Ολυμπιακός Βόλου - Χανιά 1-2

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο τα Χανιά νίκησαν 2-1 τον Ολυμπιακό στο Βόλο και έπιασαν τον ΠΑΟΚ στην κορυφή του 3ου ομίλου του κυπέλλου. Σκόραραν οι αλλαγές των Κρητικών, έντονες οι διαμαρτυρίες για το 1-0 των "ερυθρόλευκων".

Με δύο υπέροχα γκολ από τους Σάντερσον και Λίτα τα Χανιά έφεραν τα πάνω κάτω στο ματς με τον Ολυμπιακό Βόλου και με διπλό στη Μαγνησία (2-1) πήραν προβάδισμα πρόκρισης από τον 3ο όμιλο του κυπέλλου.

Ήταν ένα νευρικό παιχνίδι με αρκετά λάθη που στην πορεία απέκτησε έντονο ενδιαφέρον.

Ο Τσιλιγκίρης σπατάλησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς, μόλις στο 11', αλλά έκτοτε χρειάστηκε να έρθεο το γκολ του Σκοπελίτη στο 45' για ν' ανάψουν τα αίματα. Οι Χανιώτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την έναρξη της φάσης και αν το πλάγιο εκτελέστηκε νομότυπα.

Μέτρησε πάντως κανονικά και το δεύτερο ημίχρονο είχε άλλη ομορφιά. Γιατί τα Χανιά όφειλαν να επιτεθούν για να σώσουν τουλάχιστον το βαθμό. Οι αλλαγές του Γράφα βοήθησαν σε αυτήν την προσπάθεια, αφού και ο Σάντερσον και ο Λίτα έκαναν εν τέλει τη διαφορά.

Αμφότεροι πέτυχαν δύο απίθανα γκολ, ο πρώτος στο 72' και ο δεύτερος στο 90', με αποτέλεσμα η κρητική ομάδα να πάρει το "τρίποντο" στην πρεμιέρα του ομίλου.

Στο 87' ο Ντε Πέτρις είχε απειλήσει την εστία των Χανίων, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Ολυμπιακός Βόλου: Δασκαλάκης, Νικολόπουλος, Ζέρης, Χιντζίδης, Καραμανλής, Αλαμάνης (46' Γουόρντεν), Πολύζος, Σκοπελίτης (58' Ντε Πέτρις), Νάστος, Μοράν (68' Νικολιάς), Τσιλιγκίρης

Χανιά: Μπλάζιτς, Χατζηλιάδης, Παγώνης, Μπριλάκης, Σαΐν, Διαμαντόπουλος, Ηρακλής, Ν. Νύκταρης, Ρίκκα (57' Σάντερσον), Δεινόπαπας (75' Τσούτσης), Γκέσιος (72' Λίτα)

TO LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

15:04
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη της αναμέτρησης του Ολυμπιακού Βόλου με τα Χανιά για το Κύπελλο Ελλάδας.
15:05
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σούλης Παπαδόπουλος): Δασκαλάκης, Νικολόπουλος, Ζέρης, Χιντζίδης, Καραμανλής, Αλαμάνης, Πολύζος, Σκοπελίτης, Νάστος, Μοραν, Τσιλιγκίρης
15:05
ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Θωμάς Γράφας): Μπλάζιτς, Χατζηλιάδης, Παγώνης, Μπριλάκης, Σαΐν, Διαμαντόπουλος, Ηρακλής, Ν. Νύκταρης, Ρίκκα, Δεινόπαπας, Γκέσιος
15:08
Διαιτητής είναι ο Τσαμούρης από τον Πειραιά, βοηθοί του οι Τζιλίρης και Γιαννίκος από τον ίδιο σύνδεσμο.
15:10
Εκτός έμειναν για τον Ολυμπιακό Βόλου οι ανέτοιμοι Διαμαντόπουλος, Λεόν, Γκουγκούδης και Φερνάντες και οι Αρβανίτης, Χρυσοστομίδης για τακτικούς λόγους.
15:12
Κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα ο Ολυμπιακός Βόλου.
15:15
11' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Τσιλιγκίρης βγαίνει στην αντεπίθεση τετ-α-τετ με τον Μπλάζιτς αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.
15:16
Η ομάδα των Χανίων δεν μπορεί να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της.
15:19
Πολλά τα λάθη στη μεσαία γραμμή.
15:20
Η πρωτοβουλία ανήκει, χωρίς αμφιβολία, στους "ερυθρόλευκους".
15:21
19' Ο Νύκταρης κερδίζει το φάουλ από τον Σκοπελίτη.
15:25
Μετά το καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού, έχει ατονήσει ο ρυθμός του ματς.
15:27
25' Ο Σούλης Παπαδόπουλος διαμαρτύρεται για σκληρό φάουλ στον Μόραν.
15:30
27΄Ζητά πέναλτι ο Δεινόπαπας. Ο Δασκαλάκης δε φαίνεται να τον ανατρέπει, πάντως.
15:31
28' Αυτή ήταν η πρώτη καλή ευκαιρία της φιλοξενούμενης ομάδας.
15:34
31' Η ομάδα της Κρήτης έχει ισορροπήσει κάπως το τέμπο της αναμέτρησης.
15:35
33' Παράλληλη σέντρα του Τσιλιγκίρη, μπλοκάρει ο Μπλάζιτς.
15:36
34' Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται ο Δεινόπαππας.
15:37
35' Κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Αντώνης Ρίκκα.
15:38
36' Εκτέλεση φάουλ του Χιντζίδη, η μπάλα λίγο έξω από τη συμβολή των δοκών του Μπλάζιτς.
15:39
Πιο δραστήριος ο Ολυμπιακός Βόλου το τελευταίο δεκάλεπτο.
15:40
38' Κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Καραμανλής.
15:42
Ανορθόδοξο το σχέδιο επίθεσης των φιλοξενούμενων.
15:43
41' Σουτ του Πολύζου, μπλοκάρει ο Μπλάζιτς.
15:43
41' Τεράστια ευκαιρία για τα Χανιά. Ο Δασκαλάκης αποκρούει εξ' επαφής σουτ του Δεινόπαπα.
15:46
Μάλλον δεν θα έχουμε γκολ στο πρώτο ημίχρονο, όπως όλα δείχνουν.
15:47
45' ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ! Με τον Σκοπελίτη!
15:48
Διαμαρτυρίες της ομάδας των Χανίων.
15:49
45' Κίτρινη κάρτα στον Σκοπελίτη επειδή έβγαλε τη φανέλα του στον πανηγυρισμό,
15:50
Συνεχίζονται οι διαμαρτυρίες της ομάδας των Χανίων. Θεωρούν ότι την ώρα της εκτέλεσης του πλαγίου, ο Χιντζίδης κρατούσε άλλη μπάλα - εκτός φάσης - στα χέρια του.
15:50
Κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Ηρακλής.
15:51
Οι Κρητικοί θεωρούν ότι το πλάγιο εκτελέστηκε πιο μπροστά από το σημείο στο οποίο υποδείχθηκε αυτό.
15:52
Ημίχρονο στο Βόλο. Το γκολ του Σκοπελίτη μετρά κανονικά κι ο Ολυμπιακός παίρνει το προβάδισμα.
16:08
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο Βόλο.
16:11
46' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Γουόρντεν πέρασε στη θέση του Αλαμάνη.
16:14
48' Ο Γκέσιος μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού Βόλου, μην μπορώντας να απειλήσει αποτελεσματικά.
16:15
52' Δεν απειλεί από τις στημένες φάσεις, ο Ολυμπιακός Βόλου.
16:17
54' Καλή προσπάθεια από τον Σκοπελίτη. η μπάλα φεύγει άουτ.
16:19
Αλλαγή ετοιμάζει ο Θωμάς Γράφας για τα Χανιά.
16:20
57' Ο Σάντερσον περνά στη θέση του Ρίκκα.
16:21
58' Αλλαγή και για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Ντε Πέτρις περνά στη θέση του σκόρερ, Σκοπελίτη.
16:24
Ο Ολυμπιακός Βόλου έχει παραχωρήσει μέτρα στα Χανιά, προσδοκώντας να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.
16:26
62' Ο Γκέσιος δεν κάνει καλά την προβολή, υπό δύσκολη κλίση.
16:28
65' Σουτ του Δεινόπαπα, η μπάλα άουτ. Καλή έμπνευση, κακή εκτέλεση.
16:29
67' Ο Σαΐν κάνει το σουτ, αλλά ο Δασκαλάκης είναι σε πλήρη ετοιμότητα.
16:31
68' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Νικολιάς περνά στη θέση του Μοράν.
16:34
70' ΓΚΟΛ για τα Χανιά! Ο Σάντερσον με εκπλητκικό σουτ νικά τον Δασκαλάκη και ισοφαρίζει για τα Χανιά.
16:35
72' Αλλαγή για τα Χανιά. Ο Λερόι Λίτα περνά στη θέση του Γκέσιου.
16:38
75' Αλλαγή για τα Χανιά. Ο Δεινόπαπας αποχωρεί για να δώσει τη θέση του στον Τσούτση.
16:39
Μένει περίπου ένα τέταρτο, μαζί με τις καθυστερήσεις, στο ματς.
16:41
79' Την κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Σάντερσον.
16:43
81' Στο έδαφος ο Ηρακλής. Η αλλαγή του Σάντερσον έχει μεταβάλει τα δεδομένα του ματς.
16:47
Το μομέντουμ είναι υπέρ των φιλοξενούμενων, δίχως αμφιβολία.
16:50
87' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ντε Πέτρις κάνει το σουτ, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
16:52
Πιέζει για το γκολ της νίκης στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Ολυμπιακός.
16:54
90' ΓΚΟΛ για τα Χανιά! Γκολάρα από τον σταρ των Χανίων, Λερόι Λίτα.
16:55
92' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων, διανύουμε το δεύτερο.
16:55
Γκολάρα εφάμιλλης αυτών που έχει πετύχει στα αγγλικά γήπεδα από τον Λερόι Λίτα.
16:57
Αγκαλιά με τη νίκη τα Χανιά.
16:57
Τέλος της αναμέτρησης. Ολυμπιακός Βόλου - Χανιά 1-2. Με την γκολάρα του Λερόι Λίτα.