σκούρτη, ο οποίος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό τέρμα του στην αναμέτρηση.

Στο 87' και ενώ όλα είχαν κριθεί, η ομάδα του Βεργέτη κέρδισε ακόμη ένα πέναλτι, ο Φερνάντες ανέλαβε την εκτέλεση και έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0. Η Καλλονή δεν κατάφερε να δημιουργήσει επιθετικά, ολοκληρώνοντας το ματς με μόλις 3 τελικές έναντι 15 του Αστέρα.

Αστέρας Τρίπολης: Θεοδωρόπουλος, Μούκαμ, Τσοκάνης (76' Γκρόσιος), Αλόκο, Τορμένα, Χαμντανί, Νίκο, Ντούντου, Σκούρτης, Λανθαρότε, Φούντας (58' Μάσα).

Καλλονή: Δαύκος, Σπυρόπουλος, Κλαντρούμπσκι (74' Κεϊτά), Αντέτζο, Βαλιός, Γιουκαρής (54' Γουέρε Όκο), Μπουρούς, Κρολ (46' Ουνγιαλίδης), Χιντασέλι, Ξυδάς, Χατζηδημητρίου.

19:24
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Αστέρα με την Καλλονή που διεξάγεται στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.
19:25
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
Αστέρας: Θεοδωρόπουλος, Μούκαμ, Τσοκάνης, Αλόκο, Τορμένα, Χαμντανί, Νίκο, Ντούντου, Σκούρτης, Λανθαρότε, Φούντας.
Καλλονή: Δαύκος, Σπυρόπουλος, Κλαντρούμπσκι, Αντέτζο, Βαλιός, Γιουκαρής, Μπουρούς, Κρολ, Χιντασέλι, Ξυδάς, Χατζηδημητρίου.
19:27
Οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο και όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα.
19:30
Σέντρα στην Τρίπολη.
19:33
4' Ο Νίκο Φερνάντες μπήκε στην περιοχή της Καλλονής αλλά δεν έπιασε καλά το σουτ με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει άουτ.
19:35
7' Ωραία ανάπτυξη του Αστέρα από αριστερά, ο Φούντας κάνει τη σέντρα αλλά η φάση σταματά εκεί για φάουλ του Σκούρτη.
19:35
Στα πόδια των παικτών του Αστέρα η μπάλα σε αυτά τα πρώτα λεπτά.
19:36
Αστέρας και Καλλονή βρίσκονται στον 8ο όμιλο του Κυπέλλου μαζί με Πανσερραϊκό και Κισσαμικό.
19:40
Δοκάρι για τον Αστέρα στο 13'!
19:42
13' Ωραία συνεργασία των Σκούρτη - Μούκαμ, η μπάλα καταλήγει στον Νίκο, αυτός σουτάρει και η μπάλα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Δαύκου.
19:43
Ο Νίκο Φερνάντες είναι μέχρι στιγμής ο πιο κινητικός παίκτης του Αστέρα στο ματς.
19:44
Οι Αρκάδες κυριαρχούν στο κέντρο σε αυτά τα 15 πρώτα λεπτά στην Τρίπολη.
19:46
18' Καλή στιγμή για τον Αστέρα στο 18', το γυριστό σουτ του Φούντα μέσα στην περιοχή καταλήγει άουτ.
19:48
20' Εξαιρετική ενέργεια από τον Μούκαμ, ο οποίος σουτάρει από αριστερά και η μπάλα καταλήγει και πάλι στο δοκάρι!
19:48
21' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα!
19:49
Με πολύ ωραίο σουτ μέσα στην περιοχή ο Λανθαρότε ανοίγει το σκορ στην Τρίπολη!
19:50
Φυσιολογική εξέλιξη στο ματς, καθώς οι γηπεδούχοι παρουσιάζουν σαφώς καλύτερη εικόνα από την Καλλονή.
19:53
25' Νέο σουτ από τον Λανθαρότε, αυτή τη φορά η μπάλα καταλήγει άουτ.
19:57
Προσπαθεί να βρει τα πατήματά της στο γήπεδο και να κρατήσει μπάλα η Καλλονή.
20:02
35' Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση το ματς μετά το γκολ. Ο Αστέρας εξακολουθεί να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο.
20:08
Στο 64% - 36% η κατοχή με τη συμπλήρωση 40 λεπτών στο παιχνίδι.
20:12
43' Καλή στιγμή για τον Αστέρα σε μια... περίεργη φάση. Η μπάλα από σπόντα καταλήγει στον Λανθαρότε αλλά ο Σκούρτης αλλοιώνει το σουτ του.
20:13
45' Πρώτη καλή στιγμή για την Καλλονή στο ματς. Ο Κλαντρούμπσκι σουτάρει εκτός περιοχής, η μπάλα περνά άουτ.
20:13
Τέλος πρώτου ημιχρόνου στην Τρίπολη. Μπροστά στο σκορ ο Αστέρας από το 21' με το γκολ του Λανθαρότε.
20:31
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο στην Τρίπολη.
20:34
49' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα!
20:35
Πολύ ωραία σέντρα του Φούντα από αριστερά, ο Σκούρτης πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
20:39
54' Αλλαγή για την Καλλονή: Εκτός ο Γιουκαρής, μέσα ο Γουέρε Όκο.
20:42
58' Αλλαγή για τον Αστέρα: Ο Μάσα παίρνει τη θέση του Φούντα.
20:44
58' Σουτ του Σκούρτη έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα περνά άουτ.
20:47
62' Κίτρινη κάρτα στον Ξυδά και φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Αστέρα, λίγα μέτρα έξω από την περιοχή.
20:48
Πέρασε ανεκμετάλλευτο αυτό το φάουλ για τον Αστέρα.
20:50
65' Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα: Ο Παντελιάδης παίρνει τη θέση του σκόρερ Λανθαρότε.
20:54
69' Καλή στιγμή για τον Αστέρα. Ο Φερνάντες πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά η στάση του σώματός του δεν τον βοηθά και στέλνει την μπάλα άουτ.
20:55
71' Πέναλτι για τον Αστέρα!
20:56
71' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα! Ο Σκούρτης κάνει το 3-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
20:57
Ο Μάσα ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι για τον Αστέρα.
20:59
74' Αλλαγή για την Καλλονή: Εκτός ο Κλαντρούμπσκι, μέσα ο Κεϊτά.
21:01
76' Σουτ από τον Τσοκάνη, η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία του Δαύκου.
21:01
76' Αλλαγή για τον Αστέρα: Ο Τσοκάνης δίνει τη θέση του στον Γκρόσιο.
21:05
Τελευταίο δεκάλεπτο στην Τρίπολη.
21:06
80' Ευκαιρία για τον Αστέρα! Ωραία κάθετη μπαλιά από τον Μάσα, ο Φερνάντες κάνει το πλασέ αλλά η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.
21:11
86' Πέναλτι για τον Αστέρα!
21:12
87' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα!
21:13
Ο Δαύκος έδιωξε αρχικά το πέναλτι του Φερνάντες, αλλά εκείνος με δεύτερη προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
21:14
90' Κίτρινη κάρτα στον Μάσα.
21:15
Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στην Τρίπολη.
21:18
Τέλος αγώνα.
Αστέρας Τρίπολης - Καλλονή 4-0.
21:18
Άνετη νίκη του Αστέρα που ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Κύπελλο Ελλάδας.